Porady ogrodnicze

Kiedy i jak przycinać lawendę?

Lawenda to roślina chętnie sadzona w ogrodach, aby obficie kwitła i tworzyła gęste kępy, należy ją odpowiednio pielęgnować. Najważniejszym zabiegiem jest regularne przycinanie.

REKLAMA

Przycianie
Coroczne przycinanie lawendy sprawi, że roślina będzie obficie kwitła i zachowa odpowiedni kształt. Jest to zabieg wręcz obowiązkowy w jej uprawie. Lawendę należy przycinać 2 razy do roku. Do wyboru mamy 3 terminy.

I termin - wczesna wiosna

Przycinanie od połowy marca do początku kwietnia. Najlepiej w ciepły i słoneczny dzień. Jest to cięcie bardzo ważne dla zachowania prawidłowego pokroju lawendy i uniknięcia powstania tzw. "łysego gniazda wewnątrz krzewu". Usuwamy też wszystkie uszkodzone przez zimę pędy.

II termin - lato

Okres od lipca do września, gdy lawenda kwitnie. Polega ono na przycinaniu przekwitających kwiatostanów. Pobudza to lawendę do ponownego kwitnienia.

III termin - początek jesieni (połowa września)

To cięcie możemy wykonać zamiennie z wiosennym przycinaniem. Zabieg wykonujemy w ciepły, pochmurny i bezdeszczowy dzień. Nie należy go opóźniać, ponieważ rozwijające się młode przyrosty mogą zostać uszkodzone przez przymrozki.


Formowanie
Zaczynamy tuż po posadzeniu. Młode, nierozkrzewione rośliny w pierwszym roku wzrostu skracamy o połowę. Dzięki temu, u podstawy wypuszczą dużo nowych pędów kształtujących gęstą koronę. W następnych latach rośliny należy przycinać tuż po kwitnieniu, usuwając zasychające kwiatostany z około siedmiocentymetrowymi fragmentami pędów.

Jak pielęgnować lawendę?
Okres kwitnienia tego półkrzewu jest bardzo długi i przypada od czerwca aż do października. Mogłoby się zdawać, że skoro lawenda pochodzi z rejonów śródziemnomorskich, jest ściśle związana z ciepłym klimatem. Tak naprawdę jest to roślina bardzo odporna na mróz, głównie z racji swych głęboko osadzonych korzeni. Lawenda osiąga wysokość do 50 cm. Posiada bardzo gęsto rozkrzewiające się pędy, na których znajduje się bujne ulistnienie. Ponieważ należy do grupy roślin tzw. dnia długiego, swoje kwitnienie rozpocznie dopiero wtedy, kiedy długość dnia będzie wynosiła kilkanaście godzin.


Lawendę należy wysiać wczesną wiosną. Dobrze czuje się na stanowiskach słonecznych i bogatych w wapń. Nie przeszkadza jej półcień, jedynie jej kwiaty będą drobniejsze. Jeżeli chcielibyśmy stworzyć w naszym ogrodzie leśny klimat z udziałem wrzosów i iglaków, zapomnijmy o sadzeniu w ich towarzystwie lawendy. Jest to bowiem roślina, która wyjątkowo źle znosi kwaśne podłoże. Zanim wysiejemy lub posadzimy lawendę, zadbajmy o odpowiedni drenaż stanowiska, na którym będzie się znajdowała.  

Stanowisko

Zadbajmy, aby gleba nie była gliniasta. Stanowisko powinno być żyzne, przewiewne i bardzo łatwo nagrzewające się. Nie przesadzajmy również z podlewaniem. Przelanie lawendy grozi jej przesuszenie, ponieważ możemy doprowadzić do przegnicia korzeni. Żeby roślina dobrze się rozkrzewiła, należy ją co jakiś czas przyciąć. Robimy to jesienią, zaraz po tym, jak kwiaty przekwitną. Dzięki takiemu zabiegowi lawenda zachowa swój zwarty i gęsty pokrój. Przed zimą ściółkujemy. Możemy to zrobić za pomocą liści, słomy, lub trocin. Unikajmy kory i torfu, ponieważ tak jak już wcześniej wspomniałam, lawenda nie znosi kwaśnego pH podłoża.


Zastosowanie
Lawenda jest idealnym tłem dla róż. Genialnie sprawdza się posadzona wzdłuż ścieżek, obok drzew oraz altan. Dodatkowo nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy sadzili ją na skalnikach czy skarpach. Lawendowe skarpy wyglądają bardzo malowniczo. Jest to również roślina, którą spokojnie możemy uprawiać w pojemnikach oraz donicach, na balkonach i tarasach.

Przeczytaj również: Zdrowotne właściwości lawendy. Kliknij!

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale lawenda ma szerokie zastosowanie w praktyce kulinarnej. Możemy ją stosować w postaci suszonej (łodygi) oraz  świeżej (liście). Jest fantastycznym dodatkiem do marynaty oraz jako przyprawa do potraw grillowanych. Napar z lawendy skutecznie wspomaga leczenie przeziębień.

Deccoria.pl
Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kiedy i jak przycinać lawendę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.