Spis treści:
- Piwonia – najpiękniejsze gatunki
- Kiedy i jak rozmnażać piwonie?
- Sposoby na rozmnażanie piwonii drzewiastej
- Jak podzielić piwonie? Dzielenie karp
Piwonia – najpiękniejsze gatunki
Piwonia to jedna z najładniejszych i najbardziej efektownych roślin uprawianych w ogrodzie. Jej długowieczność pozwala na trwałe udekorowanie ogrodu kwiatami o różnorodnych kształtach, kolorach i wielkościach. Piwonie występują w ponad 35 gatunkach, które różnią się od siebie wyglądem kwiatów, wysokością oraz okresem kwitnienia.
- Piwonia krzewiasta
Piwonia krzewiasta w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników ogrodu. Roślina jest często spotykana w ogrodach w stylu japońskim. Piwonie krzewiaste kwitną w maju i czerwcu, a ich kwiaty przybierają różne barwy: białą, fioletową, różową, czerwoną, żółtą oraz wielokolorową. Do najczęściej występujących gatunków piwonii krzaczastej należą: Prima Vera, Alex Fleming, Sarah Bernhardt, Shirley Temple, Sorbet oraz Bowl of Beauty.
Wyświetl ten post na Instagramie
- Piwonia drzewiasta
Piwonia drzewiasta jest odmianą, która występuje najrzadziej w Polsce. Roślina może osiągać nawet od dwóch do czterech metrów wysokości. Piwonia drzewiasta nie należy do najłatwiejszych w uprawie, gdyż wymaga odpowiedniej gleby i nasłonecznienia. Ponadto bylina jest wrażliwa na wahania temperatur, stąd rekomenduje się jej uprawę w cieplejszych regionach Polski. Wśród najpopularniejszych gatunków piwonii drzewiastej można wyróżnić m.in.: Hillary, Yellow Crown oraz Cora Louise.
Przeczytaj również: Piwonia drzewiasta – wyjątkowa odmiana o ogromnych kwiatach. Jak ją uprawiać?
Piwonia drzewiasta dorasta pokaźnych rozmiarów. Fot. Getty Images
- Piwonia doniczkowa
Piwonia doniczkowa może stanowić piękną ozdobę balkonu, tarasu i letniego salonu. Do uprawy w pojemnikach sprawdzą się odmiany piwonii chińskiej i lekarskiej. Mimo niewielkich rozmiarów wciąż imponują pięknymi kwiatami, które można spotkać w różnych kolorach. Podobnie jak gatunki ogrodowe, piwonie w doniczce również są wrażliwe na przesadzanie. Ponadto potrzebują dość dużego pojemnika, bowiem ich system korzeniowy znacznie się rozrasta. Cenionymi gatunkami piwonii doniczkowej są Patio London, Moscow oraz Dublin.
Kiedy i jak rozmnażać piwonie?
Piwonie bylinowe mogą w jednym miejscu rosnąć wiele lat. Czasem nawet dwadzieścia i więcej. Jeśli są zdrowe i pięknie kwitną, lepiej ich nie ruszać. Kiedy jednak kwitną coraz słabiej, albo w środku rośliny tworzy się łysawe kółko, nie ma na co czekać – najwyższy czas na zmianę miejsca. Przy tej okazji możemy też rozmnożyć piwonię. Odpowiednim do tego okresem jest druga połowa sierpnia.
Istnieją trzy podstawowe metody na rozmnażanie roślin piwonii. Sposób, w jaki rozmnażać piwonię, zależy od odmiany. O ile piwonie bylinowe mogą być rozmnażane tylko przez podział bryły korzeniowej albo z nasion, to krzewiaste dają jeszcze inną możliwość: rozmnażanie z sadzonek pędowych.
Przeczytaj również: Błędy w uprawie piwonii. To dlatego nie kwitnie
Sposoby na rozmnażanie piwonii drzewiastej
Piwonie drzewiastą można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych. Do zasadzenia należy wybrać pędy wierzchołkowe lub boczne, które mają przynajmniej dwa pąki. Takie sadzonki pędowe należy zanurzyć w preparacie ukorzeniającym i przygotować dla nich odpowiednie miejsce do zasadzenia.
Innym sposobem rozmnażania piwonii drzewiastej jest wykonanie szczepienia na podkładkach z piwonii lekarskiej lub chińskiej. Mimo dużej skuteczności takiej metody, piwonie wyhodowane w taki sposób są zazwyczaj mniej wytrzymałe i krótkowieczne. Piwonia kwitnie zazwyczaj w trzecim roku od posadzenia.
Jak podzielić piwonie? Dzielenie karp
Rozmnażanie piwonii przez podział karp należy wykonać na przełomie sierpnia i września. W tym celu roślinę przeznaczoną do rozmnożenia trzeba wykopać, zachowując jak największą ilość korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi ostrym narzędziem, podzielić karpę tak, by pojedyncza sadzonka nie miała mniej niż 3-4 pąki. To spowoduje jej szybsze i bardziej obfite kwitnienie.
Karpę, którą chcemy podzielić na małe części, warto wcześniej umyć pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, żeby przeschła. Korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone. Roślina przeznaczona na podział powinna mieć co najmniej pięć lat.
Po rozmnożeniu od razu przystępujemy do sadzenia roślin na wybranym miejscu. Miejsce sadzenia warto wzbogacić kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Pąki rośliny powinny znajdować się 5 cm pod powierzchnią ziemi. Posadzone zbyt głęboko mogą nigdy nie zakwitnąć. Po posadzeniu rośliny obficie ją podlewamy.
Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?
Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF/PICSEL
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.