Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawożenie gipsem gleby pod uprawę pomidorów. Ogrodnik tłumaczy, jak to zrobić dobrze

Gips, czyli naturalny materiał mineralny, ze względu na skład chemiczny ma wiele zastosowań w ogrodnictwie, z czego nie każdy zdaje sobie sprawę. Nietoksyczny i niezmieniający odczynu gleby produkt ze sklepu budowlanego zawiera wapń, którym możemy zasilić uprawy w warzywniku. Sprawdzonym sposobem na uzyskanie zdrowych plonów jest nawożenie gipsem ziemi pod pomidory. Jak je przeprowadzić? Ile gipsu należy użyć? Podpowiadamy.

Nawożenie gipsem gleby pod uprawę pomidorów. Ogrodnik tłumaczy, jak to zrobić dobrze
Czym nawozić ziemię pod pomidory? Szkoda, że nie każdy zna ten genialny sposób. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Stosowanie gipsu w ogrodnictwie

Gips, popularny materiał budowlany, który wykorzystywany jest na ogół jako twarde spoiwo, otrzymuje się z naturalnych skał osadowych. Jego głównym składnikiem jest siarczan wapnia – nietoksyczny minerał powszechnie występujący w przyrodzie. Oba te pierwiastki, siarka oraz wapń, są niezbędne dla prawidłowego wzrostu roślin, a w naszych glebach często ich brakuje. Wiedza na temat składu gipsu pozwala nam na wykorzystanie go jako źródła cennych składników pokarmowych dla roślin, a także do poprawy jakości gleby na działce.

Dostępny w sklepach gips sprzedawany jest w postaci granulowanej lub sproszkowanej – obie formy z powodzeniem wykorzystamy w ogrodzie. W przypadku gleby ciężkiej i gliniastej produkt ten może zostać zastosowany w celu poprawienia jej struktury. Dodatek gipsu sprawi, że stanie się ona bardziej przepuszczalna i napowietrzona, dzięki czemu ułatwione zostanie przenikanie wody oraz składników odżywczych w głąb gleby. To wszystko z kolei wpłynie na rozwój zdrowych, silnych i lepiej ukorzenionych roślin.

Gips ze względu na wysoką zawartość wapnia świetnie sprawdza się jako nawóz w ogrodach, w których tego pierwiastka brakuje. Gleby ubogie w wapń, nadmiernie zakwaszone, są nieodpowiednie dla wielu upraw. Składnik ten jest niezbędny dla zdrowego wzrostu roślin, wpływa na rozwój ich korzeni, a także decyduje o odporności na choroby. Gips, składający się w dużej mierze z wapnia, jest świetnym źródłem tego cennego pierwiastka, ale nie doprowadzi do odkwaszenia gleby tak jak zwykłe wapno. Zmiana pH podłoża po zastosowaniu gipsu jest nieznaczna.

Kolejną zaletą stosowania gipsu w ogrodzie jest możliwość dostarczenia roślinom siarki. Pierwiastek ten jest bardzo ważny dla utrzymania upraw w dobrej kondycji. Dodanie gipsu do gleby jest doskonałą metodą na zapewnienie korzeniom wystarczającej ilości siarki. Szczególnie wrażliwe na brak tego składnika są takie rośliny jak rzodkiew, rzepa, czosnek czy cebula. Co więcej, wykorzystywanie gipsu na działce zmniejsza ilość glinu oraz sodu w glebie, które w nadmiarze są szkodliwe dla naszych upraw.

Nie każdy wie, że gips można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Nie każdy wie, że gips można z powodzeniem wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. Fot. CanvaPro

Przeczytaj również: Jak bez wysiłku usunąć pień po ściętym drzewie? Tania i skuteczna metoda

Nawożenie ziemi gipsem – poprawa jakości gleby i nie tylko

Kiedy warto zastosować gips w swoim ogrodzie? Przede wszystkim wtedy, gdy zmagamy się z niedoborem wapnia na działce. Często dotyczy to gleb zakwaszonych, których na terenie naszego kraju nie brakuje. Co prawda gips nie podniesie pH podłoża, ale uzupełni je w cenny wapń, który decyduje o zdrowym wzroście roślin. Warto wykorzystać ten produkt również wtedy, gdy rośliny cierpią wskutek niedoboru siarki, a także na nadmiernie zbitych, ciężkich glebach, by poprawić ich strukturę.

Stosowanie gipsu w ogrodzie przynosi wiele korzyści, nie zawsze jednak jest konieczne. Choć produkt nie zaszkodzi naszym roślinom, czasem okazuje się po prostu niepotrzebny. W przypadku gleb żyznych, które są zasobne w składniki odżywcze, rozsypanie gipsu nie da żadnych rezultatów. W takich sytuacjach w zupełności wystarczy wykorzystanie np. kompostu lub innego nawozu organicznego. Dlatego gips warto wykorzystywać tylko wtedy, gdy jest to niezbędne. Jeśli chcemy mieć pewność, że nasza działka go potrzebuje, przed nawożeniem wykonajmy badanie gleby.

Gips uzupełnia niedobory wapnia i siarki w glebie. Gips uzupełnia niedobory wapnia i siarki w glebie. Fot. CanvaPro

Nawożenie gipsem ziemi pod pomidory

Zaletą gipsu jest nietoksyczność, dzięki której może być bezpiecznie stosowany w pobliżu domu, w miejscach, gdzie przebywają dzieci i zwierzęta. Możemy bez obaw wykorzystywać go na trawnikach, rabatach kwiatowych, wokół krzewów i drzew ozdobnych, a także w warzywniku. Świetnie sprawdzi się szczególnie w przypadku upraw pomidorów, które mają wysokie zapotrzebowanie na wapń. Doświadczony specjalista, autor kanału ogrodnik news tv na portalu YouTube podpowiada, jak wykorzystać gips, przygotowując ziemię pod pomidory.

  • Stosujemy 50 g gipsu na każdy metr kwadratowy ziemi (ok. 200 l gleby). Taka dawka zagwarantuje, że użyjemy ok. 10 g czystego wapnia, ponieważ gips zawiera go ok. 20%. W przypadku siarki, której jest 18% w takim produkcie, dodamy do gleby 25 g tego pierwiastka w formie siarczanowej. Nawet jeśli nasza ziemia jest bardzo uboga w wapń, dawki nie należy zwiększać, gdyż przekroczymy dopuszczalny poziom siarki w glebie;

  • Jeśli na stanowisku został zastosowany obornik, kompost lub woda wodociągowa, podaną powyżej dawkę musimy zmniejszyć do 30 g na metr kwadratowy ziemi;

  • Gipsu nie wolno przekopywać z ziemią – równomiernie rozsypujemy go na powierzchni i delikatnie łączymy z wierzchnią warstwą gleby za pomocą grabi;

  • Bezpośrednio po zabiegu zagony podlewamy;

  • Pamiętajmy, że gipsu nie możemy stosować w tym samym czasie co nawozy azotowe (szczególnie amonowe) i fosforowe. Przerwa między ich wykorzystywaniem powinna wynosić co najmniej miesiąc.

Tak przygotowane zagony są odpowiednio przygotowane pod późniejsze sadzenie pomidorów.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Piwonie zacznij nawozić w marcu. Łodygi się wzmocnią, a kwiaty będą pełniejsze

Sadzenie dymki na cebulę. Najlepszy sposób sadzenia, jakie cebulki wybrać?

Posiej te rośliny obok pietruszki. Dzięki takiemu sąsiedztwu będzie dorodna i zdrowa

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.