Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy sadzić róże? Pilnuj terminów i pamiętaj o nawożeniu

Róże są jednymi z najpopularniejszych kwitnących roślin ogrodowych. Uprawa róż jest stosunkowo łatwa, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad i wskazówek. Sprawdź, jak i kiedy sadzić róże oraz dlaczego warto zastosować skórkę od banana podczas ich pielęgnacji.

Kiedy sadzić róże? Pilnuj terminów i pamiętaj o nawożeniu
Sadzenie róż wymaga specjalnego przygotowania. Fot.123RF.com

Kiedy sadzić róże?

Właściwy termin na, to kiedy sadzić róże, jest zależny od tego, jakie róże kupimy. W sklepach do wyboru mamy okazy w doniczkach lub krzewy z odkrytymi jutowymi workami, które wypełnione są torfem.

Róże w doniczkach z racji tego, że mają już dobrze wykształconą i zwartą bryłę korzeniową, możemy sadzić w dowolnym momencie. Jedynie trzeba pamiętać o tym, aby to zrobić, zanim zamarznie ziemia.

Natomiast w przypadku okazów, które mają odsłonięty system korzeniowy, warto wykonać sadzenie róż na wiosnę lub jesień. Jednak najlepszym miesiącem na to jest październik, a dokładniej okres między 15 października a 15 listopada, czyli do momentu pojawienia się pierwszych mrozów.

W przypadku, gdy zdecydujemy się na wiosenne sadzenie róż, to musimy przeprowadzić je od marca do końca kwietnia.

Przeczytaj też: Nie wiesz, co i kiedy siać? Sprawdź nasz kalendarz wysiewu warzyw

Róże są piękną ozdobą każdego ogrodu. Fot.123RF.com

Przygotowanie róż do sadzenia

Róże należy odpowiednio przygotować do sadzenia. Jeżeli kupiliśmy róże z odsłoniętym korzeniem, a nie chcemy ich od razu sadzić, to musimy zabezpieczyć je przed obsychaniem.

Bezpośrednio przed sadzeniem musimy skrócić korzenie róż o 1/3 długości, a część nadziemną rośliny przyciąć do wysokości 20 cm. Oprócz tego usuwamy suche oraz martwe części róż. Warto również przez 20 minut moczyć roślinę w wodnym roztworze fungicydu. W ten sposób zapobiegniemy chorobom grzybowym.

Jak sadzić róże – krok po kroku?

Po odpowiednim przygotowaniu naszych okazów musimy również wiedzieć, jak prawidłowo sadzić róże. Dzięki temu bez problemu się ukorzenią i będą się pięknie rozwijały. Podpowiadamy jak krok po kroku sadzić róże:

  1. Przygotowujemy dołek na głębokość około 30-50 cm. Ważne jest to, aby ziemia była dobrze spulchniona, miała pH o wartości 6,5 – 7,5 i zawierała dużą ilość próchnicy. W celu uzyskania takich warunków można zastosować gotowe podłoże dla róż i zmieszać z ziemią ogrodową.
  2. Sadząc róże z doniczki, musimy uważać, aby nie uszkodzić ich bryły korzeniowej podczas wyjmowania rośliny. Jeżeli zakupiliśmy róże w worku z torfem, to delikatnie ją rozwijamy i wyciągamy ostrożnie, aby nie połamać jej korzeni.
  3. Na dno wcześniej przygotowanego dołu wysypujemy warstwę żyznej ziemi i formujemy kopczyk z kompostu.
  4. Krzew umieszczamy w dole, rozkładając korzenie róż tak, by się nie podwijały. Roślina musi być tak umiejscowiona, aby po obsypaniu ziemią miejsce okulizacji – czyli wyraźne zgrubienie nad korzeniami, znajdowało się 5 cm poniżej gruntu.
  5. Zasypujemy dół ziemią i lekko ją udeptujemy. Formujemy tym samym niewielkie zagłębienie wokół róż, gdzie będzie się zbierała woda.
  6. Roślinę obficie podlewamy i jeżeli sadzenie wykonywaliśmy jesienią, to usypujemy wokół krzewu kopczyk, który osłoni korzenie przed zbliżającym się chłodem.

Przeczytaj też: Zbliża się wiosna, a wraz z nią cięcie malin w ogrodzie. Kiedy i jak przycinać maliny?

Pielęgnacja róż

Posadzone róże potrzebują odpowiedniej pielęgnacji. Między innymi niezbędne jest podlewanie dużą ilością wody przez pierwsze cztery tygodnie od momentu ich posadzenia w ziemi. Należy je zasilać wodą w momencie, gdy ziemia przy różach jest już sucha na głębokość 2 cm.

Pielęgnacja róż obejmuje również ich przycinanie, dzięki czemu będą one pobudzane do wzrostu. Gdy róże zakończą kwitnienie należy je mocno przyciąć na wysokość 60-80 cm. W tym celu należy sekatorem usunąć uschnięte i obumarłe części róż, ale i również ich zdrowe łodygi z rozwiniętymi pąkami. Możemy z nich stworzyć bukiet do naszego domu.

Po zakończeniu kwitnienia należy przyciąć róże. Fot.123RF.com

Nawożenie zazwyczaj stosowane jest na wiosnę, gdy pojawią się pierwsze nowe pąki. Najlepiej stosować nawozy wieloskładnikowe, wzbogacone w mikroelementy. Jednak możemy też zasilić nasze róże domowym sposobem, do którego wystarczy jedyne skórka banana. Trzeba tylko zakopać ją pod krzewem na głębokość 5-10 cm. Najlepiej zrobić to latem, ponieważ wtedy skórka szybko się rozłoży i zawarty w niej fosfor i potas, skutecznie wzbogaci roślinę, a w dodatku pomoże przepędzić również mszyce.

Innym trikiem wartym do zastosowania podczas pielęgnacji róż jest użycie liści oraz fusów po zaparzonej herbacie. Należy zalać je wodą i odstawić na kilka godzin, a następnie podlewać nimi róże. Ważne jest to, aby herbata nie była słodzona. Ten sposób również świetnie odżywi nasze rośliny.  

Przeczytaj też: Kiedy przycinać iglaki? Wiosenne cięcie tuj, przycinanie żywopłotów iglastych

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.