Porady ogrodnicze

Czym zakwasić ziemię pod borówkę amerykańską? Ważny zabieg przed sadzeniem i w trakcie uprawy

Borówka amerykańska to roślina, która dobrze czuje się w glebie o kwaśnym odczynie pH. Właśnie dlatego ziemia pod uprawę borówki potrzebuje zakwaszania. W tym artykule omawiamy proces zakwaszania krok po kroku. Podpowiadamy kiedy, jak i czym najlepiej zakwaszać ziemię pod uprawę borówki amerykańskiej w ogrodzie.

Czym zakwasić ziemię pod borówkę amerykańską? Ważny zabieg przed sadzeniem i w trakcie uprawy
Borówka amerykańska to roślina kwasolubna. Za glebę o kwaśnym odczynie, borówka odwdzięczy się obfitymi plonami.Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego ziemia pod borówkę amerykańską potrzebuje zakwaszania?

W zależności od gatunku różne rośliny preferują inne rodzaje gleby. Jedną z możliwych różnic jest odczyn pH, czyli jak bardzo ziemia kwasowa lub zasadowa. 

Dla ułatwienia stopniowania kwasowości ziemi warto posługiwać się poniższymi wartościami:

 • gleba bardzo kwaśna — pH poniżej 4,5 jednostek;
 • gleba kwaśna — pH pomiędzy 4,6 a 5,5 jednostki;
 • gleba lekko kwaśna — pH pomiędzy 5,6 a 6,5 jednostki.

Borówka amerykańska to roślina kwasolubna. Do właściwego wzrostu i rozwoju krzew potrzebuje ziemi o odczynie kwasowym, pH idealne dla borówki to pomiędzy 3,8 a 4,8 jednostki. Inny odczyn utrudni borówce pobieranie z ziemi składników odżywczych, co odbije się na wzroście i owocowaniu.

Sprawdź też: Które rośliny lubią kwaśną ziemię? 7 najlepszych i niewymagających gatunków

Jednym z pierwszych objawów zbyt zasadowej gleby jest czerwienienie liści krzewu borówki. To oznaka niedoboru fosforu wynikająca bezpośrednio ze zbyt niskiej kwasowości gleby.

Do zmierzenia odczynu kwasowości gleby służy miernik do gleby (kwasomierz), w który możesz wyposażyć się w sklepie ogrodniczym za kilkadziesiąt złotych. Jeżeli okaże się, że ziemia, pod borówki w ogrodzie ma odczyn pH powyżej pięciu, to należy przeprowadzić zakwaszanie gleby. Jest na to kilka sposobów, także domowych. Najpierw ustalmy jednak kiedy najlepiej zakwaszać ziemię pod borówkę amerykańską.

Kiedy zakwaszać ziemię pod borówkę amerykańską?

Najłatwiej jest zakwasić ziemię pod borówki jeszcze przed sadzeniem krzewów. A kiedy najlepiej sadzić borówkę w ogrodzie? W zależności od pogody danego roku optymalny czas przypada gdzieś pomiędzy drugą połową września a pierwszymi dniami listopada. 

Czytaj także: Co posadzić obok borówki amerykańskiej? Dobrze to zaplanuj, a unikniesz wielu problemów

Borówki posadzone zbyt wcześnie będą wymagały częstego podlewania. Krzewy umieszczone w ogrodzie zbyt późno mogą z kolei nie zdążyć się ukorzenić, a w konsekwencji nie przetrwać zimy.

Czym zakwaszać ziemię pod borówkę amerykańską?

W przypadku mieszanek do zakwaszania ziemi pod borówkę amerykańską ze sklepu mamy do wyboru torf (pH 3,5-4,5), siarczan amonu, siarkę lub gotowe nawozy pod dany gatunek.

Wbrew powszechnej opinii do zakwaszania ziemi (przynajmniej pod borówki) nie nadaje się siarczan potasu, ani magnezu. Oba w najlepszym przypadku mogą mieć odczyn co najwyżej lekko kwaśny.

Jak zakwaszać glebę pod borówki amerykańskie wymienionymi nawozami?

 • Zakwaszanie torfem

  Idealnym podłożem dla borówek amerykańskich jest mieszanina torfu i kompostu korowego w równych proporcjach. Kompost spowalnia powrót odczynu pH do wcześniejszego poziomu. Torfu do zakwaszania możesz jednak użyć w połączeniu z innymi rodzajami ziemi. W miejscu nasadzenia borówki należy wykopać dołek o głębokości ok. 40 cm i wypełnić przygotowaną wcześniej mieszanką. 

 • Zakwaszanie siarczanem amonu

  Siarczan amonu uzyskuje się przez rozpuszczenie amoniaku w kwasie siarkowym. Oprócz silnego zakwaszenia taki nawóz wzbogaca ziemię w siarkę i azot. Ten ostatni pierwiastek jest szczególnie ważny dla wzrostu borówki amerykańskiej.

  Nawóz kupimy pod postacią granulatu, który dawkujemy pod rosnący już krzew. Ze względu na łatwą rozpuszczalność w wodzie siarczan amonu wniknie do głębszych warstw gleby. Dawkowanie danego preparatu jest podane na opakowaniu, orientacyjne wartości są zbyt nieprecyzyjne. Nawożenie siarczanem amonu trzeba podzielić na dwa lub trzy terminy, od początku marca (przed rozpoczęciem wegetacji) do końca czerwca.

 • Zakwaszanie siarką

  Największym problemem przy zakwaszaniu ziemi siarką w granulacie lub proszku jest długi czas oczekiwania na zmianę pH gleby. Ze względu na słabą rozpuszczalność w wodzie, siarka powoli wnika w głębsze warstwy podłoża. Aplikując siarkę pod krzew borówki, należy wymieszać odpowiednią dawkę z wierzchnią warstwą gleby. • Gotowe nawozy zakwaszające

  W sklepach ogrodniczych można znaleźć nawozy zakwaszające specjalnie pod borówkę amerykańską. Zawierają one nie tylko substancje zakwaszające, ale również najważniejsze dla borówki składniki odżywcze. Nawozy pod wybrany gatunek występują w różnej formie, zawsze należy stosować je zgodnie z instrukcją na opakowaniu.

nawożenie borówki   W sklepach ogrodniczych można znaleźć nawozy zakwaszające specjalnie pod borówkę amerykańską. Fot.123RF.com

Musimy pamiętać, że niezależnie od tego, na który sposób zakwaszania się zdecydujemy, ziemia stopniowo będzie wracała do swojego pierwotnego poziomu pH. Aby utrzymać kwasowy odczyn gleby, najlepiej wyściółkować zasadzone krzewy kwaśnym kompostem i trocinami. W miarę rozkładu taki kompost pomoże utrzymać niski poziom pH gleby pod borówkami przez dłuższy czas.

Zakwaszanie ziemi pod borówkę — domowe sposoby

Jeżeli preferujesz metody naturalne, bez wykorzystania sklepowych nawozów najlepsze efekty da zakwaszanie ziemi octem lub chlebem. Dwa domowe sposoby przedstawione poniżej uzupełniają się, jeden najlepiej zastosować przed nasadzeniem, a kolejnego używać do utrzymania kwasowego odczynu ziemi pod uprawami.

Jak zakwasić ziemię octem?

Zakwaszanie ziemi octem to szybka, jednak niezbyt trwała metoda. Najważniejsze to nigdy nie stosować jej pod już rosnącym krzewem! Ocet wnikający w glebę może poparzyć korzenie i doprowadzić do usychania roślin.

Glebę najlepiej zakwasić 2-3 tygodnie przed planowanym sadzeniem. W tym celu mieszamy ocet z wodą w proporcjach 1:8 i tak przygotowanym roztworem podlewamy ziemię.

Jak zakwasić ziemię chlebem?

Zakwaszanie chlebem to z kolei najlepszy domowy sposób na zmianę odczynu gleby pod już rosnącymi krzewami borówek. Pamiętajmy jednak, że do tego celu może nam posłużyć tylko pieczywo na zakwasie żytnim — taki chleb ma odczyn poniżej 4 pH. W zwykłym białym chlebie wartości będą zbyt wysokie.

chleb i woda Zakwaszanie chlebem to najlepszy domowy sposób na zmianę odczynu gleby pod już rosnącymi krzewami borówek. Fot.123RF.com

Do zakwaszania chlebem możemy wykorzystać czerstwe bochenki. Chleb zalewamy wodą i czekamy, aż zacznie fermentować, wtedy rozkładamy kawałki chleba wokół krzewów, lekko mieszając je z ziemią. To dobry sposób, aby utrzymać kwasowy odczyn gleby przez dłuższy czas i w okresie zbiorów cieszyć się obfitymi plonami borówek.

Czytaj także:

Pod pomidory i do czyszczenia kostki. Zastosowanie popiołu drzewnego na działce i w domu

13 największych błędów przy obcinaniu drzew owocowych. Uważaj, bo nie będzie zbiorów

Rabata z kartonów. Błyskawicznie posadzisz kwiaty i warzywa na trawniku lub ugorze

Ocet dobry na wszystko na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.