Porady ogrodnicze

Rozmnażanie piwonii – jak i kiedy to robić? Na czym polega dzielenie karp piwonii?

Piwonie to niezwykle piękne kwiaty, które cieszą się coraz większą popularnością, m.in. za sprawą różnorodności gatunków.  Druga połowa sierpnia jest dobry okresem na rozmnażanie i dzielenie tych roślin. Można to zrobić na kilka sposobów. Jak rozmnażać i dzielić piwonie? Wyjaśniamy.

Rozmnażanie piwonii – jak i kiedy to robić? Na czym polega dzielenie karp piwonii?
Piwonia to jedna z najładniejszych i najbardziej efektownych roślin uprawianych w ogrodzie.Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Piwonia – najpiękniejsze gatunki

Piwonia to jedna z najładniejszych i najbardziej efektownych roślin uprawianych w ogrodzie. Jej długowieczność pozwala na trwałe udekorowanie ogrodu kwiatami o różnorodnych kształtach, kolorach i wielkościach. Piwonie występują w ponad 35 gatunkach, które różnią się od siebie wyglądem kwiatów, wysokością oraz okresem kwitnienia.

  • Piwonia krzewiasta

Piwonia krzewiasta w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem miłośników ogrodu. Roślina jest często spotykana w ogrodach w stylu japońskim. Piwonie krzewiaste kwitną w maju i czerwcu, a ich kwiaty przybierają różne barwy: białą, fioletową, różową, czerwoną, żółtą oraz wielokolorową. Do najczęściej występujących gatunków piwonii krzaczastej należą: Prima Vera, Alex Fleming, Sarah Bernhardt, Shirley Temple, Sorbet oraz Bowl of Beauty.

  • Piwonia drzewiasta

Piwonia drzewiasta jest odmianą, która występuje najrzadziej w Polsce. Roślina może osiągać nawet od dwóch do czterech metrów wysokości. Piwonia drzewiasta nie należy do najłatwiejszych w uprawie, gdyż wymaga odpowiedniej gleby i nasłonecznienia. Ponadto bylina jest wrażliwa na wahania temperatur, stąd rekomenduje się jej uprawę w cieplejszych regionach Polski. Wśród najpopularniejszych gatunków piwonii drzewiastej można wyróżnić m.in.: Hillary, Yellow Crown oraz Cora Louise.

Przeczytaj również: Piwonia drzewiasta – wyjątkowa odmiana o ogromnych kwiatach. Jak ją uprawiać?

Piwonia drzewiasta Piwonia drzewiasta dorasta pokaźnych rozmiarów. Fot. Getty Images

  • Piwonia doniczkowa

Piwonia doniczkowa może stanowić piękną ozdobę balkonu, tarasu i letniego salonu. Do uprawy w pojemnikach sprawdzą się odmiany piwonii chińskiej i lekarskiej. Mimo niewielkich rozmiarów wciąż imponują pięknymi kwiatami, które można spotkać w różnych kolorach. Podobnie jak gatunki ogrodowe, piwonie w doniczce również są wrażliwe na przesadzanie. Ponadto potrzebują dość dużego pojemnika, bowiem ich system korzeniowy znacznie się rozrasta. Cenionymi gatunkami piwonii doniczkowej są Patio London, Moscow oraz Dublin.

Kiedy i jak rozmnażać piwonie?

Piwonie bylinowe mogą w jednym miejscu rosnąć wiele lat. Czasem nawet dwadzieścia i więcej. Jeśli są zdrowe i pięknie kwitną, lepiej ich nie ruszać. Kiedy jednak kwitną coraz słabiej, albo w środku rośliny tworzy się łysawe kółko, nie ma na co czekać – najwyższy czas na zmianę miejsca. Przy tej okazji możemy też rozmnożyć piwonię. Odpowiednim do tego okresem jest druga połowa sierpnia.

Istnieją trzy podstawowe metody na rozmnażanie roślin piwonii. Sposób, w jaki rozmnażać piwonię, zależy od odmiany. O ile piwonie bylinowe mogą być rozmnażane tylko przez podział bryły korzeniowej albo z nasion, to krzewiaste dają jeszcze inną możliwość: rozmnażanie z sadzonek pędowych.

Przeczytaj również: Błędy w uprawie piwonii. To dlatego nie kwitnie

Sposoby na rozmnażanie piwonii drzewiastej

Piwonie drzewiastą można rozmnażać za pomocą sadzonek pędowych. Do zasadzenia należy wybrać pędy wierzchołkowe lub boczne, które mają przynajmniej dwa pąki. Takie sadzonki pędowe należy zanurzyć w preparacie ukorzeniającym i przygotować dla nich odpowiednie miejsce do zasadzenia.

Innym sposobem rozmnażania piwonii drzewiastej jest wykonanie szczepienia na podkładkach z piwonii lekarskiej lub chińskiej. Mimo dużej skuteczności takiej metody, piwonie wyhodowane w taki sposób są zazwyczaj mniej wytrzymałe i krótkowieczne. Piwonia kwitnie zazwyczaj w trzecim roku od posadzenia.

Jak podzielić piwonie? Dzielenie karp

Rozmnażanie piwonii przez podział karp należy wykonać na przełomie sierpnia i września. W tym celu roślinę przeznaczoną do rozmnożenia trzeba wykopać, zachowując jak największą ilość korzeni i po oczyszczeniu z nadmiaru ziemi ostrym narzędziem, podzielić karpę tak, by pojedyncza sadzonka nie miała mniej niż 3-4 pąki. To spowoduje jej szybsze i bardziej obfite kwitnienie.

Karpę, którą chcemy podzielić na małe części, warto wcześniej umyć pod bieżącą wodą i zostawić na kilka godzin, żeby przeschła. Korzenie staną się mniej jędrne i będzie je można łatwiej ciąć, bez obawy, że zostaną uszkodzone. Roślina przeznaczona na podział powinna mieć co najmniej pięć lat.

Po rozmnożeniu od razu przystępujemy do sadzenia roślin na wybranym miejscu. Miejsce sadzenia warto wzbogacić kompostem lub dobrze rozłożonym obornikiem. Pąki rośliny powinny znajdować się 5 cm pod powierzchnią ziemi. Posadzone zbyt głęboko mogą nigdy nie zakwitnąć. Po posadzeniu rośliny obficie ją podlewamy.

Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?

piwonie Aby zasilić kwitnienie piwonii, wiosną i jesienią warto je nawozić. Fot. 123RF/PICSEL

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Użytkownik deccoria

Może je tu ktoś kto pomoże mojej znajomej która horuje na schizofrenię.Malgosia jest uboga i niema żadnej bliskiej rodziny, wyślij SMS o treści pomoc7094 pod numer 75165 koszty to 6.15zloty. fundacja Awalon bezpośrednia pomoc osobom niepełnosprawnym

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozmnażanie piwonii – jak i kiedy to robić? Na czym polega dzielenie karp piwonii?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.