Porady ogrodnicze

Kiedy ścinać lawendę do suszenia. Co zrobić, żeby lawenda zachowała kolor?

Masz lawendę w ogrodzie? Cięcie cię nie ominie. Jest jednak dobra wiadomość - przy okazji możesz upiec dwie pieczenie. Ta roślina ma szerokie zastosowanie w kuchni, kosmetyce, ziołolecznictwie i kilku innych dziedzinach. Trzeba tylko wiedzieć, kiedy i jak ją ścinać oraz co zrobić, żeby suszona lawenda zachowała kolor. Wyjaśniamy to w poniższym artykule krok po kroku.  

 

Kiedy ścinać lawendę do suszenia. Co zrobić, żeby lawenda zachowała kolor?
Lawenda wymaga cięcia, ale ścięte kwiaty można wykorzystać. Fot.123RF.com

Spis treści:

Ile razy kwitnie lawenda? 

Dobrze pielęgnowana lawenda kwitnie dwa razy w roku. Pierwsze kwitnienie, w zależności od odmiany, trwa od maja do połowy lipca. Drugi raz lawenda kwitnie wczesną jesienią i może mieć kwiaty aż do października. Jest to jednak uzależnione od tego, czy była ścinana po pierwszym kwitnieniu i czy jest odpowiednio pielęgnowana. Krzewy lawendy bez ścinania nie poradzą sobie, będą miały mniej kwiatów, które zamiast dumnie stać, będą się płożyć po ziemi.  

Kiedy ścinać lawendę do suszenia? 

Najlepszym okresem na ścinanie lawendy do suszenia jest lato. W słońcu lipca i sierpnia roślina wytworzy najwięcej olejków eterycznych. To właśnie one decydują o zapachu lawendy i jej właściwościach leczniczych.  

Przed zabiegiem cięcia należy pilnie obserwować roślinę. Kwiaty lawendy do suszenia ścinamy, kiedy są jeszcze w pączkach, ale już się zabarwiły na fioletowo. W ten sposób mamy szansę na złapanie największej ilości olejku lawendowego w całym sezonie wegetacyjnym. Ważna jest również pora dnia. Lawendę przeznaczoną do suszenia najlepiej ścinać w południe. Wtedy z jednej strony kwiaty mają w sobie najwięcej olejków, a z drugiej, już zdążyły wyschnąć po porannej rosie. Najlepszym momentem na cięcie jest pogodny, słoneczny dzień.  

Przeczytaj również: Bugenwilla – egzotyczne pnącze na słoneczne balkony i tarasy. Jak pielęgnować i uprawiać bugenwillę?

Jak ścinać lawendę do suszenia? 

Lawenda do suszenia ścinamy ostrym sekatorem. Najlepiej skracać pędy o 1/3 długości. W ten sposób utniemy nie tylko kwiatostany, ale również część łodyg. Przyda się to potem do suszenia lawendy. Tnąc lawendę w ten sposób, załatwiamy trzy sprawy:  

  • ścinamy zioła na suszenie; 
  • pobudzamy lawendę do kolejnego kwitnienia; 
  • formujemy przy okazji kępki w kule, które dadzą roślinie większy przepływ powietrza i światła.  

Ścinając lawendę, nie należy ciąć zdrewniałych części rośliny ani przycinać jej zbyt nisko. W ten sposób możemy uszkodzić roślinę i narazić ją na choroby.  

Jak suszyć lawendę, by zachowała kolor?   

Lawenda zachowa kolor, jeśli będzie suszona w jak najbardziej naturalny sposób. Nie sprawdzą się żadne suszarki, piekarniki czy farelki. Aby lawenda zachowała kolor i zapach, nie należy jej również suszyć na słońcu. Spowoduje to, że susz straci nie tylko kolor, ale również swoje właściwości lecznicze. 

Lawenda zachowa kolor, jeśli będzie suszona bardzo powoli, w jak najbardziej naturalnych warunkach. Obrywanie jej kwiatów również nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej lawendę suszyć w małych bukiecikach przewiązanych sznurkiem. Powinny one wisieć kwiatami do dołu, oddalone jeden od drugiego tak, by się nie stykały. Suszenie lawendy trwa tydzień, a w tym czasie nie należy dotykać rośliny.  

Gdzie suszyć lawendę? 

Bukieciki lawendy suszymy, zawieszając je w przewiewnym, suchym i ciepłym miejscu. Idealnie nadają się do tego strychy, altany ogrodowe, komórki i garaże. Wszelkie szklarnie czy ogrody zimowe odpadają. Przepuszczają zbyt wiele promieni słonecznych, co wprawdzie przyspieszy proces suszenia, ale pozbawi kwiaty koloru i właściwości. Po tygodniu, kiedy lawenda będzie już sucha, oddziel kwiaty od łodyżek, starając się ich nie kruszyć. Przesyp je do woreczków z naturalnych materiałów: lnu, bawełny, juty. W pojemnikach czy woreczkach ze sztucznych materiałów mogą zachodzić niepożądane reakcje chemiczne. Po tygodniu suszona lawenda będzie gotowa.  

Co można zrobić z suszoną lawendą? 

Lawenda ze względu na zawarty w niej olejek eteryczny, ma szerokie zastosowanie. Z jej dobrodziejstw czerpie ziołolecznictwo i kosmetyka, wykorzystuje się ją w kuchni i w zwalczaniu szkodników. Co można samodzielnie zrobić z suszonej lawendy?  

  • herbatę: napar z suszonej lawendy ma właściwości uspokajające, rozluźniające, poprawia trawienie i dobrze wpływa na pracę jelit; 
  • nalewkę: 4 garście lawendy zalej spirytusem i odstaw na dwa tygodnie. Po odcedzeniu używaj w stanach infekcji; 
  • przyprawę: lawenda dodana do sałatek, sosów, dżemów i konfitur, a nawet ciast doda im swojego aromatu; 
  • cukier lawendowy: kilka łyżeczek suszonej lawendy utrzyj z cukrem, wsyp do cukierniczki i wymieszaj. Taki cukier nadaje się do słodzenia herbaty czy pieczenia ciast; 
  • kąpiel: ziele lawendy dodane do kąpieli sprawi, że nabierze ona charakteru wyciszającego. Lawenda pomoże zregenerować się skórze; 
  • kąpiel dla stóp: lawenda działa przeciwgrzybiczo i antybakteryjnie, co ma duże znaczenie w pielęgnacji stóp. Ich skóra jest mocno narażona na choroby grzybowe; 
  • woreczki na mole: mole nie lubią zapachu lawendy. Wsypana do bawełnianych woreczków i położona w szafie rozwiąże problem ze szkodnikami;  
  • dekorację w domu: w bukietach suszonych kwiatów lub w mieszankach kwiatowo - ziołowych wysypanych na eleganckie spodeczki;  
  • mydło i świece zapachowe: bazę mydlaną rozpuść i wymieszaj z lawendowym suszem i olejkiem, przelej do pojemników silikonowych. W przypadku świec bazę mydlaną zastąp woskiem.  

Prawidłowo zebrana i ususzona lawenda zachowa swoje właściwości przez rok, czyli akurat do nowych zbiorów. 

Źródła: gardenia.net; opracowanie własne 

Przeczytaj również:

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

"Na zdrowie": Ziemniaki to bogactwo składników odżywczych. A kalorie? na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.