Porady ogrodnicze

Kiedy przycinać iglaki? Wiosenne cięcie tuj, przycinanie żywopłotów iglastych

Iglaki doskonale radzą sobie w klimacie umiarkowanym i często trafiają do naszych ogrodów. Stają się ich ciekawą ozdobą. Mogą też pełnić funkcję żywopłotu, chroniącego przed wiatrem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Kiedy przycinać iglaki i jak to zrobić? Jak należy przycinać tuje, a jak powinno wyglądać cięcie jałowców czy sosen? Poznaj terminy cięcia iglaków i dowiedz się, dlaczego warto to robić.

Kiedy przycinać iglaki? Wiosenne cięcie tuj, przycinanie żywopłotów iglastych
Kiedy przycinać iglaki i jak to zrobić? Poznaj zasady wiosennego cięcia świerków, cisów czy jałowców. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy ciąć iglaki – ważne terminy

Przycinanie iglaków pozwala nadać im estetyczny kształt, ale też sprzyja ich zdrowiu. Przycinając rośliny, przede wszystkim usuwamy z nich elementy chore czy suche. Tym samym świeże, młode części rośliny mają więcej miejsca i dostęp do światła słonecznego.

Przycinanie iglaków powinno jednak zostać przeprowadzone w odpowiednim terminie. Inaczej może zaszkodzić roślinom. Najlepiej robić to w okresie wiosennym – w kwietniu czy w maju. Wiele zależy jednak od gatunku czy odmiany, ale także od przeznaczenia. Żywopłoty trzeba przycinać zdecydowanie częściej.

Jak przycinać iglaki – cięcie poszczególnych gatunków

Wiosna to najlepszy moment, by przycinać drzewa i krzewy. Celem jest uformowanie rośliny i pozbycie się jej chorych, uszkodzonych elementów. Pędy iglaków zwykle skraca się wiosną o połowę lub o 1/3. Drzewa iglaste zazwyczaj posiadają jeden pęd wierzchołkowy, tworzący oś główną. Jeśli drzewa wytworzą jednak dwa takie pędy, słabszy należy usunąć.

Jak przycinać iglaki? W dużej mierze zależy to od konkretnego gatunku – na przykład sosny warto przycinać dopiero w połowie czerwca, skracając młode pędy, nim jeszcze rozwiną nowe igły. Z kolei jodły zwykle nie potrzebują przycinania – chyba że chcemy uformować roślinę lub usunąć jej przemarznięte, chore części.

Jak przycinać tuje wczesną wiosną?

Tuja, znana też jako żywotnik, to roślina iglasta z rodziny cyprysowatych. Jeśli chodzi o przycinanie tui, sytuacja jest dosyć skomplikowana. Niektóre odmiany nie potrzebują regularnego cięcia, gdyż same tworzą kolumnowy czy kulisty pokrój. Inne z kolei – na przykład popularna tuja ‘Brabant’ – powinna być regularnie przycinana. Sprawdzi się jednak doskonale na żywopłot.

Tuje najlepiej przycinać w kwietniu i maju, chyba że formujemy z nich żywopłot – wówczas konieczne będzie ich dodatkowe przycięcie latem.

Przeczytaj również: Smaragd czy brabant. Która tuja będzie lepsza na żywopłot?

Wiosenne cięcie świerków

Świerk to rodzaj wiecznie zielonego drzewa z rodziny sosnowatych, rosnącego na półkuli północnej. Zaleca się przycinać świerki wczesną wiosną, nim rozpocznie się okres wegetacji. Wówczas usuwa się połamane, chore i zniszczone przyrosty. Świerki rosną dość szybko i bujnie. Jeśli na działce nie ma dla nich wystarczającej ilości miejsca, należy przyciąć młode pędy. Dlaczego? Starsze części rośliny trudniej się regenerują.

Jeśli świerki tworzą lub mają stworzyć żywopłot, trzeba je formować częściej – nawet 2 lub 3 razy w sezonie. Cięcie wczesnowiosenne powinno być jednak najsilniejsze. Wpłynie to korzystnie na wygląd i stan żywopłotu. Trzeba nadać świerkom kształt trapezu, by części rośliny, które rosną niżej, również miały dostęp do światła.

jak przycinać iglaki Pierwsze przycinanie iglaków powinno nastąpić wiosną. Fot.123RF.com

Jak przycinać cisy?

Cis pospolity to gatunek wiecznie zielonego drzewa iglastego lub dużego krzewu. Można go spotkać w Europie, w zachodniej części Azji i w północnej części Afryki. Roślina należy do rodziny cisowatych i jest dosyć popularna w ogrodach. Cisy dobrze znoszą cięcie i mają duże zdolności do regeneracji. Prawidłowo wykonany zabieg cięcia pozwala odmłodzić i jednocześnie zagęścić roślinę.

Cisy mogą być przycinane dwa razy w roku – wiosną i późnym latem (maksymalnie w połowie sierpnia). Wiosenne cięcie cisów powinno zostać wykonane jeszcze przed rozpoczęciem okresu wegetacji. To dobry moment, by usunąć z rośliny wszystkie zniszczone czy chore pędy. To również dobra chwila, by wykonać cięcie odmładzające i zapewnić wszystkim częściom rośliny równomierny dostęp do światła słonecznego. Wystarczy skrócić nadmiernie wybujałe pędy.

Formując cisy, należy przycinać młode pędy mniej więcej w połowie ich zeszłorocznego przyrostu. Można też usunąć całość zeszłorocznych przyrostów, jeśli nasza roślina jest już dobrze uformowana.

Cięcie jałowców – kiedy i jak?

Jałowiec to roślina należąca do rodziny cyprysowatych. To niezwykle popularna roślina iglasta, która występuje w wielu odmianach. W Polsce najczęściej uprawia się jałowiec płożący, jałowiec chiński, jałowiec pospolity i jałowiec łuskowaty. By uformować roślinę i uczynić ją prawdziwą ozdobą ogrodu, należy ją regularnie przycinać. Dzięki temu lepiej się rozwija, ponieważ wszystkie jej części są dobrze oświetlone. Systematycznie przycinany jałowiec jest też odporniejszy na choroby czy ataki szkodników.

Kiedy przycinać jałowiec? Cięcie zdrowotne wykonujemy pod koniec zimy, a cięcie formujące w czerwcu. Wybierzmy suchy i ciepły dzień. Po przycięciu częściej podlewajmy roślinę. Przede wszystkim usuńmy suche i chore gałązki. Przycinając żywe pędy, usuńmy tylko część przyrostu.

Cięcie sosen – jak to zrobić?

Sosny to rośliny z rodziny sosnowatych, które chętnie uprawiamy w ogrodach i które odznaczają się dość dużą odpornością. Jeśli sosen nie będzie się przycinać, mogą osiągnąć spore rozmiary. Istnieją odmiany sosen o spowolnionym tempie wzrostu, które warto wybrać, jeśli nie ma się w ogrodzie zbyt wiele wolnej przestrzeni. To na przykład odmiana ‘Humpy’, ‘Liliput’ czy ‘Sea Urchin’.

Przycinanie sosny jest konieczne, jeśli zdecydowaliśmy się na odmiany szybko rosnące. Drzewo rozrasta się z młodych przyrostów, czyli tak zwanych „świeczek”. Są one wytwarzane wiosną na końcach pędów. Świeczki należy więc wyłamać lub skrócić. Można je przyciąć o połowę lub o 1/3 długości. Zalecany termin przycinania świeczek sosny to przełom maja i czerwca.

W przypadku młodych sosen nie musimy robić nic więcej, gdyż przycinanie świeczek skutecznie ograniczy ich wzrost. W przypadku starszych okazów możemy skrócić także gałęzie. Cięcie wykonujemy u nasady lub przycinając jedynie wierzchołki. Zalecane jest raczej delikatne przycinanie gałęzi co roku.

Przycinanie żywopłotów iglastych – terminy

Przycinanie żywopłotów należy wykonać wiosną, jeszcze przed rozpoczęciem wegetacji. Pierwsze przycięcie żywopłotu trzeba wykonać w tym samym roku, w którym został posadzony. Chodzi o wyrównanie jego ścian. Żywopłot z młodych iglaków powinien być przycinany wiosną i latem, a starsze rośliny można przycinać tylko raz – późnym latem. Jesień nie jest odpowiednim momentem na przeprowadzanie podobnego zabiegu, ponieważ rany muszą mieć czas, żeby się zabliźnić.

Wszelkie cięcia należy wykonywać ostrym nożem lub ostrym sekatorem. Chodzi o to, by nie poranić rośliny. Warto też oczyścić elementy tnące płynem dezynfekującym. Zapobiegnie to przenoszeniu chorób z rośliny na roślinę.

Przeczytaj również: Jak rozmnażać iglaki. Najlepsze sposoby ukorzeniania

Wyjątkowo odporne rośliny dla zapominalskich na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.