Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak prawidłowo nawozić pomidory. Przewodnik nie tylko dla początkujących

W jaki sposób nawozić pomidory, aby zawsze cieszyć się ich bogatym smakiem i pięknymi czerwonymi owocami? Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy doświadczonym farmerem, nasz krótki przewodnik podpowie ci, jak, kiedy i czym nawozić pomidory, aby każdego roku cieszyć się obfitymi plonami.

Jak prawidłowo nawozić pomidory. Przewodnik nie tylko dla początkujących
Zdrowa i dobrze nawożona gleba jest podstawą w uprawie pomidorów. Jaka jest odpowiednia? Fot. nuclearlily/123RF.com

Spis treści:

Jaki jest najlepszy nawóz do pomidorów?

Zdrowa gleba bogata w materię organiczną to pierwszy najważniejszy element, który jest niezbędny do stworzenia miejsca pod uprawę. Czym nawozić pomidory, aby otrzymać duże i smaczne owoce? Dojrzały kompost z obornika będzie wspierał i przyciągał korzystne dla rośliny życie glebowe. Natomiast nawozy o przedłużonym działaniu zapewnią pomidorom składniki odżywcze przez cały cykl wzrostu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie mieszanki kompostu oraz nawozu wieloskładnikowego NPK (N – azot, P – fosfor, K – potas).

W początkowych fazach wzrostu pomidory potrzebują azotu, który jest odpowiedzialny za ich rozwój wegetatywny. Jeśli go zabraknie, liście rośliny zaczną żółknąć, pojawią się problemy ze wzrostem, a ogólny stan młodych krzaczków się pogorszy. Warto jednak zaznaczyć, że zbyt duża ilość azotu może sprawić, że roślina nie wyda owoców.

W fazie kwitnienia oraz produkcji owoców pomidory potrzebują fosforu, który wzmacnia obydwa te procesy. W przypadku jego nadmiaru roślina napotka trudności w absorpcji azotu, a to będzie skutkowało ograniczonym wzrostem łodygi oraz liści. Natomiast potas jest niezbędny do regulacji fotosyntezy oraz właściwego dojrzewania owoców, jednak w nadmiernych ilościach przyczynia się do zwiększenia kwasowości owoców.

Oprócz tego wszystkie pomidorowe krzaczki potrzebują takich makro- i mikroelementów jak: wapń, magnez, żelazo, bor, cynk, miedź i molibden. Zatem jeśli będziemy poszukiwać odpowiedniego nawozu do pomidorów, warto wybrać lub przygotować taki, który oferuje wszystkie te składniki w odpowiednich ilościach.

Co ważne, w nieprzemysłowych uprawach pomidorów najczęściej stosowane są nawozy organiczne w postaci odchodów zwierząt. W takim przypadku najlepiej sprawdza się obornik pochodzący od krów i koni oraz owiec-koziorożców.

Przeczytaj również: Pierwsze wysiewy do gruntu. Weź pod uwagę temperaturę w swoim regionie

Jak i kiedy prawidłowo nawozić pomidory?

Jeszcze przed posadzeniem pomidorów należy zadbać o to, aby gleba była bogata w składniki odżywcze, a rośliny przetrwały przez cały okres wegetacyjny. W tym celu przed sadzeniem, w czasie, gdy temperatury są jeszcze niskie, należy zakopać kompost pod ziemią. Dołki wykopujemy na głębokość około 40 cm i wrzucamy do nich kompost z obornika, mączkę kostną i rozgniecione skorupki jaj, a całość przykrywamy ziemią.

Pomidory do gruntu najlepiej posadzić do gruntu po 15 maja. Fot. CanvaPro

W okresie kiełkowania pomidory nie potrzebują żadnych dodatkowych składników odżywczych. Wytwarzają pierwsze liście, pobierając niezbędne miko- i makroelementy z gleby.

Jeśli wcześniej zasadziliśmy pomidory do doniczek lub pojemników w domu, najlepiej przesadzić je do gruntu po 15 maja – wtedy mija ryzyko przymrozków. Kiedy nawozić pomidory po przesadzeniu? Nawóz z azotu najlepiej dodać po 3-4 tygodniach po przesadzeniu, ponieważ wtedy rośliny będą już przyzwyczajone do nowego środowiska. Jeśli ziemia jest już bogata w azot, dodaj nawóz bogaty w fosfor — taki jak mączka kostna.

W fazie kwitnienia krzaczki pomidorowe potrzebują potasu. Jednak jego poziom w glebie powinien być dwa razy wyższy niż poziom azotu. Wybierz nawóz wieloskładnikowy o stosunku NPK 8-32-16 lub 6-24-24, aby uzyskać najlepsze wyniki. Instrukcje jego stosowania mogą różnić się w zależności od wybranego rodzaju nawozu.

W trakcie owocowania pomidory również będą wymagały nawożenia. Na tym etapie potrzebny jest azot, który wspiera rozwój zdrowych owoców. Najczęściej jest on dostępny w formie nawozu, który rozpuszcza się w wodzie.

Jak nawozić pomidory? Płynne nawozy stosujemy bezpośrednio do gleby, jednak nie zbyt blisko łodygi, aby uniknąć poparzenia łodygi. Unikaj polewania nawozem lub wodą liści rośliny. Nawozy granulowane rozsypujemy na glebę wokół rośliny również w odpowiedniej odległości od rośliny. Kiedy już to zrobimy, należy delikatnie i powoli podlać roślinę.

Przeczytaj również: Uprawa pomidorów gigantów – od siewu do zbioru. Jakie odmiany są najlepsze?

Jak samemu zrobić nawóz do pomidorów?

Przygotowanie domowego nawozu do pomidorów pozwoli ci zaoszczędzić sporo czasu i w pełni wykorzystać odpady kuchenne. To także świetnie rozwiązanie dla osób, które nie przepadają za chemicznymi nawozami i poszukują alternatywnych, ekologicznych rozwiązań. Czym nazwozić pomidory, korzystając z naturalnych składników? Oto kilka podpowiedzi:

  • suche liście lub granulki lucerny (bogate w azot),

  • kompost w postaci odpadów kuchennych,

  • sierść zwierząt i ludzkie włosy wymieszane z kompostem (źródło keratyny i azotu),

  • rozgniecione skorupki jaj, które można rozsypać wokół krzaczków (bogate w wapń),

  • zużyte fusy z herbaty i kawy wymieszane z wodą (dobre źródło potasu i fosforu),

  • popiół drzewny (źródło potasu),

  • posiekane i wysuszone skórki bananów wymieszane z wodą (naturalne źródło potasu).

Innym domowym nawozem do pomidorów jest gnojówka z pokrzywy, która wspomaga wzrost roślin i zwiększa ich odporność na choroby. Przygotujesz ją z ok. 1 kg świeżej pokrzywy, którą należy rozdrobnić i zalać wodą w wiadrze. Pozostaw mieszankę na około dwa tygodnie do fermentacji, pamiętając o codziennym mieszaniu. Zanim jej użyjesz, rozcieńcz ją z wodą w proporcji 1:10. Ten nawóz najlepiej stosować raz w tygodniu, gdy krzaczki pomidorów będą miały 10-15 cm wysokości lub raz na 2 tygodnie w fazie dojrzewania owoców.

Pomidory warto dokarmiać  naturalnymi nawozami domowej roboty.  Fot. Iryna Svistun/123RF/com

Domowy nawóz z drożdży to cenne źródło azotu, potasu, fosforu i cynku. Aby go przygotować, należy rozpuścić drożdże w wodzie i pozostawić do fermentacji. Roztwór przygotowany w ten sposób należy stosować w okresie wegetacyjnym raz na dwa tygodnie.

Jak wybrać najlepszy nawóz dla pomidorów?

O wyborze odpowiedniego nawozu do pomidorów będzie decydował skład gleby. Jeśli ziemia, na której uprawiasz rośliny, jest dobrze zrównoważona i obornikowana, możesz używać nawozów o stosunku NPK 4-6-3. W przypadku gleb ubogich w azot należy użyć bardziej zrównoważonego nawozu, o stosunku NPK 10-10-10, gdy rośliny są w fazie rozwoju. Wybierz nawóz o niższej zawartości azotu przed rozpoczęciem owocowania roślin.

Jeżeli na twojej działce znajduje się ziemia bogata w azot, rozważ zasadzenie brokułów, jarmużu, brukselki, szpinaku lub kukurydzy cukrowej zamiast pomidorów. Każda z tych roślin wymaga bardzo dużej ilości azotu do wzrostu i dodatkowo pomaga w równoważeniu ziemi pod uprawy innych roślin na kolejny rok. Azot w nawozach wpływa również na kwasowość gleby, dlatego warto o tym pamiętać, gdy poszukujemy odpowiedniego produktu. Pomidory najlepiej rosną w glebach o pH między 6,2 a 6,8.

Rodzaje nawozów do pomidorów:

  • Nawóz płynny do pomidorów: to najprostszy sposób, który pozwoli dostarczyć roślinom odpowiedniego odżywienia, ponieważ można go stosować, wykorzystując różne technik podlewania pomidorów – kroplowe, stożkowe lub butelkowe. Najlepiej stosować go przesadzeniu roślin, gdy zaczynają kwitnąć i w pierwszym etapie owocowania roślin. Jego wadą jest to, że woda szybko zmywa składniki odżywcze z nawozów płynnych.

  • Nawozy rozpuszczalne w wodzie: podstawy roślin pomidorowych przez cały sezon wzrostu. W tym przypadku również można stosować różne techniki podlewania. Nawozy tego typu są one szybko przyswajane przez rośliny i dostarczają niezbędnych składników odżywczych, mikroelementów i minerałów.

  • Nawozy granulowane: są tańsze niż inne produkty. Mogą mieć formułę szybko uwalniającą składniki odżywcze lub wolno uwalniającą, co oznacza, że roślina może potrzebować więcej czasu na dostęp do składników. Nawóz granulowany można wymieszać z ziemią przed sadzeniem pomidorów lub rozsypać go wokół roślin. 

Wybór odpowiedniego nawozu dla roślin jest kluczowy dla ich zdrowego wzrostu i plonowania. Istnieje wiele rodzajów nawozów do pomidorów, jednak ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju pomidorowych krzaczków oraz rodzaju gleby.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Supersłodkie i zdrowe owoce, możesz posadzić przy domu. Jak uprawiać malinojeżynę gigant?

Jego kwiaty przypominają hortensję, ale jest bardziej efektowny. Ołownik uszkowaty, tegoroczny król ogrodu

Mniszek i mlecz rozpanoszyły się w ogrodzie? Zrób oprysk bez szkody dla trawnika

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.