Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Silne deszcze niszczą paprykę. Co trzeba zrobić z papryką w sierpniu, by dobrze owocowała?

Warzywo to bez trudu kupimy w sklepie, ale takie nie będzie smakowało równie dobrze co uprawiane we własnym ogródku. Choć papryka ma stosunkowo wysokie wymagania, jej uprawa daje ogromną satysfakcję. Staramy się o nią zadbać i zapewnić jej optymalne warunki, mimo to zdarza się, że papryka rośnie wolniej. Obserwujemy to szczególnie wtedy, gdy panuje chłodna i deszczowa aura. Dowiedz się, dlaczego papryka słabo owocuje oraz co trzeba zrobić z nią w sierpniu, by zebrać obfite plony.

Silne deszcze niszczą paprykę. Co trzeba zrobić z papryką w sierpniu, by dobrze owocowała?
Jest wiele przyczyn słabego owocowania papryki. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego papryka słabo owocuje?

Papryka wspaniale zakwitła i zanosiło się, że wyda mnóstwo owoców, tymczasem w sierpniu próżno szukać ich na krzaku? Przyczyn słabego owocowania tej rośliny jest wiele. Duży wpływ na to zjawisko mają niekorzystne warunki atmosferyczne. Warzywo to pochodzi z ciepłego klimatu, dlatego najlepiej rozwija wtedy, gdy ma dużo słońca. Jednak w naszym kraju nietrudno o wahania temperatury, deszczowe i chłodne dni, które nie sprzyjają roślinie.

Odpowiednie warunki najłatwiej zapewnić, prowadząc paprykę w szklarni lub pod folią. Zawiązywanie owoców zachodzi najlepiej w temperaturze 25°C w ciągu dnia oraz 16-18°C w nocy. Zarówno upały, jak i zbyt niska temperatura (niższa niż 15°C) szkodzą roślinie. W skrajnych warunkach temperaturowych owoce papryki nie rozwijają się prawidłowo – są niewyrośnięte, zdeformowane i często opadają. Niekorzystna jest także zbyt niska wilgotność powietrza (50%). Najlepiej, jeśli w tunelu wilgotność powietrza będzie wynosiła co najmniej 75%.

Słabe owocowanie papryki może wynikać również z błędów uprawowych. Roślina nie będzie dobrze plonować przy ograniczonym dostępie do światła, braku podpór oraz niewłaściwym podlewaniu. Szkodzi jej zarówno niedobór, jak i nadmiar wody prowadzący do rozwoju chorób.

Przeczytaj również: Uprawa papryki – najważniejsze zabiegi na owocowanie. Krzaki będą uginać się od owoców

Co trzeba zrobić z papryką w sierpniu?

Sierpień to miesiąc, w którym powinniśmy się skupić na pielęgnacji papryki, aby ta obficie zaowocowała. Jednym z podstawowych zabiegów jest nawożenie. W przypadku specjalistycznych preparatów warto zastosować te, które zawierają bor, fosfor i potas. Warzywa te mają wysokie zapotrzebowanie na składniki pokarmowe, dlatego możemy zasilać je nawozami organicznymi, np. biohumusem.

W drugiej połowie sierpnia zajmujemy się również ogławianiem papryki, czyli usunięciem górnej części pędów (nad najwyższym pąkiem). Uszczykiwanie wykonujemy w taki sposób, aby nad pąkiem zostawić 2-3 liście. Zabieg ten spowoduje, że okaz nie będzie tworzył nowych kwiatów, tylko skupi całą energię na wzroście już wytworzonych owoców. Ogławianie realizujemy na ok. 30-40 dni przed ostatnim planowanym zbiorem. Plonowanie papryki zwiększają również systematyczne zbiory, dzięki którym roślina, zamiast odżywiać dojrzałe okazy, ma szansę rozwinąć te mniejsze. Choć papryka jest rośliną wiatropylną, aby ją wspomóc, w sierpniu możemy zastosować zapylanie ręczne. Za pomocą pędzelka przenosimy pyłek na kwiaty.

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najmocniejszy suplement na podwojenie zbiorów papryki. Szybko kwitnie i owocuje

Kalendarz ogrodnika na sierpień. Co trzeba zrobić w sierpniu w ogrodzie i na działce?

Czerwona papryka – skarbnica witaminy C na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.