Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na 28.12 - 03.01

„Pogoda na Wigilię Narodzenia, do Nowego Roku się nie zmienia”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy stary, a witamy nowy rok.

REKLAMA

Fot.123RF.com

To najczęściej czas podsumowań, dotyczy to także ogrodnictwa. Możemy zastanowić się co w tym roku wyjątkowo nam się udało, które uprawy możemy uznać za sukces, a z których w kolejnym roku lepiej zrezygnować. Tymczasem dbamy o rośliny, które z okazji świąt trafiły do naszych domów. Regularnie podlewamy gwiazdy betlejemskie i choinki, które nabyliśmy z bryłą korzeniową. Dbamy też o gaulterie, cyprysy czy też cyprysiki, odpowiednio pielęgnowane mogą z nami zostać przez wiele lat.

Autor: Ogrod_Na_Co_Dzien

Systematycznie przeprowadzamy też przegląd roślin domowych, a zwłaszcza tych, które wnieśliśmy na czas zimy z balkonu lub tarasu. Z zewnątrz, razem z naszymi okazami mogliśmy też wnieść szkodniki, np. przędziorki lub tarczniki. Jeżeli tak się stało, należy jak najszybciej oczyścić z nich rośliny i w razie potrzeby użyć wybranego środka owadobójczego. Częste zraszanie roślin wodą także pomaga.

Przysłowie mówi, że „Gdy w sylwestrową noc łagodnie, będzie kilka dni pogodnie”. W tym roku hucznych zabaw raczej nie będzie, mimo wszystko życzymy radosnego i przyjemnego witania roku 2021. „Jak Nowy Rok jasny i chłodny, będzie roczek pogodny i płodny”. Życzymy Państwu w tym nowym roku dużo zdrowia i szczęścia, samych sukcesów i radości oraz oczywiście spełnienia wszystkich ogrodniczych marzeń.

Styczeń to statystycznie najchłodniejszy miesiąc w Polsce, warto więc wybrać się na spacer po ogrodzie i sprawdzić, czy wszystkie wrażliwe rośliny są odpowiednio zabezpieczone. Wiatr mógł np. rozwiać osłony. To także dobry czas, żeby zastanowić się, co dobrze byłoby zmienić na działce.

Pamiętajmy, tylko żeby w przypadku temperatury poniżej zera unikać chodzenia po zmrożonym trawniku. Zamrożone źdźbła są bardzo kruche i pod naszym ciężarem będą się łamać, co może wpłynąć na wiosenny wygląd darni, a także na jego zdrowie po zimie.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika na 28.12 - 03.01"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.