Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Prosty sposób na to, by czosnek rósł szybko i zdrowo. Tip ogrodnika

Zastanawiasz się, jak uprawiać czosnek, żeby uzyskać wielki plon? Aby osiągnąć ten cel, niezbędne są zabiegi pielęgnacyjne, a zwłaszcza – odpowiednie nawożenie. Warzywo to najlepiej rośnie w żyznej i bogatej w próchnicę ziemi, dlatego warto je systematycznie zasilać w substancje pokarmowe. Jak często nawozić czosnek? Poznaj zaskakująco prostą metodę, dzięki której będzie lepiej przyswajał dostarczone składniki odżywcze i wykształci dorodne główki.

Prosty sposób na to, by czosnek rósł szybko i zdrowo. Tip ogrodnika
Co zrobić, żeby czosnek lepiej przyswajał nawóz i wykształcił dorodne główki? Fot. CanvaPro

Spis treści:

Jak często i czym nawozić czosnek?

Czosnek jest dostępny w każdym sklepie, lecz mimo to pozostaje jednym z najchętniej sadzonych w ogrodzie warzyw. Jego uprawa nie jest trudna, a zebrany z własnej grządki pachnie i smakuje dużo lepiej niż ten z marketu. Niestety, czasem zdarza się, że plony z ogrodu są mało satysfakcjonujące. Dlaczego tak się dzieje? Główki okazują się małe i źle wykształcone, jeśli ząbki posadziliśmy w niezbyt urodzajnej glebie. Niezwykle ważne dla powodzenia uprawy jest odpowiednie nawożenie, ponieważ czosnek lubi rosnąć w żyznej i bogatej próchnicę ziemi.

Podłoże zasilamy podczas przygotowywania stanowiska, na którym planujemy posadzić czosnek. Jeśli chcemy skorzystać z obornika, musimy rozłożyć go na zagonie rok lub 2 lata przed założeniem uprawy. Do nawożenia możemy wybrać nawozy zielone bądź kompost, które przekopujemy z glebą, aby dostarczyć roślinom niezbędnych składników odżywczych. Często stosowaną metodą jest także nawożenie czosnku w trakcie sadzenia. Do dołka możemy wsypać popiół drzewny lub mączkę bazaltową.

Niektórzy ogrodnicy decydują się również na nawozy mineralne. Uprawiając czosnek jesienny, na miesiąc przed sadzeniem podają preparat bogaty w fosfor i potas, z azotowym czekają zaś do wiosennych wschodów, dzieląc go na dwie dawki. Pierwszą z nich stosują wczesną wiosną, drugą po miesiącu. W przypadku czosnku sadzonego wiosną, jesienią podajemy nawóz fosforowo-potasowy, a tuż przed założeniem uprawy azotowy. Drugą porcję preparatu azotowego wykorzystujemy w momencie wschodów.

Jeśli czosnek uprawiamy na przeciętnej glebie, nawożenie jest niezbędne. Jeśli czosnek uprawiamy na przeciętnej glebie, nawożenie jest niezbędne. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jak zapewnić ogórkom zdrowy start? Przygotuj roztwór i namocz nasiona przed siewem

Co zrobić, żeby czosnek lepiej przyswajał nawóz?

Warto wiedzieć, że czosnek charakteryzuje się stosunkowo płytkim i słabo rozwiniętym systemem korzeniowym. Jego korzenie wrastają zaledwie na 20-30 cm w glebę i rozrastają się na szerokość ok. 10 cm, co oznacza, że nie mają dostępu do składników znajdujących się głęboko w podłożu. Czosnek ma przy tym dość duże wymagania pokarmowe, jest również wrażliwy na niedobory wody. Zaspokoi swoje potrzeby tylko wtedy, gdy znajdzie niezbędne składniki w obrębie swoich korzeni.

Ze względu na mało rozwinięty system korzeniowy warzywo to słabo wykorzystuje substancje dostępne w glebie, dlatego niektórzy działkowcy dokarmiają je nawozami dolistnymi. Nie musimy tego robić, jeśli zastosujemy prostą metodę, dzięki której czosnek będzie lepiej przyswajał nawóz z podłoża. Jak podpowiada autor kanału Amator w Ogrodzie na portalu YouTube, żeby osiągnąć ten cel, wystarczy delikatnie wzruszyć ziemię między rzędami czosnku np. za pomocą motyki (wierzchnią warstwę podłoża).

Po co wykonywać ten zabieg? W ten sposób przerywamy delikatne, boczne korzenie warzywa, co pobudza je do wytworzenia silniejszych pędów i większych główek czosnku. Rozbudowany zostanie także regenerujący się system korzeniowy. Dzięki wzruszaniu ziemi składniki będą głębiej wnikać w podłoże podczas każdego podlewania oraz nawożenia, a czosnek będzie efektywniej je wykorzystywać. To niezwykle prosty zabieg, który daje znakomite rezultaty – warzywa są zdrowe, a główki kształtne i dorodne.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Uprawa cukinii w pionie. Jak to dobrze robić – zasady i zalety uprawy w pionie

Bezproblemowa uprawa cebuli. Używaj prostego składnika, szczypior będzie zielony, a główki cebuli dorodne

Ściółkowanie pomidorów ekologiczną tekturą. Jak to robić i czy przynosi to efekty?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.