Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Potrafi zdobić ogród przez całe lata. Jak pielęgnować obiedkę szerokolistną?

Zjawiskowa, wspaniale prezentująca się trawa, która intryguje zwisającymi kwiatostanami o niespotykanym wyglądzie. Obiedka szerokolistna jest doskonałym uzupełnieniem ogrodowej aranżacji. Za sprawą powiewających na wietrze kłosów dodaje lekkości i uroku rabatom. W czasie wegetacji roślina zmienia barwę, co sprawia, że staje się interesującym elementem kolorystycznych kompozycji. Jak uprawiać obiedkę szerokolistną i jakie są jej najciekawsze zastosowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszym artykule.

Potrafi zdobić ogród przez całe lata. Jak pielęgnować obiedkę szerokolistną?
Powiewające na wietrze kłosowate kwiaty obiedki szerokolistnej dodają uroku rabatom. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Obiedka szerokolistna – charakterystyka gatunku i najciekawsze odmiany

Roślina ta należy do rodziny wiechlinowatych. Obiedka szerokolistna (Chasmanthium latifolium) jest kłączową trawą bylinową, którą w stanie naturalnym spotkamy przede wszystkim na terenach Ameryki Północnej. To niewielki gatunek, którego luźne kępy osiągają od 1 m do 1,2 m wysokości. Wytwarza sporych rozmiarów liście w kolorze jasnozielonym. Są one spłaszczone, lancetowate i mają gładką fakturę. Nieco przypominają one liście bambusa. Co ciekawe, liście jesienią zmieniają barwę z jasnozielonej na żółtą. Efektowny jest nie tylko kolor, ale również piękny pokrój rośliny, który zapewniają łukowato przewieszające się, chylące się ku podłożu liście.

Obiedka szerokolistna to roślina kwitnąca. Pod koniec lata (w sierpniu i we wrześniu) na szczytach pędów wydaje nietypowe kwiatostany, które przypominają kłosy owsa. Owalne i szerokie kwiatostany obiedki szerokolistnej z daleka wyglądają jak spłaszczone szyszki. Mogą osiągnąć nawet 30 cm długości. Przez cały okres wegetacji rośliny prezentują się niezwykle atrakcyjnie: początkowo są jasnozielone, a z czasem przebarwiają się na kolor purpurowy lub brązowy. Jesienią z ciepłymi odcieniami kwiatostanów wspaniale współgra żółty ton liści tej ozdobnej trawy.

Jedną z ciekawszych odmian obiedki szerokolistnej jest 'River Mist'. Charakteryzuje się średnią wielkością (40-90 cm wysokości oraz ok. 50 cm średnicy). Przyciąga spojrzenia niezwykłym ubarwieniem liści, na których zauważymy kremowobiałe oraz jasnozielone pasy różnej grubości. Latem dochodzą do nich różowe tony, natomiast jesienią zmieniają barwę na żółto-brązową. W sierpniu na kępie zauważymy srebrzysto-zielone kwiatostany. Wczesną jesienią przybierają barwę różowo-miedzianą.

Owalne i szerokie kwiatostany obiedki szerokolistnej z daleka wyglądają jak spłaszczone szyszki. Owalne i szerokie kwiatostany obiedki szerokolistnej z daleka wyglądają jak spłaszczone szyszki. Fot. 123RF.com

Jak uprawiać obiedkę szerokolistną?

Uprawa obiedki szerokolistnej nie jest szczególnie skomplikowana ani nie wymaga dużego doświadczenia. Roślina ta nie jest również wymagająca pod względem pielęgnacji.

  • Stanowisko i podłoże

Obiedka szerokolistna urośnie najlepiej na ciepłym, dobrze nasłonecznionym stanowisku. Uprawa uda się także w półcieniu. Pamiętajmy, aby wybrane miejsce było osłonięte przed silnymi porywami wiatru. Roślinie zapewnijmy również żyzne, próchniczne i przepuszczalne podłoże. Gleba powinna być lekko wilgotna.

  • Sadzenie i nawożenie

Trawę tę możemy sadzić od wczesnej wiosny aż do później jesieni. Warto zrobić to jednak na tyle wcześnie, aby roślina zdążyła się dobrze ukorzenić przed nadejściem pierwszych mrozów. Zanim posadzimy obiedkę szerokolistną, podłoże pod jej uprawę zasilmy nawozem organicznym, np. kompostem.

  • Podlewanie

Podłoże, w którym posadziliśmy obiedkę szerokolistną powinno być stale lekko wilgotne. Podlewajmy ją regularnie zwłaszcza w trakcie długotrwałej suszy.

Przeczytaj również: Tawuła japońska – kiedy najlepiej ją przycinać? Najpiękniejsze odmiany tawuły

  • Przycinanie

Obiedki nie warto przycinać jesienią, ponieważ w niezmienionym stanie najlepiej przezimuje. Ponadto jej kępy pięknie wyglądają nie tylko późną jesienią, ale również zimą. Przycinanie trawy ozdobnej zaplanujmy dopiero na wczesną wiosnę w kolejnym sezonie.

  • Zimowanie

Ta mało wymagająca roślina jest całkowicie mrozoodporna, dlatego świetnie rośnie w naszym klimacie. Nie musimy okrywać jej na zimę. Na czas zimowania obiedki szerokolistnej możemy luźno związać jej liście w chochoł, ale nie jest to konieczne.

  • Rozmnażanie

Obiedkę szerokolistną można rozmnażać na kilka prostych sposobów. Z nasion wczesną wiosną możemy przygotować rozsadę, a następnie młode rośliny posadzić w stałym miejscu w gruncie, gdy zniknie zagrożenie przymrozków. Możliwy jest też podział kłączy dorosłych egzemplarzy obiedki. Często mamy do czynienia również z samosiewem obiedki szerokolistnej, przy czym gatunek ten nie jest ekspansywny ani uciążliwy.

Zastosowania obiedki szerokolistnej

Obiedka szerokolistna ze względu na swój zjawiskowy wygląd znajduje wiele zastosowań w ogrodzie. Przede wszystkim doskonale nadaje się na rabaty. Współtworzy wspaniałe kompozycje z wieloma gatunkami. Obiedkę szerokolistną możemy posadzić razem z rudbekiami, jeżówkami, liliowcami, odętkami wirginijskimi czy floksami wiechowatymi. Pięknie prezentuje się nie tylko w towarzystwie kwiatów, ale również innych traw ozdobnych. Znajdująca się w pobliżu obiedki Hakonechloa sprawi, że rabata będzie przyciągać wzrok każdego gęstwiną smukłych źdźbeł. Spektakularny efekt osiągniemy, obsadzając obiedką szerokolistną brzeg oczka wodnego.

Ciekawym zastosowaniem tej ozdobnej trawy jest wykorzystanie na kwiat cięty. Kwiatostany można również ususzyć i użyć w dekoracyjnych wiązankach, wieńcach, bukietach czy innych kompozycjach.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Czyściec wełnisty – na słońce i suchą ziemię. Posadź w ogrodzie zamiast lub obok lawendy

Szczodrzeniec — odmiany, uprawa i rozmnażanie

Miłorząb nazywany jest eliskirem młodości na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.