Spis treści:
Dlaczego warto nawozić trawnik kompostem?
Trawa ma wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Wymaga przede wszystkim azotu, dzięki któremu buduje zieloną masę oraz system korzeniowy, ale do zdrowego wzrostu niezbędne są jej również inne makroskładniki (fosfor, potas, wapń czy magnez) i szereg pierwiastków śladowych. Trawa pobiera je w dużych ilościach, więc szybko wyczerpuje ich zapas w glebie. Dlatego przez cały sezon musimy systematycznie dostarczać jej składniki pokarmowe wraz z nawozami. Warto zacząć już wczesną wiosną, aby ją wzmocnić po zimie i pobudzić do zdrowego wzrostu.
Do nawożenia trawnika możemy wykorzystywać zarówno sztuczne, jak i organiczne nawozy. Te drugie w naturalny sposób użyźnią glebę i poprawią jej strukturę, dostarczą trawie niezbędnych składników odżywczych oraz zwiększą jej odporność na choroby. Najlepszym nawozem organicznym, jaki możemy zastosować na trawnik, jest kompost, czyli tzw. czarne złoto ogrodników. Warto nawozić nim darń zwłaszcza po zimie, gdy jest ona osłabiona i wymaga regeneracji.
Kompost, dostarczając próchnicę, poprawia zdolność gleby do zatrzymywania wody, co sprawia, że trawa jest nie tylko lepiej odżywiona, ale również nawodniona. Wszystko to przekłada się na jej bujny i zdrowy wzrost, a także soczyście zielony kolor. Ogromną zaletą kompostu jest fakt, że nie można przenawozić nim roślin. Nie musimy się obawiać, że przesadzimy z jego ilością i zaszkodzimy trawie, jak często dzieje się w przypadku nawozów sztucznych.
Kompost sprawi, że trawnik się zazieleni i zagęści na wiosnę. Fot. claudiodivizia/123RF.com
Przeczytaj również: Pierwsze nawożenie hortensji po zimie. Kiedy zacząć stosowanie odżywek?
Jak stosować kompost na trawnik?
Kompostem możemy nawozić trawnik w dowolnym momencie sezonu. Jedynym warunkiem jest, aby gleba nie była zamarznięta, więc często możemy zastosować go już na przedwiośniu albo wczesną wiosną. Możemy sypać go bezpośrednio na trawnik bez żadnych dodatkowych zabiegów, choć jeszcze lepsze rezultaty osiągniemy, jeśli zrobimy to bezpośrednio po jego napowietrzeniu (aeracji).
Jak stosować kompost na trawnik? Po zimie wykonajmy następujące czynności:
- Trawnik grabimy, aby pozbyć się z niego suchych, martwych źdźbeł;
- Jeśli mamy na to czas, przeprowadzamy aerację. Najłatwiej wykonać to widłami, nakłuwając darń. Możemy też użyć specjalnego aeratora lub butów z kolcami;
- Na całej powierzchni trawnika równomiernie rozsypujemy dojrzały kompost. Warstwa powinna być cienka (5-15 mm);
- Murawę na koniec podlewamy.
Kompost możemy stosować na trawniku przez cały sezon wegetacyjny, nie tylko po zimie. Choć w dużym stopniu zaspokoi potrzeby żarłocznej trawy, często nie jest w stanie całkowicie zastąpić mieszanek nawozowych o zbilansowanym składzie. Sprawi jednak, że będziemy mogli wykorzystywać je w mniejszych dawkach.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Wiosną na trawniku nie będzie nawet kępki mchu. Pod warunkiem, że zaczniesz działać już w lutym
Kiedy rozsypać obornik wokół drzew owocowych? Jaki rodzaj obornika pod drzewa owocowe
Posiej jako przedplon pod pomidory w szklarni lub tunelu. Zbiory będą obfite i zdrowe