Porady ogrodnicze

Uprawa pomidorów gigantów – od siewu do zbioru. Jakie odmiany są najlepsze?

W XVI wieku pomidory do Polski sprowadziła królowa Bona. Od tamtego czasu są nieodłącznym elementem naszej kuchni. Można je sadzić zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie są takie same i różnią się wielkością, kolorem i smakiem. Niektóre odmiany mogą ważyć nawet kilka kilogramów. Podpowiadamy, jak uprawiać pomidory giganty.

Uprawa pomidorów gigantów – od siewu do zbioru. Jakie odmiany są najlepsze?
Chcesz uprawiać pomidory giganty? Zacznij od wybrania dobrej odmiany. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Pomidory giganty – najlepsze odmiany do uprawy

Pierwszym krokiem do uprawy pomidorów gigantów jest wybór odpowiedniej odmiany. Do tej pory największy wyhodowany pomidor osiągnął rekordową wagę ponad 7 kg. Jednak nie każdy pomidor nadaje się do tego celu. Najlepiej sprawdzą się odmiany, które są specjalnie hodowane do uzyskiwania dużych i ciężkich owoców. Niektóre z nich to:

  • Giant Belgium - pomidor o ciemnoczerwonym kolorze i słodkim smaku. Jego owoce mogą ważyć od 500 g do 1 kg. Jest odporny na choroby i dobrze znosi transport;
  • Big Zac – pomidor o jasnoczerwonym kolorze i intensywnym aromacie. Może ważyć od 800 g do 1,5 kg. Uznaje się go za jedną z największych odmian pomidorów na świecie;
  • Supersteak – pomidor o pomarańczowoczerwonym kolorze i mięsistej konsystencji. Najczęściej osiąga wagę od 500 g do 1 kg. Idealnie sprawdzi się do kanapek i sałatek.

Do najsmaczniejszych odmiana zalicza się Malinowy Olbrzym. To świetna propozycja dla początkujących hodowców pomidorów gigantów, ponieważ wymaga mniej zabiegów pielęgnacyjnych. Ten rodzaj można sadzić w gruncie, w donicy i na balkonie.

Do dużych odmian pomidorów zalicza się również Brutus. Jego owoce najczęściej ważą około pół kilograma. Mogą jednak osiągnąć wagę wynoszącą 1 kg, gdy roślina zostanie posadzona na żyznej glebie i poprowadzona na jednym pędzie.

Przeczytaj również: Największe i najcięższe pomidory. Nie zastanawiaj się i posiej odmianę Gigantomo

Wysiew i sadzenie pomidorów gigantów

Pomidory giganty należy wysiewać w marcu lub kwietniu, w zależności od strefy klimatycznej. Najlepiej zrobić to w domu, w doniczkach lub skrzynkach wypełnionych żyzną ziemią. Nasiona umieszczamy na głębokości około 1 cm i przykrywamy cienką warstwą ziemi. Następnie przenosimy pojemniki w ciepłe i jasne miejsce, np. na parapet. Ziemia powinna być wilgotna, ale nie przemoczona.

Po około 2 tygodniach powinny pojawić się pierwsze liścienie. Wtedy należy przenieść rośliny do chłodniejszego i jaśniejszego miejsca, np. do szklarni lub tunelu foliowego. W maju lub czerwcu, gdy minie zagrożenie przymrozkami, można wysadzić pomidory do gruntu lub do większych donic.

Pomidory giganty sadzi się w odległości ok. 50 cm od siebie. Fot. CanvaPro

Tę odmianę pomidorów można również uprawiać w donicach, jeśli nie mamy dostępu do ogrodu. W tym przypadku należy wybrać duże i głębokie pojemniki, o pojemności co najmniej 10 litrów. Donice wypełniamy żyzną ziemią, zmieszaną z kompostem lub obornikiem. Warto również pamiętać o odpowiednim drenażu i umieścić na dnie warstwę kamieni lub keramzytu.

Pomidory giganty należy posadzić w odległości około 50 cm od siebie, tak aby miały wystarczająco miejsca do rozwoju. Donice umieszczamy w słonecznym i osłoniętym miejscu, np. na balkonie lub tarasie.

Staśmione kwiaty pomidora – co to takiego?

Kwiaty staśmione to kilka kwiatów (od dwóch do siedmiu), które są złączone w jeden. To właśnie z nich wyrastają pomidory giganty, które wyglądają, jakby składały się z kilku owoców. Często się rozdwajają i mogą pojawić się na nich pęknięcia i skorkowacenia.

Pomidory giganty mają bardzo duże i ciężkie owoce, które mogą obciążać roślinę i utrudniać jej wzrost. Dlatego ważne jest, aby ogławiać roślinę, czyli usuwać suche i zbędne pędy oraz kwiaty. Ogławianie pomidorów polega na odcinaniu pędów bocznych, które wyrastają z kątów liści. Pozostawia się tylko pęd główny i jeden lub dwa pędy boczne, które będą produkować owoce.

Ogławianie wykonujemy regularnie, co tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od tempa wzrostu rośliny. Ten zabieg pomaga skierować większość składników odżywczych do owoców, co przekłada się na ich jakość i wielkość. Stosuje się go również na kwiatostanach. Wówczas należy pozostawić tylko jeden lub dwa kwiaty, które będą wytwarzały owce. Pozostałe kwiaty należy usunąć, aby nie obciążać rośliny i nie zmniejszać rozmiaru owoców.

Przeczytaj również: Uprawa pomidorów karłowych w workach jutowych. Plony będziesz zbierać do późnej jesieni

Uprawa pomidorów gigantów

Jeżeli zdecydowaliśmy się na uprawę jednej z odmian pomidorów gigantów, to musimy pamiętać o tym, że będą wymagały odpowiedniej pielęgnacji, aby mogły rosnąć i owocować. Oto kilka podstawowych zasad uprawy:

  • Podlewanie - pomidory giganty lubią wilgoć, ale nie przepadają za nadmiarem wody. Dlatego należy podlewać je regularnie, ale umiarkowanie. Najlepiej robić to rano lub wieczorem, unikając podlewania liści i kwiatów. Woda powinna być ciepła, najlepiej odstała. W przypadku upałów można podlewać rośliny dwa razy w tygodniu, w przeciwnym razie wystarczy raz w tygodniu.

  • Nawożenie – ta odmiana potrzebuje dużo składników odżywczych, aby produkować duże i smaczne owoce. Dlatego należy nawozić je co dwa lub trzy tygodnie, stosując nawozy organiczne lub mineralne. Najlepiej używać nawozów bogatych w potas, który wpływa na kolor, smak i trwałość owoców. Można również stosować domowe nawozy, np. z drożdży, bananów czy skorupek z jajek.

Pomidory giganty wymagają również odpowiedniego podparcia, np. w postaci bambusowych patyków, metalowych krat czy drewnianych rusztowań. Powinno być mocne i stabilne, aby wytrzymać ciężar owoców. Roślinę przywiązujemy do podparcia za pomocą sznurka, drutu lub gumek. Takie rozwiązanie utrzyma krzaczek w pionie i zapewni mu lepszy dostęp do światła i powietrza.

W uprawie pomidorów ważnym zabiegiem jest również przerzedzanie owoców. Polega on na usuwaniu części owoców z rośliny, aby pozostałe były większe i rosły szybciej. Przerzedzanie owoców wykonujemy wtedy, gdy osiągają wielkość orzecha włoskiego.

Z każdego kwiatostanu usuwamy wszystkie owoce, oprócz jednego lub dwóch największych i najzdrowszych. Pozostałe można zebrać i wykorzystać do przetworów lub sałatek. Zabieg należy powtarzać co dwa lub trzy tygodnie, aż do zbioru.

Duże odmiany pomidorów można zbierać, gdy mają zielonkawy lub żółtawy odcienie. Fot. Jan Pietruszka/123RF.com

Choroby pomidorów – zaraza ziemniaka

Zarówno mniejsze, jak i większe odmiany pomidorów są podatne na wiele chorób i szkodników, które mogą zniszczyć całą uprawę. Jedną z najgroźniejszych chorób jest zaraza ziemniaka, która atakuje zarówno liście, jak i owoce pomidorów. Wywołuje ją grzyb Phytophthora infestans, który rozwija się w wilgotnych i chłodnych warunkach.

Objawami zarazy są brązowe plamy na liściach, które szybko się powiększają i zamieniają w czarny nalot. Na owocach pojawiają się brązowe lub szare owrzodzenia, które powodują gnicie. Zaraza ziemniaka może doprowadzić do całkowitego zniszczenia rośliny w zaledwie kilka dni. Aby zapobiec tej chorobie, należy stosować kilka środków zapobiegawczych, takich jak:

  • wybieranie odmian odpornych na zarazę, np. Defiant, Legend czy Mountain Magic;
  • sadzenie pomidorów w przewiewnym i słonecznym miejscu, z dala od ziemniaków i innych roślin z rodziny psiankowatych;
  • unikanie nadmiernego podlewania i nawożenia roślin, które sprzyjają rozwojowi grzyba;
  • usuwanie chorych liści i owoców, aby nie zarażać innych roślin;
  • stosowanie naturalnych lub chemicznych preparatów grzybobójczych (fungicydów), np. miedzianu, siarki, wyciągu z czosnku czy pokrzywy.

Przeczytaj również: Superodżywka za darmo. Wszystkie sadzonki rosną po niej szybciej i nie gniją

Pielęgnacja pomidorów gigantów w trakcie owocowania

Pomidory giganty należy przycinać, aby usunąć nadmiar liści i poprawić cyrkulację powietrza. Przycinanie polega na odcinaniu dolnych liści, które dotykają ziemi lub są zacienione przez inne rośliny. Wykonuje się je co tydzień lub co dwa tygodnie. Zapobiega ono rozwojowi chorób i szkodników.

Pomidory potrzebują ochrony przed silnym wiatrem, palącym słońcem i mrozami. Najlepiej osłonić je folią lub agrowłókniną, która zapewni im odpowiedni poziom światła i temperatury. Rośliny można również umieścić w szklarni lub w foliowym tunelu. Gdy na zewnątrz panują upały lub przymrozki, dobrym rozwiązaniem będzie przeniesienie pomidorów w donicach do piwnicy lub wnętrza domu.

Będziemy mogli cieszyć się dużymi i smacznymi owocami, jeśli zadbamy o ochronę przed szkodnikami i chorobami. Dlatego ważne jest rozpylanie naturalnych lub chemicznych oprysków z octem, pieprzem, czosnkiem lub olejkiem miętowym.

Przeczytaj również: Ogórki śremskie. Stara odmiana, którą warto posadzić w ogrodzie

Zbiory wielkiego pomidora

Pomidory giganty są gotowe do zbioru, gdy osiągną pełną wielkość i kolor, które są zależne od odmiany. Zbiór należy wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić owoców i roślin. Można wykonać go na dwa sposoby:

  • Odcinanie – odcinamy owoce ostrym narzędziem tuż przy szypułce, pozostawiając około 2 cm ogonka. W ten sposób możemy przechowywać owoce dłużej i zapobiec ich gniciu;
  • Skręcanie – wykonuje się je ręką, bardzo delikatnie, aby nie uszkodzić skórki owocu. Owoce dojrzewają wówczas szybciej i są lepsze w smaku.

Duże odmiany pomidorów możemy zebrać, gdy są jeszcze nieco niedojrzałe i mają zielonkawy lub żółtawy odcień. Wtedy można je przenieść do domu i pozwolić im dojrzeć w ciepłym i ciemnym miejscu, np. w szafce, pudle czy torbie papierowej. Dojrzewanie trwa od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od stopnia dojrzałości owocu i warunków przechowywania.

Pomidorów należy codziennie doglądać, aby mieć pewność, że nie zaczynają gnić lub pleśnieć. Przechowujemy je miejscu, w którym jest ciepło i nie ma wilgoci. Są w pełni dojrzałe, gdy mają intensywny czerwony, żółty lub pomarańczowy kolor – wszystko zależy od konkretnej odmiany rośliny.

Czy pomidory giganty są smaczne?

Pomidory giganty mają mięsistą i soczystą konsystencję. Jeśli były odpowiednio pielęgnowane, odżywiane i rosły na żyznej glebie bogatej w składniki mineralne, wyróżniają się słodkim i intensywnym smakiem oraz przyjemnym aromatem. Są idealne do spożywania na surowo, np. w sałatkach, kanapkach czy koktajlach.

Można je również wykorzystać do gotowania, smażenia i pieczenia oraz przygotowywania sosów, past, czy zup. Są bogate w witaminy, minerały, błonnik i przeciwutleniacze, które wspomagają układ odpornościowy i trawienny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Obowiązkowe przed wiosennym sadzeniem roślin. Jak zbadać odczyn gleby w ogrodzie i na działce?

Nie zwalczaj wiosennych kolonii mszyc. To przyciągnie biedronki i pomoże uratować twoje uprawy

Stara borówka amerykańska. Jak przeprowadzić cięcie odmładzające borówki?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.