Spis treści:
- Jak dbać o hortensje podczas ciepłej zimy?
- Jak zmienić kolor hortensji na niebieski – zrób to w lutym
Jak dbać o hortensje podczas ciepłej zimy?
Prognozowany śnieg i silne mrozy stanowią jasny komunikat dla każdego ogrodnika, który uprawia hortensje – rośliny trzeba wyściółkować i okryć w odpowiednim momencie, by wstrzymały wegetację aż do ustąpienia przymrozków i nie straciły zawiązanych wcześniej pąków. Jednak ciepła zima zmienia nieco podejście do pielęgnacji krzewów hortensji. Warto dbać o nie tak, by nasze działania sprzyjały hartowaniu roślin, dzięki czemu lepiej zniosą ewentualne, nieprzewidziane załamania pogody.
Utrzymanie pąków do wiosny będzie łatwiejsze, jeśli zahartowany krzew sam wyreguluje termin rozpoczęcia wegetacji. Naszym zadaniem jest wspieranie wybranej odmiany i zwiększenie jej odporności. Zastanawiasz się zatem, jak dbać o hortensje podczas ciepłej zimy? Oto rady, którymi podzielili się z nami doświadczeni ogrodnicy.
- Po pierwsze, nie okrywaj ich zbyt wcześnie. Nałożenie osłon przedwcześnie, gdy temperatury są nadal dość wysokie, jak na miesiące zimowe, może doprowadzić do tego, że roślina wybudzi się, zachęcona warunkami do rozpoczęcia wegetacji. Wówczas nadejścia prawdziwej zimy i towarzyszących jej naprawdę silnych mrozów z pewnością nie zniesie za dobrze.
- Aby krzewy mogły zahartować się i utrzymać dobrą kondycję, warto sięgać po okrycia z agrowłókniny czy słomiane kokony dopiero wtedy, gdy temperatury spadną do -5°C i utrzymają się na tym poziomie nieco dłużej.
- Podobnie z okrywaniem hortensji kopczykami z kory sosnowej czy kwaśnego torfu – wykonaj ściółkowanie, gdy podłoże pod roślinami przemarznie na głębokość 2-3 cm.
- Ważnym zabiegiem ochronnym dla hortensji podczas cieplejszej zimy będzie utrzymanie optymalnej wilgotności podłoża. Podlewanie i ściółkowanie mieszanką ziemi ogrodowej z kwaśnym torfem wykonane w odpowiednim momencie poprawi zdrowotność korzeni oraz pozwoli roślinom lepiej chłonąć wodę z jesienno-zimowego podłoża.
Pilnując regularnego nawadniania, przygotujesz też glebę do efektywniejszego przyjęcia mieszanki, która pozwoli hortensji... zmienić kolor.
Zmiana koloru hortensji następuje w wyniku zmiany pH podłoża i zapewnienia roślinie warunków odpowiednich do sukcesywnego przebarwiania. Część odmian może zupełnie zmienić kolorystykę, inne będą intensywniej wybarwione, a przez to zauważalne już z daleka. Fot. Martine LIU/CanvaPro
Wybrałeś do uprawy odmiany, które pięknie się wybarwiają, ale chcesz nadać im bardziej nietypowy, baśniowy odcień? A może pragniesz mieć w ogrodzie krzewy dwu, a nawet trzykolorowe w barwie różu, liliowego fioletu, cieniowane na niebiesko? Zadbaj o korzystne warunki spoczynku w zimie, a na przedwiośniu podaj roślinom ogrodową mieszankę na bazie glinu. Już nawet w drugim sezonie po takim odżywieniu możesz spodziewać się spektakularnego efektu.
Przeczytaj również: Łatwe w uprawie krzewy kwitnące. Zachwycają wyglądem, powinny być w każdym ogrodzie
Jak zmienić kolor hortensji na niebieski – zrób to w lutym
Nowe odmiany hortensji potrafią zakwitać w naprawdę oryginalnych kolorach. W ogrodach pojawiają się rośliny intensywnie malinowe, w odcieniu winnym, liliowo-fioletowe, a nawet fioletowe, jednak rzadko kiedy barwę tę zawdzięczają naturalnie kwaśnemu podłożu. Tym bardziej, jeśli dostrzeżesz gdzieś w ogrodzie lub na działce bujnie kwitnące krzewy, które prezentują kilka intensywnych odcieni jednocześnie, możesz mieć pewność, że dzieje się tak dlatego, że ogrodnik stosuje odpowiednie triki przebarwiające krzewy.
Jak zmienić kolor hortensji na niebieski? Zrób to w lutym – okazuje się, że wystarczy prosty zabieg, by rośliny już nawet w 2 sezonie wypuściły zachwycające kwiaty w nietypowym kolorze. Jednak zacznijmy od podstaw, by hortensje nie tylko pięknie kwitły, lecz także zdrowo rosły. Najważniejsze jest utrzymanie określonego pH, im niższe, tym lepiej dla krzewów mających przybrać barwy niebieskie.
Zacznij od kontrolowania nasadzeń. Zastanów się, co posadzić obok hortensji, aby zminimalizować konkurencję, utrzymać korzystne parametry podłoża przez cały okres wzrostu i kwitnienia. Gdy dobierzesz już krzewom właściwe towarzystwo, przejdź do obsypania nasady hortensji na zimę warstwą kwaśnego torfu. Metoda ta nie tylko utrzyma optymalny poziom wilgotności gleby, lecz także parametry potrzebne roślinie kwasolubnej do wzrostu. Dzięki utrzymaniu wilgoci w podłożu mieszanka zalecana przez ogrodników do wybarwiania hortensji lepiej się wchłonie, dlatego w razie suchej jesieni i zimy stale uzupełniaj zasoby wody.
Czym przebarwiać hortensje? Jeśli zależy ci na tęczowych kolorach, ziemię wapienną lub o pH zbliżonym do obojętnego zakwaszaj, stosując zasypkę z ałunu glinowo-potasowego. Ałun, czyli inaczej siarczan glinowo-potasowy, to biały proszek, którym warto podsypać hortensje już w lutym. Dzięki temu zawarte w nim składniki aktywne będą miały czas na działanie. Warto wiedzieć, że kwaśny odczyn substancji poprawia parametry podłoża, tworząc środowisko niesprzyjające rozwojowi groźnych dla roślin drobnoustrojów. To dodatkowe zabezpieczenie dla twoich hortensji.
Dawkowanie ałunu sprawdź na opakowaniu, jednak starsi ogrodnicy zalecają rozłożenie 1-kilogramowego opakowania pod 8-10 krzewami. Takie solidne zasilenie podłoża to dopiero początek pielęgnacji. Gdy nadejdzie wiosna, a kwiaty hortensji wciąż będą w pąkach (po ich rozwinięciu nie warto już podawać mieszanki), rozrób ałun z wodą i takim kwaśnym roztworem raz na jakiś czas podlewaj rabaty. Zawsze uważnie obserwuj reakcję krzewów i kondycję kwiatów.
Pamiętaj, że woda wypłukuje glin z rabaty, dlatego efekt przebarwienia hortensji na intensywny niebieski zauważysz szybciej na okazach doniczkowych, jednak i te sadzone w ogrodzie z czasem bajkowo się wybarwią – wystarczy odrobina cierpliwości.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepsze rośliny okrywowe do ogrodu. Nie tylko zakryją brzydkie miejsca, ale też je ozdobią
Kolorowa królowa rabat, kwitnie do mrozów. Siew i pielęgnacja lewkonii letniej