Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Najpiękniejsze i najdłużej kwitnące odmiany lawendy. Jak uprawiać lawendę?

Lawenda to charakterystyczna roślina, która występuje głównie w krajach położonych w basenie Morza Śródziemnego. Jej znakiem rozpoznawczym jest piękny kolor kwiatów, które przybiera jeden z odcieni fioletu, oraz cudowny zapach. W Polsce najczęściej uprawianą odmianą lawendy jest lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia) – jest to jeden z mrozoodpornych rodzajów tej rośliny. Jak przebiega uprawa lawendy i co koniecznie trzeba o niej wiedzieć?

Najpiękniejsze i najdłużej kwitnące odmiany lawendy. Jak uprawiać lawendę?
Lawenda doskonale prezentuje się rabatach usytuowanych w nasłonecznionych miejscach.Fot.123RF.com

Spis treści:

Uprawa lawendy – podstawowe zasady. To trzeba wiedzieć

Lawenda jest doskonałą rośliną ozdobną, która może sprawić, że ogród będzie wyglądał naprawdę czarująco. Trzeba jedynie pamiętać, by stworzyć jej odpowiednie warunki do wzrostu. Niezmiernie ważne jest stanowisko oraz ziemia. Jedną z najczęściej wybieranych gatunków lawendy do uprawy w Polsce jest lawenda wąskolistna. Wynika to z faktu, że jest odporna na mrozy i lepiej znosi klimat panujący w naszym kraju. W jaki sposób uprawia się lawendę? Podpowiadamy.

 • Sadzenie

Kiedy sadzić lawendę w ogrodzie? Można to robić zarówno wiosną, jak i jesienią. Najdogodniejszym terminem jest początek kwietnia. Ogrodnicy sadzą lawendę również we wrześniu i w pierwszych dniach października.

Przed umiejscowieniem sadzonki w gruncie, należy dobrze przekopać glebę i pozbyć się chwastów. Dobrze jest przygotować także warstwę drenażową (wykorzystując do tego celu np. drobne kamienie). Wówczas zminimalizuje się ryzyko nadmiernego zbierania się wody wokół korzeni.

 • Ziemia

Lawendzie trzeba zapewnić dobrze przepuszczalną ziemię. Gleba powinna mieć odczyn zasadowy (warto wybrać taką z pH w zakresie od 6,5 do 7,5). Przygotowując odpowiednie podłoże, można wymieszać ziemię pod lawendę z piaskiem, perlitem, wermikulitem czy torfem.

 • Stanowisko i przycinanie

Decydując się na uprawę lawendy w swoim ogrodzie, trzeba pamiętać o zapewnieniu roślinie dostępu do słońca. Roślina doskonale prezentuje się rabatach usytuowanych w nasłonecznionych miejscach.

Lawendę przycina się wiosną – należy wyciąć suche i uszkodzone pędy. Warto również skrócić pozostałe, by roślina nie rosła zbyt bujnie i zachowała pożądany kształt.

 • Podlewanie i nawożenie

Podlewając lawendę należy pamiętać, by nie zamaczać jej liści i kwiatów. Uzupełnienie wody powinno odbywać się zaraz przy gruncie. Roślina nie powinna być zbyt często podlewana – warto to robić w słoneczne i ciepłe dni, gdy gleba staje się sucha.

Lawenda nie wymaga zbyt obfitego nawożenia. Przed zimą warto zastosować kompost. Natomiast na wiosnę można wykorzystać nawóz bogaty w składniki odżywcze.

 • Choroby i szkodniki

Roślina jest narażona na choroby, które najczęściej są powodowane przez grzyby. Jest to między innymi szara pleśń czy fytoftoroza. Choroby mogą się pojawić wskutek zbyt dużej wilgoci.

Lawendę wąskolistną atakują również szkodniki takie jak pienik śliniaka, gąsienica czy mączlik szklarniowy. Pomocne w ich zwalczaniu są różnego rodzaju preparaty oraz akcesoria takie jak tablice lepowe. Co ciekawe, roślina odstrasza niektóre gatunki, jak np. mszyce czy komary.

 • Rozmnażanie

Lawendę da się rozmnażać zarówno z nasion, jak i poprzez tworzenie sadzonek z gałązek. W pierwszym przypadku, chcąc zasiać roślinę w kwietniu, należy pamiętać o stratyfikacji nasion. Z kolei sadzonki wykonuje się z pędów o długości około 10 cm. Ich czas ukorzenienia to około dwa tygodnie.

Najpiękniejsze odmiany lawendy. Twój ogród będzie wyglądać wyjątkowo

Lawenda wąskolistna uprawiana w Polsce ma wiele rozmaitych odmian, a każda z nich charakteryzuje się inną wielkością czy kolorem ukwiecenia. Jakie są najpiękniejsze odmiany lawendy? Wyjątkowe rośliny, które możesz umieścić w swoim ogrodzie, to:

 • Siesta – charakteryzuje się ciemnofioletowymi kwiatami i wysoką odpornością na mróz;
 • Beate – ta odmiana lawendy może osiągnąć nawet 60 cm, roślina rośnie szybko i ma długie kwiatostany;
 • Hidcote Blue Strain – kwiaty tej odmiany przybierają barwę bardzo ciemnego fioletu, odmiana charakteryzuje się przyjemnym zapachem i osiąga wysokość do 50 cm;
 • Essenceodmiana ma cudowne fioletowo-niebieskie kwiaty, jest odporna na mróz, wzrasta do 40 cm;
 • Blue Scentto lawenda, która najdłużej kwitnie, można ją uprawiać na balkonach i tarasach, ma ciemnofioletowe kwiaty.

Przeczytaj też:

Lawenda francuska – najpiękniejsza odmiana lawendy w ogrodzie. Sprawdź, jak o nią dbać

Lawenda będzie pięknie kwitła całe lato. Wystarczy dodać domowy nawóz do ziemi

Antystresowy olejek do kąpieli na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.