Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Koleusy marnieją w oczach, usychają. Jak uratować koleusa?

Koleusy to rośliny słynące z efektowych kolorowych liści, które można uprawiać w gruncie, donicach na tarasach oraz na parapecie w domu. Sprawdźcie, jak dbać o koleusy i co zrobić, gdy zaczynają marnieć i zasychać.

Koleusy marnieją w oczach, usychają. Jak uratować koleusa?

Spis treści:

Koleus — charakterystyka

Koleus (Plectranthus scutellarioides), nazywany też często pokrzywką brazylijską, to roślina ozdobna należąca do rodziny jasnotowatych. Koleusy wywodzą się z tropikalnych obszarów Azji, Australii i wysp leżących na Pacyfiku. Wyróżniają się niezwykle ozdobnymi liśćmi, które występują w naprawdę wielu wariantach kolorystycznych.

Pokrój koleusów uzależniony jest od danej odmiany, jednak najczęściej rośliny te osiągają wysokość od 40 do 80 cm. Co ciekawe, ich łodyżki są kwadratowe i często przybierają kolor odpowiadający danej odmianie. Liście koleusów mają ząbkowane brzegi, są aksamitne w dotyku i mogą osiągać nawet do 20 cm długości. Bardzo często są jaskrawo wybarwione, posiadają kolorowe obwódki lub przebarwienia w środkowej części liści. Najczęściej spotkać można koleusy o odcieniu jaskrawo-zielonym, bordowym z jaśniejszymi obwódkami, różowym zielonymi lub fioletowymi brzegami, a także ceglastym. Ich kwiaty są bardzo małe, pojawiają się one szczytach cienkich łodyżek wyrastających z brzegów liści. Jednak niektórzy uważają, że szpecą one rośliny i osłabiają ich wzrost, dlatego zwykle zaleca się usuwać pędy kwiatostanowe, zanim zaczną rozkwitać.

Ze względu na swój efektowny wygląd koleus ma szerokie zastosowanie w ogrodzie. Można sadzić go pojedynczo w donicach na balkonach czy tarasach oraz łączyć z kwiatami ozdobnymi np. surfiniami, goździkami lub pelargoniami. Koleusy można traktować jako rośliny jednoroczne i obsadzać nimi rabaty czy obwódki. Co ważne, koleusy nadają się też do uprawy doniczkowej w domu, dlatego wiele osób ozdabia nimi parapety w swoich mieszkaniach.

Uprawa koleusa

Koleus nie ma dużych wymagań związanych z uprawą i łatwo o niego zadbać. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zasady uprawy koleusa, dzięki którym roślina efektownie się prezentuje w ogrodzie i w domu:

  • Stanowisko

Chcąc uprawiać koleusa w ogrodzie, najlepiej posadzić go w miejscach częściowo zacienionych. Rośliny posadzone na miejscach, na których przez cały dzień pada ostre słońce, narażone są na zamieranie i poparzenie liści. Koleus uprawiany w domu najlepiej będzie czuł się za firanką, w pobliżu okna.

  • Podłoże

Najlepsza do uprawy koleusa będzie ziemia żyzna, przepuszczalna, lekko wilgotna. Jeśli sadzimy koleusa do donic, na ich dno warto wysypać warstwę drenażu.

  • Podlewanie

Koleus preferuje stale wilgotne podłoże i źle znosi suszę. Rośliny uprawiane w doniczce narażone są na szybkie przesychanie podłoża, a chcąc utrzymać stale lekko wilgotne podłoże, w sezonie letnim trzeba podlewać je nawet dwa razy dziennie. Za to koleusy posadzone na rabatach ogrodowych, dodatkowo obsypanych warstwą ściółki, wymagają rzadszego podlewania.

  • Nawożenie

Jeżeli zależy nam, by koleus był intensywnie wybarwiony i ładnie się rozkrzewiał, konieczne będzie dokarmianie go preparatami zawierającymi przede wszystkim potas. Nawożenie warto rozpocząć wiosną i powtarzać aż do jesieni. Aby pobudzić roślinę do kwitnienia, warto ją również uszczykiwać.

  • Rozmnażanie

Koleusy rozmnaża się poprzez wysiew nasion lub pobranie i ukorzenienie sadzonek pędowych. Drugi sposób jest znacznie łatwiejszy i szybszy. Wystarczy uszczknąć lub uciąć wierzchołek pędu i zanurzyć w wodzie. Po tygodniu lub dwóch korzenie będą już wykształcone i młoda sadzona będzie nadawać się do przesadzenia do ziemi.

  • Zimowanie

Posadzone na rabatach koleusy warto jesienią wykopać, przesadzić do doniczek i przenieść do jasnego i chłodnego pomieszczenia w domu np. garażu. Rośliny uprawiane w pojemnikach na balkonach i trasach również należy przenieść na zimę do domu. Z tym zabiegiem warto się jednak pośpieszyć, bo rośliny bardzo źle znoszą chłody i temperatura wynosząca 10 stopni Celsjusza może być już dla nich zabójcza.

Koleusy z powodzeniem można uprawiać zarówno w pojemnikach, jak i w gruncie. Fot.123RF.com 

Dlaczego koleus marnieje i usycha?

Wygląd koleusów zwykle pogarsza się z powodu błędów w ich pielęgnacji. Najczęstszą przyczyną zamierania roślin jest:

  • przelanie — nadmiar wody szkodzi roślinom i doprowadza do gnicia korzeni,
  • przesuszenie — zbyt suche podłoże sprawia, że liście więdną i z czasem zasychają,
  • za mocne nasłonecznienie — rośliny wystawione na ostre słońce gorzej się wybarwiają i często mają poparzone liście,
  • przenawożenie — nadmiar nawozu może spowodować, że liście staną się kruche i podatne na połamania. Wtedy nawet deszcz może sprawić, że na liściach pojawią się dziury.

Jak uratować koleusa?

Kluczem do sukcesu w uprawie koleusa jest przestrzeganie podstawowych zasad pielęgnacji, czyli regularne, ale delikatne podlewanie, niedopuszczanie do przesuszenia podłoża, ustawienie doniczek z roślinami w miejscach częściowo nasłonecznionych i umiarkowane dokarmianie.

Jeżeli część naszej rośliny zamiera, ale niektóre pędy są jeszcze zdrowe i silne, możemy je pobrać i ukorzenić. W ten sposób w krótkim czasie pozyskamy nową i zdrową sadzonkę, którą będziemy mogli po miesiącu ponownie posadzić do doniczki z ziemią. Chorą roślinę możemy też spróbować przesadzić do świeżego podłoża, odciąć chore i porażone pędy oraz starannie pielęgnować. Istnieje szansa, że koleus jeszcze się odrodzi.

Przeczytaj również:

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Odżywczy nawóz, który przyspiesza kwitnienie i odstrasza mszyce. Róże będą kwitły zjawiskowo

Surfinie będą bujnie kwitły cały sezon, bez mszyc i innych chorób. Z czego zrobić odżywkę do surfinii?

Majeranek - warto mieć go w kuchni i domowej apteczce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.