Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby grzybowe na trawniku latem. Czy można go jeszcze uratować?

Każdy właściciel ogrodu czy działki marzy o pięknym, soczyście zielonym trawniku. Niestety trawa jest podatna na różnego rodzaju choroby, które są wywołane przez grzyby. W rezultacie nasz trawnik nie wygląda tak dobrze, jak tego oczekujemy. Czy można go jeszcze uratować? Doświadczony ogrodnik zdradza kilka sposobów.   

Choroby grzybowe na trawniku latem. Czy można go jeszcze uratować?
Latem trawnik mogą zaatakować choroby grzybowe. Fot.123RF.com

Spis treści:

Skąd się biorą choroby grzybowe na trawniku?

Piękny, gęsty i soczyście zielony trawnik to niewątpliwa ozdoba każdego przydomowego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że trawa jest bardzo podatna na choroby grzybowe, które mogą negatywnie wpłynąć na jej wygląd i kondycję. Zjawisko to ma najczęściej miejsce latem. Skąd się biorą choroby grzybowe na trawniku? Jest to przede wszystkim wynik złej pielęgnacji. Można wymienić tutaj, chociażby nieprawidłowe nawożenie, nadmierne nawadnianie, a także zbyt częste koszenie trawy. Co więcej, ciepłe i wilgotne dni stwarzają idealne warunki do rozwoju różnego rodzaju chorób grzybowych.

Jakie choroby grzybowe atakują trawnik latem? Do najczęściej występujących należą m.in.:

  • rdza trawy – choroba rozwija się przeważnie późnym latem, w bardzo ciepłe i wilgotne dni. Objawia się plamami na liściach i pędach trawy, które po jakimś czasie stają się czerwonawe lub brązowe;

  • zgorzel fuzaryjna traw – choroba występuje najczęściej latem po dużych opadach deszczu lub intensywnym nawadnianiu trawnika. Początkowo objawia się czarnym zabarwieniem podziemnych części roślin, a po pewnym czasie powoduje obumieranie trawy;

  • brunatna plamistość traw – choroba rozwija się w warunkach ciepłych i wilgotnych. Jeśli zauważymy brunatne lub czarne plamy na trawniku, to oznacza, że mamy do czynienia z brunatną plamistością traw;

  • mączniak prawdziwy traw – charakteryzuje się białym, mączystym nalotem na liściach. Porażona chorobą trawa szybko zmienia barwę na żółtą i zaczyna obumierać.    

choroby grzybowe na trawniku Choroby grzybowe na trawniku rozwijają się przeważnie w bardzo ciepłe i wilgotne dni. Fot.123RF.com

Jak uratować trawnik?

Aby trawnik wyglądał pięknie i zdrowo przez cały rok, musimy należycie o niego zadbać. Samo koszenie i podlewanie nie wystarczy, aby utrzymać murawę w dobrej kondycji. Co jednak w przypadku, gdy trawnik został zaatakowany przez choroby grzybowe? Doświadczony ogrodnik podpowiada, jak go uratować. Wystarczy zadbać o kilka czynności.

  • Aeracja – to inaczej mówiąc napowietrzanie trawy, które jest wykonywane dwa razy w sezonie (na początku wiosny i późnym latem). Zabieg ten polega na nakłuwaniu trawnika za pomocą różnego typu narzędzi o pionowych kolcach (m.in. wideł, specjalnych butów z kolcami czy walców). Co więcej, pomaga zapobiegać chorobom grzybowym na trawniku.

  • Piaskowanie – zabieg ten polega na równomiernym rozsypywaniu piasku (mogą to być także wszelkiego rodzaju mieszanki na bazie piasku kwarcowego) na powierzchni całego trawnika. Piaskowanie zapewnia korzystne warunki do krzewienia i rozwoju traw. Poza tym poprawia przepuszczalność podłoża, dzięki czemu gleba lepiej wchłania wilgoć i nie tworzą się zastoiska wody na trawniku.    
     
  • Skaryfikacja (wertykulacja) – zabieg polega na wykonaniu pionowych nacięć darni w celu usunięcia nadmiaru tzw. filcu, mchu i martwych roślin. Jednocześnie zapewnia lepszy dopływ powietrza, światła i wody do samych korzeni. Skaryfikacja trawnika może być wykonana za pomocą specjalnego narzędzia (skaryfikatora) lub zwykłych grabi.      

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: 

Jak zagęścić trawnik? Dosiewanie trawy krok po kroku

Odkażanie gleby po ogórkach. Jak wykonać ten zabieg i dlaczego jest ważny?

Potrafi zdobić ogród przez całe lata. Jak pielęgnować obiedkę szerokolistną?

Sierpniowe owoce i zioła. Zdrowie w pełni lata na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.