Spis treści:
- Koleus Blumego - hit do ogrodu i wnętrz
- Ciekawe odmiany koleusa Blumego
- Uprawa koleusa Blumego
- Uprawa koleusa Blumego w donicy
Koleus Blumego - hit do ogrodu i wnętrz
Koleus blumego, czyli inaczej pokrzywka brazylijska to roślina, która występuje w wielu odmianach różniących się od siebie wielkością, pokrojem i kolorem liści. Część z nich nadaje się do uprawy w ogrodzie, jednak niektóre odmiany Koleusa Blumego odnajdą się lepiej we wnętrzach. Podczas wyboru rośliny warto zwrócić uwagę na jej odporność względem warunków zewnętrznych oraz wymagania dotyczące stanowiska, które bezpośrednio wpływa na wybarwienie liści.
W ogrodzie koleusy idealnie sprawdzą się jako kolorowe urozmaicenie rabat kwiatowych. Ogrom wyboru kolorystyki oraz intensywne wybarwienie liści sprawiają, że koleusy bardzo dobrze będą się komponować z innymi roślinami ogrodowymi. Niestety z uwagi na swoją wrażliwość względem niskich temperatur, pokrzywki brazylijskie są uprawiane w Polsce jako rośliny jednoroczne. Za sprawą małych wymagań, niektóre odmiany koleusa Blumego mogą być uprawiane również w domu. Ich obecność z pewnością wniesie do wnętrz dużo kolorów. Jednak trzeba pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniego stanowiska, bez bezpośredniego słońca, które mogłoby poparzyć ozdobne liście rośliny.
Przeczytaj również: Roślina o niezwykle oryginalnym wybarwieniu liści. Koleus Blumego doskonale ozdobi wnętrze, balkon lub ogród
Ciekawe odmiany koleusa Blumego
Odmiany pokrzywki brazylijskiej, które za sprawą specyficznych wymagań świetlnych idealnie nadadzą się do ozdoby wnętrz:
- 'Kong Mosaic' – o wyrazistych barwach zieleni, fuksji i białego, tworzących nieregularne i niepowtarzalne wzory. Wymaga światła rozproszonego.
- 'Wizard Jade' – o kremowo-białych liściach z zielonymi obrzeżami. Doskonale radzi sobie w półcieniu.
- 'Trailing Plum' – odmiana płożąca o ciemnopurpurowych liściach, dzięki czemu nadaje się do koszy wiszących. Wymaga światła rozproszonego lub półcienia.
- 'Kong Rose' – odznacza się dużymi liśćmi z różowym środkiem i zielonymi obrzeżami. Dobrze rośnie w półcieniu.
Koleus Blumego uprawiany jest jako roślina jednoroczna.Fot. nolamissesyou/123RF.com
Odmiany pokrzywki brazylijskiej, które wymagają słonecznego stanowiska, przez co zdecydowanie lepiej poradzą sobie jako rośliny ogrodowe:
- 'Electric Lime' – odmiana o intensywnie zielono-żółtych liściach, która wymaga słonecznego stanowiska.
- 'Black Dragon' – swoją nazwę zawdzięcza ciemnoczerwonym liściom o niemalże czarnych brzegach. Roślina dobrze radzi sobie zarówno w nasłonecznionych miejscach ogrodu, jak i tych lekko cienistych.
- 'Redhead' – wyjątkowa odmiana koleusa o jednolicie czerwonych liściach. Odporna na mocne nasłonecznienie.
- 'Kong Scarlet' – o dużych czerwono-zielonych liściach. Preferuje bardziej zacienione miejsca, jednak poradzi sobie również na stanowisku słonecznym.
Mnogość odmian, w różnych kolorach i kształtach liści to ogromny atut koleusa Blumego. Fot. Gabi Grassl/123RF.com
Uprawa koleusa Blumego
Pokrzywki brazylijskie to rośliny krótkowieczne, jednak coroczne odmładzanie sadzonek koleusa pozwoli uprawiać te rośliny przez wiele lat.
- Stanowisko i gleba
Wymagania względem stanowiska nieznacznie różnią się w zależności od wybranej odmiany. Różnica polega jedynie na tolerancji bezpośredniego słońca przez roślinę, jednak wszystkie odmiany koleusa dobrze poradzą sobie na słonecznym stanowisku ze światłem rozproszonym.
Pokrzywka brazylijska nie ma dużych wymagań glebowych. Dobrze jest posadzić ją w żyznej i dobrze przepuszczalnej ziemi, która nie będzie nadmiernie trzymać wody.
- Podlewanie i nawożenie
Wiosną i latem w okresie intensywnego wzrostu koleusy należy podlewać regularnie co 2-3 dni. Roślina ta powinna mieć stale lekko wilgotne, lecz nie mokre podłoże, ponieważ może to doprowadzić do gnicia korzeni. Podlewając koleusy, należy unikać oblewania liści, w przeciwnym razie mogą rozwinąć się na nich choroby grzybowe.
Przeczytaj również: Te rośliny mają najbardziej kolorowe liście. Twój ogród będzie bajkowy
Od kwietnia do września pokrzywki brazylijskie wymagają również regularnego nawożenia raz w tygodniu. W tym celu można użyć nawozów organicznych, takich jak humus czy kompost lub gotowych nawozów wieloskładnikowych do roślin o liściach ozdobnych.
- Przycinanie
Aby utrzymać zwartą formę roślin oraz pobudzić pędy do intensywnego krzewienia, konieczne jest przycinanie koleusów. Najlepszym czasem na nadanie roślinie kształtu poprzez przycinanie jest wczesna wiosna, tj. marzec-kwiecień. Natomiast latem dobrze jest uszczykiwać jedynie wierzchołkowe pędy koleusa, co zapobiegnie nadmiernemu wyciąganiu się rośliny.
W ogrodzie koleusy idealnie sprawdzą się jako kolorowe urozmaicenie rabat kwiatowych. Fot. schnuddel/CanvaPro
- Rozmnażanie i sadzenie
Koleus Blumego można rozmnażać na dwa sposoby: poprzez wysiew nasion lub sadzonki wierzchołkowe. Nasiona pokrzywki brazylijskiej wysiewamy do skrzynek w ogrzewanych pomieszczeniach na przełomie lutego i marca. Kiełkowanie następuje już po 1-2 tygodniach. Kiedy siewki mają już po 3-6 liście, można je posadzić do gruntu lub doniczek.
Przeczytaj również: Koleusy marnieją w oczach, usychają. Jak uratować koleusa?
Natomiast sadzonki wierzchołkowe koleusa w tym samym czasie możemy ukorzenić w wodzie lub bezpośrednio w ziemi (w doniczce). W drugiej połowie maja sadzonki są już na tyle duże, że można je przenieść do ogrodu lub posadzić do gruntu.
- Choroby i szkodniki
Koleus Blumego nie jest odporny na niskie temperatury. Roślina zaczyna zamierać już poniżej 8°C. W domu zimujemy tylko rośliny mateczne, z których chcemy pozyskać sadzonki wierzchołkowe w przyszłym sezonie. Najlepiej nadadzą się o tego pomieszczenia z temperaturą w zakresie 14-16°C, ponieważ koleusy źle zimowanie w suchych, ciepłych pomieszczeniach. Są wtedy bardziej narażone na takie szkodniki jak mszyce, mączliki czy przędziorki.
Koleusy można z powodzeniem uprawiać w donicy. Fot. Pretti/pkdirector/CanvaPro
Uprawa koleusa Blumego w donicy
Aby z powodzeniem uprawiać pokrzywki brazylijskie w domu, musimy im zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Jeżeli będziemy stosować się do kilku podstawowych zasad, koleusy będą zdobiły nasze wnętrze pięknymi kolorami.
- Stanowisko
W domowej uprawie koleusa należy mu zapewnić stanowisko jasne, na którym nie będzie narażony na bezpośrednie działanie słońca. W przeciwnym razie największy atut tej rośliny – kolorowe liście – ulegną poparzeniom słonecznym i zaczną brązowieć oraz schnąć.
- Gleba
Koleus Blumego z powodzeniem będzie rósł w żyznej, dobrze przepuszczalnej ziemi. Sprawdzi się tutaj zwykła ziemia uniwersalna np. z datkiem piasku lub perlitu. W domowej uprawie najważniejsze jest zapewnienie odpływu wody w doniczce, aby zapobiec jej zaleganiu i gniciu korzeni.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Zachwyca swoim wyglądem niezależnie od pory roku. Ciekawe odmiany i uprawa pierisa
Aeracja i piaskowanie trawnika na jesień. Jak zrobić to dobrze?
Czym pryskać drzewa owocowe na jesień? Dlaczego warto pryskać mocznikiem i miedzianem