Porady ogrodnicze

Chwasty w ogrodzie — zwalczanie i zapobieganie ich powstawaniu

W ogrodzie często, oprócz pożądanych roślin ozdobnych czy warzyw, wyrastają również inne okazy, które nie są zbyt dekoracyjne, czyli chwasty. Można je spotkać dosłownie wszędzie. Pojawiają się nie tylko na rabatach czy na grządkach, ale także na kostce czy w trawniku. Ze względu na ich wątpliwe walory estetyczne trzeba systematycznie z nimi walczyć. Dowiedz się, co robić, aby się pozbyć uporczywych chwastów.

Chwasty w ogrodzie — zwalczanie i zapobieganie ich powstawaniu
Chwasty to rośliny, które są niepożądane w danym miejscu. Fot.CanvaPro

Spis treści:

Chwasty w ogrodzie — czym są i dlaczego się pojawiają?

Chwasty to określenie na rośliny, które nie są pożądane w wybranym miejscu. Często mówi się tak o okazach, które:

  • tłumią rozwój innych gatunków,
  • "kradną" wodę oraz składniki odżywcze warzywom,
  • szybko się rozprzestrzeniają i zagłuszają inne rośliny,
  • trudno usunąć,
  • powodują różne nieprzyjemne dolegliwości, np. kłują po nadepnięciu na nie,
  • zanieczyszczają zbiory roślin uprawnych.

Chwasty mogą pojawić się wszędzie, gdzie jest wolny skrawek ziemi lub innego podłoża, w którym mogą rozwinąć korzenie. Najczęściej wyrastają z nasion — te są przenoszone z wiatrem, jednak często transportują je mrówki, ptaki, a nawet małe ssaki. Wystarczy, że pestki spadną na dogodne miejsce, aby po kilku dniach zacząć kiełkować i wypuszczać pędy. Walka z tego typu chwastami jest dość uciążliwa, ponieważ nie masz kontroli nad tym, czy nasiona przedostaną się do ogrodu, czy też nie.

Istnieją także rośliny, które rozmnażają się poprzez kłącza. Walka z nimi jest znacznie łatwiejsza, ponieważ wystarczy usunąć korzenie, aby chwasty przestały się rozmnażać. Jednak trzeba bardzo uważać podczas kopania. Jeśli rozdrobnisz kłącza, z każdego kawałka wyrosną nowe rośliny. Zdarza się, że te chwasty dostają się do ogródka np. wraz z ziemią do podniesienia czy wyrównania terenu. Dlatego należy kupować glebę ze sprawdzonych źródeł.

Warto jednak pamiętać, że chwasty mają także wiele zalet. Niektóre z nich pozytywnie wpływają na rozwój warzyw (np. pokrzywy na pomidory), inne wskazują, jaki jest stan gleby (np. fiołek polny rośnie na glebie zasadowej). Dlatego czasami warto się zastanowić, czy je usuwać.

Przeczytaj również: Jak wykorzystać kartony w ogrodzie? Pomogą walczyć z najbardziej uciążliwym chwastem

Rodzaje chwastów w ogrodzie — jakie można spotkać najczęściej?

Chwasty można podzielić nie tylko ze względu na sposób rozmnażania, ale także ze względu na liczbę liścieni, które wytwarza dany okaz po wykiełkowaniu. Wyróżnia się gatunki:

  • jednoliścienne — do tej grupy należą trawy, m.in. wiechlina roczna, chwastnica jednostronna, wyczyniec polny, włośnica zielona oraz perz;

  • dwuliścienne — w tej kategorii można wymienić babkę lancetowatą i zwyczajną, krwawnik pospolity, mniszek lekarski, bylicę pospolitą, gwiazdnicę pospolitą, jasnotę purpurową, komosę, koniczynę, rdest ptasi i ostrożeń polny.

Co ciekawe, wiele chwastów jest zaliczanych do roślin leczniczych. Np. mniszek lekarski zawiera witaminę C, kwas foliowy oraz potas, żelazo czy wapń, które wspomagają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Wiele osób przyrządza z tej rośliny syropy.

chwasty w ogrodzie Zwalczanie chwastów w ogrodzie to uciążliwe, ale wykonalne zadanie. Fot.123RF.com

Jak usuwać chwasty w ogrodzie?

Mimo licznych zalet wielu chwastów nie każdy życzy sobie, aby wyrastały one na środku trawnika czy rabaty ozdobnej. Szukasz zatem sposobów na to, żeby usunąć niepożądane rośliny ze swojego ogrodu? Poznaj te propozycje.

  • Oprysk chemiczny

Opryski chemiczne to jeden z najpopularniejszych i często najszybszych sposobów na usunięcie chwastów. Aby zabieg był skuteczny, trzeba dobrać preparat odpowiednio do gatunku.  Na chwasty:

  • jednoliścienne należy stosować graminicydy z grupy herbicydów,
  • dwuliścienne trzeba użyć herbicydów.

Preparaty oddziałują na części zielone i doprowadzają do ich uschnięcia. Dzięki temu można łatwo zagrabić teren i usunąć niechciane rośliny. Warto jednak pamiętać, że oprysk nie przenika do korzeni. A zatem, jeśli w glebie pozostaną resztki chwastów, te znowu wypuszczą część nadziemną. Dlatego wiele osób decyduje się najpierw na oprysk, a następnie na glebogryzarkowanie ziemi. Podczas tego zabiegu korzenie niepożądanych roślin zostają zakopane na głębokości do 30 cm, co znacznie zmniejsza ryzyko ich ponownego wyrośnięcia.

Podczas stosowania herbicydów należy mieć na uwadze, że środki niszczą części zielone wszystkich roślin, a zatem nawet warzyw, bylin czy krzewów. Zatem oprysk trzeba wykonywać bardzo precyzyjnie.

  • Oprysk środkami naturalnymi

Nie chcesz używać chemii w ogrodzie? Sięgnij po naturalne preparaty, np. ocet czy sól. Te środki są niszczycielskie dla roślin — całkowicie uśmiercają części zielone, dzięki czemu można szybko się pozbyć wielu chwastów.

Warto jednak pamiętać, że pomimo tego, że te produkty są naturalne, również mogą negatywnie wpływać na środowisko. Stosowanie soli prowadzi do zasolenia gruntu. W rezultacie w wybranym miejscu przestają rosną jakiekolwiek rośliny. Z kolei ocet bardzo mocno zakwasza ziemię.

Wspomniane środki sprawdzają się świetnie w miejscach, gdzie nic nie powinno się rozwijać, np. na chodniku czy na tarasie. Jednak zarówno sól, jak i ocet mogą rozjaśniać kostkę, drewno, a nawet beton.

  • Wyrywanie

Jednym z najlepszych sposobów jest wyrywanie chwastów, zanim zdążą się rozprzestrzenić po ogrodzie. Można to robić ręcznie lub za pomocą specjalnych narzędzi, np. wycinaków lub urządzeń do wypalania. Jeśli masz większą powierzchnię do oczyszczenia z niepożądanych roślin, sięgnij po klasyczne widły. Wbij je w ziemię, a następnie podważ chwasty. W ten sposób nie uszkodzisz korzeni, a wyciągniesz je na wierzch. Dzięki temu łatwo będzie je usunąć i pozbyć się większości roślin.

  • Ściółkowanie

Chwasty zazwyczaj pojawiają się tam, gdzie jest wolny skrawek ziemi. Dlatego, jeśli nie chcesz, żeby wyrastały, zakryj glebę. W tym celu najlepiej wyściółkować ją korą, ściętą trawą lub słomą. Możesz użyć kompostu, jednak musisz mieć pewność, że został przygotowany metodą na gorąco. W wyższej temperaturze giną nasiona większości roślin. Dzięki temu nie ma ryzyka, że po ich rozłożeniu na grządki, chwasty wyrosną.

Jeśli masz kompost przygotowany "na zimno", możesz go użyć, ale przykryj go drugą warstwą ściółki, np. korą, przerobionymi zrębkami drzewnymi czy sianem.

Jak zapobiegać rośnięciu chwastów w ogrodzie?

Zamiast walczyć z chwastami, zacznij im zapobiegać. W tym celu:

  • osłaniaj glebę przed niechcianymi roślinami — jeśli dopiero zakładasz swoje rabaty, między okazami masz puste przestrzenie. Aby nie wyrastały tam chwasty, rozłóż na ziemi kartony, a następnie przykryj całość korą lub przerobionymi zrębkami. Grządka będzie wyglądała elegancko i estetycznie;

  • często koś trawnik — aby zniwelować większość chwastów na zielonym dywanie, wystarczy nie dopuścić do ich kwitnienia. W tym celu często koś trawnik, nawet 2 razy w tygodniu;

  • sadź gęsto rośliny — aby zapobiec chwastom na rabatach ozdobnych, sadź okazy blisko siebie. Dzięki temu nasiona niepożądanych roślin nie przedostaną się do ziemi i nie będą mogły wyrosnąć.

Aby chwasty nie pojawiały się w twoim ogrodzie, pomyśl również o szczelnym ogrodzeniu. Solidny płot z desek czy z betonowych elementów zapobiegnie przenoszeniu się nasion razem z wiatrem.

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: Choroby grzybowe na trawniku latem. Czy można go jeszcze uratować?

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.