Z artykułu dowiesz się:
Piwonia drzewiasta — charakterystyka
Piwonia drzewiasta (Paeonia suffruticosa), nazywana również piwonią krzewiastą, to wieloletnia roślina należąca do rodziny piwoniowatych. Krzew wywodzi się z Chin, gdzie jest uprawiany od ponad 2 tys. lat. W Polsce uprawa piwonii drzewiastej nie jest jeszcze powszechna, dotychczas można było ją spotkać jedynie w ogrodach botanicznych. Jednak z roku na rok, odmiana ta zyskuje coraz większe grono fanów i częściej pojawia się w rodzimych ogrodach.
Piwonia drzewiasta, w porównaniu do znanych nam dobrze piwonii bylinowych, osiąga znacznie większe rozmiary. Wieloletnie okazy mogą dorastać nawet do 1,5 - 2 metrów wysokości, a te rosnące w środowisku naturalnym osiągają nawet 4 m. Roślina posiada rozłożysty pokrój i wzniesione, częściowo zdrewniałe pędy. Każdego roku na ich szczycie pojawiają się pąki kwiatowe, które na przełomie maja i czerwca zaczynają rozkwitać.
W przypadku starszych roślin prawie każda łodyga zakończona jest pąkiem kwiatowym, więc im krzew jest starszy, tym efektowniej kwitnie. Kwiaty piwonii drzewiastej są bardzo okazałe i w zależności od odmiany mogą mieć nawet 30 cm średnicy! Najczęściej występują w kolorze różowym, bordowym, białym, żółtym i łososiowym, ale zdarzają się również okazy o kwiatach dwukolorowych. Po przekwitnięciu kwiatów, ich miejsce zajmują owoce - mieszki.
Najbardziej cenione odmiany piwonii drzewiastej to: „Shima nishiki”, „Hanakisoi”, „Jin ge”, „Hanakisoi”, „Hakuo Jishi”.
Przeczytaj również: Czym nawozić piwonię i jak ją pielęgnować, by wydała mnóstwo kwiatów?
Piwonia drzewiasta ma bardzo okazałe kwiaty. Fot. 123RF/PICSEL
Piwonia drzewiasta — uprawa
Piwonię drzewiastą można z powodzeniem uprawiać w naszym kraju, ponieważ jest to roślina mrozoodporna. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania piwonii drzewiastej, które warto spełnić, by krzew zdrowo rozrastał się w ogrodzie:
- Stanowisko
Piwonie drzewiaste najlepiej sadzić na stanowiskach słonecznych lub w delikatnym półcieniu. Pamiętajmy jednak, że im więcej światła im zapewnimy, tym obfitsze będzie ich kwitnienie.
- Podłoże
Krzewy zaleca się sadzić w miejscach o glebie żyznej i przepuszczalnej. Nie lubią one zalegającej wody oraz ziem ciężkich i kwaśnych, dlatego w takich miejscach często zamierają.
- Sadzenie
Zanim posadzimy sadzonkę piwonii drzewiastej, dokładnie przemyślmy wybrane dla niej miejsce, ponieważ roślina nie lubi przesadzania. Na dno przygotowanego dołka wysypmy warstwę drenażu, która uchroni korzenie przed zaleganiem w wodzie. Piwonia drzewiasta to roślina szczepiona, dlatego podczas sadzenia dopilnujmy, by miejsce szczepienia znajdowało się kilkanaście centymetrów pod ziemią. Dzięki temu odmiana szlachetna będzie mogła wytworzyć własne korzenie. Po posadzeniu drzewko należy podlać, a ziemię wokół niego wyściółkować.
Im bardziej słoneczne stanowisko wybierzemy, tym obfitsze będzie kwitnienie. Fot. Getty Images
- Podlewanie
Roślina wymaga podlewania, zwłaszcza w okresie kwitnienia. Warto również nawadniać ją w okresach suszy. W pozostałych miesiącach do rozwoju wystarczy jej woda opadowa pobierana z gleby.
- Nawożenie
Pierwsze nawożenie najlepiej wykonać jeszcze przed posadzeniem rośliny, wsypując na dno dołka warstwę kompostu. Zaleca się również zasilać piwonię krzewiastą w okresie kwitnienia, podsypując ją nawozami organicznymi lub mineralnymi z dużą ilością potasu i fosforu.
- Kwitnienie
Sadząc piwonię drzewiastą, warto uzbroić się w cierpliwość, oczekując pierwszych kwiatów, ponieważ, roślina zakwita dopiero po 2-3 latach od posadzenia. W naszym klimacie termin kwitnienia przypada na maj i czerwiec.
- Zimowanie
W pierwszych latach po posadzeniu młode krzewy wymagają okrywania na zimę. Z czasem jednak nabywają odporności, dlatego starszych okazów nie trzeba zabezpieczać przed mrozem.
- Przycinanie
Piwonia drzewiasta nie wymaga przycinania. Jej cięcie można ograniczyć jedynie do usuwania suchych pędów i połamanych gałązek czy przekwitniętych kwiatów.
Dorosłe okazy są mrozoodporne. Fot. Getty Images
Przeczytaj również: Rajska jabłoń w ogrodzie. Dlaczego warto się na nią skusić?
- Rozmnażanie
Jednym ze sposobów pozyskania nowych sadzonek piwonii krzewiastej jest wyhodowanie młodych okazów z nasion. Trzeba jednak mieć na uwadze, że jest to bardzo czasochłonny proces, który nie gwarantuje, że po latach roślina będzie tak okazała, jak odmiana szlachetna.
Dlatego rozwiązaniem, które gwarantuje, że wygląd rośliny będzie odpowiadał jej cechom gatunkowym, jest zakup sadzonek otrzymanych dzięki szczepieniu.
- Choroby i szkodniki
Piwonia drzewiasta jest najbardziej odporna na choroby ze wszystkich innych odmian. Jednak zdarza się, że atakuje ją choroba grzybowa - szara pleśń. Aby ją zwalczyć, należy szybko zareagować i zastosować oprysk fungicydami.