Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pierwsze nawożenie hortensji po zimie. Kiedy zacząć stosowanie odżywek?

Jeśli chcesz, aby hortensje zakwitły w tym roku wyjątkowo pięknie i obficie, zadbaj o ich odpowiednie nawożenie w chwili, gdy wybudzą się z zimowego snu. Krzewy te mają duże potrzeby pokarmowe, które trzeba zacząć zaspokajać dość wcześnie. Czym nawozić hortensje po zimie? W jakim terminie zastosować pierwszą odżywkę? Oto najważniejsze informacje.

Pierwsze nawożenie hortensji po zimie. Kiedy zacząć stosowanie odżywek?
Sprawdź, kiedy zacząć nawozić hortensje po zimie. Fot. liarussy/123RF.com

Spis treści:

Nawożenie hortensji po zimie – kiedy zacząć?

Hortensje podczas kwitnienia zdobią nasze ogrody piękniej niż jakakolwiek inna roślina. Jeśli chcemy, aby barwne kwiatostany były wyjątkowo duże i liczne, musimy dbać o te krzewy od samego początku sezonu. Po zimie warto zatroszczyć się zwłaszcza o odpowiednie nawożenie hortensji. Dostarczenie im niezbędnych składników odżywczych po okresie spoczynku jest niezwykle ważne, ponieważ wzmacnia je, pobudza do wzrostu i przygotowuje na nadchodzące kwitnienie.

Kiedy zacząć nawozić hortensje po zimie? Możemy już wczesną wiosną. W zależności od warunków odpowiedni termin przypada na marzec lub początek kwietnia. Obserwujmy jednak warunki pogodowe. Hortensje nawozimy, gdy ziemia już rozmarznie i przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura powyżej 7°C, dzięki czemu będą w stanie pobrać cenne substancje z podłoża. Zwróćmy uwagę także na wygląd krzewów – powinny już przerwać stan spoczynku, czyli zacząć wypuszczać młode liście i pędy.

Z nawożeniem hortensji po zimie nie należy się przesadnie spieszyć, ale nie można też zbytnio zwlekać. Roślinom tym trzeba dostarczyć składniki odżywcze na długo przed kwitnieniem, aby zaspokoić ich wszystkie potrzeby pokarmowe w okresie intensywnego wzrostu.

Przeczytaj również: Długo kwitnące rośliny do ogrodu. Będą go zdobić aż do jesiennych przymrozków

Czym nawozić hortensje po zimie?

Pamiętajmy, że młode hortensje (rok po posadzeniu) nie wymagają nawożenia preparatami mineralnymi. Jeśli chcemy, możemy podsypywać je kompostem lub nie nawozić wcale. Systematycznego dokarmiania wymagają natomiast dobrze ukorzenione krzewy, które rosną w naszych ogrodach od lat. Jak już wspominaliśmy, nawożenie hortensji po zimie możemy zacząć już w marcu lub kwietniu.

Odpowiednie nawożenie pobudzi hortensję do wzrostu, a następnie bujnego kwitnienia. Fot. tamu1500/123RF.com Odpowiednie nawożenie pobudzi hortensję do wzrostu, a następnie bujnego kwitnienia. Fot. tamu1500/123RF.com

Hortensje mają podobne zapotrzebowanie na składniki odżywcze jak rododendrony, tolerują jednak większą zawartość wapna w glebie. Do ich nawożenia można stosować preparaty dla różaneczników i innych roślin kwasolubnych lub skorzystać ze specjalnych nawozów do hortensji. Mają one zbilansowany skład i lekko zakwaszają podłoże, co sprzyja zdrowemu wzrostowi tych krzewów. Możemy zdecydować się na nawóz o spowolnionym działaniu (używa się go raz na cały sezon) albo tradycyjny, którego podawanie trzeba kontynuować w kolejnych miesiącach.

Jeśli nie chcemy korzystać z nawozów mineralnych, hortensje możemy zasilić po zimie również wybranymi odżywkami organicznymi. Jakie sprawdzą się najlepiej?

  • Kompost – zarówno zwykły, jak i kwaśny (z dużym udziałem igliwia, szyszek czy zrębków drewna iglastego). Po zimie warto podsypać hortensje kilkoma garściami kompostu, po czym obficie podlać.

  • Obornik granulowany – garść takiego nawozu równomiernie rozprowadzamy na podłożu wokół krzewu i grabkami mieszamy z ziemią. Na koniec obficie podlewamy.

  • Biohumus – możemy nim podlewać hortensje już wczesną wiosną. Biohumus rozcieńczamy zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

  • Mączka rogowa – ten naturalny, bogaty w azot nawóz stosujemy zgodnie z dawką zalecaną przez producenta (zazwyczaj ok. 2 garści). Po zabiegu od razu podlewamy hortensję.

  • Fusy z kawy – 1 szklankę takich odpadów rozsypujemy wokół hortensji i mieszamy z wierzchnią warstwą gleby.

Pamiętajmy jednak, że domowe i naturalne nawozy często nie są w stanie zaspokoić wysokich potrzeb pokarmowych hortensji. Jeśli nasz krzew w poprzednich latach słabo kwitł, a jego kondycja spadła, lepszym rozwiązaniem może się okazać zastosowanie specjalistycznego nawozu w dawce zalecanej przez producenta.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kiedy przyciąć hortensję bukietową? Zrób to wcześnie, jeśli ma kwitnąć obficie

Kiedy najlepiej przycinać róże? Będą pięknie i długo kwitły w sezonie

Hibiskus bylinowy, czyli ketmia bagienna. Wszystko, co warto wiedzieć o uprawie tych kwiatów

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.