Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Koszenie mokrej trawy. Czy można kosić trawę po deszczu?

Koszenie trawnika to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny, dzięki któremu trawa będzie tworzyć gęsty, zielony ogrodowy dywan. Czynność tę należy przeprowadzać regularnie, inaczej murawa szybko straci swój urok. Co jednak w sytuacji, gdy ciągle pada? Czy można kosić trawę po deszczu? Wyjaśniamy.     

Koszenie mokrej trawy. Czy można kosić trawę po deszczu?
Podpowiadamy, czy można kosić mokrą trawę i jakie to ma konsekwencje. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy najlepiej kosić trawę?

Koszenie trawy jest jednym z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, który pozwala utrzymać trawnik w pożądanym stanie. Czynność ta pobudza murawę do wzrostu, stymuluje rozwój korzeni, a także ogranicza występowanie chwastów. To podstawa, aby trawa była gęsta i zielona, co wpływa pozytywnie na ogólny wygląd ogrodu.

Koszenie trawnika przeprowadza się przez cały sezon wegetacyjny – od kwietnia aż do końca października. Młodą trawę kosimy w momencie, gdy źdźbła osiągną wysokość 8-10 cm. Skracamy je do wysokości około 5,5-6 cm. Kolejne dwa koszenia przeprowadzamy podobnie, a dopiero za czwartym razem można skosić trawę do wysokości 3,5 cm. Starsze trawniki przycina się na wysokość 3-6 cm. W zasadzie trawę można kosić o dowolnej porze. Natomiast zdecydowanie lepiej to zrobić w suchy i pochmurny dzień (ale bez opadów), w godzinach przed- lub popołudniowych.  

Jak często kosić trawę?

W pielęgnacji trawnika bardzo ważna jest systematyczność. Jak często kosić trawę? Jeśli zależy ci na estetycznym wyglądzie trawnika, należy przeprowadzać tę czynność nie rzadziej niż raz w tygodniu (w okresie letnim nawet dwa razy w tygodniu). Wówczas skracamy trawę na 1/3 jej wysokości. W przypadku, gdy murawa jest zbyt wysoka, przycinaj ją etapowo, w kilkudniowych odstępach.  

Przeczytaj również: Kiedy podlewać trawę? Trzymaj się zasad, a trawnik będzie wizytówką ogrodu

Kiedy nie wolno kosić trawy?

Koszenie trawy wydaje się dość prostym zadaniem. Warto jednak przestrzegać kilku zasad, aby cieszyć się gęstym ogrodowym dywanem. Trawy nie powinno się kosić:

  • w bardzo upalne i słoneczne dni – może to mieć niekorzystny wpływ na kondycje murawy;
  • wczesny rankiem – wówczas trawa jest pokryta rosą;
  • wczesną wiosną – wiosenne przymrozki mogą uszkodzić korzenie murawy.

koszenie mokrej trawy Koszenie mokrej trawy może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. Fot.123RF.com

Czy można kosić trawę po deszczu?

Koszenie mokrej trawy nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wynika to z co najmniej kilku powodów. Mokra trawa po deszczu jest bardzo ciężka. Pod ciężarem kropli źdźbła pochylają się ku ziemi i sklejają się ze sobą, co sprawia, że nóź kosiarki będzie po nich ślizgać. Koszenie takiej murawy sprawi, że po wyschnięciu trawnik będzie skoszony nierówno.

Skracanie trawy po deszczu ma też negatywny wpływ na jej kondycję. Mokra trawa jest bardziej narażona na działanie wszelkich chorób, ponieważ patogeny lepiej wnikają w tkanki roślin uszkodzonych. Aby przywrócić trawnikowi zdrowy wygląd, będziesz potrzebował wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Warto również pamiętać, że koszenie mokrej trawy po deszczu niesie ze sobą szereg trudności. Ścięte, mokre źdźbła będą przyklejać się do ostrzy oraz powierzchni kosiarki, w wyniku czego mogą zapchać urządzenie, a nawet doprowadzić do jego uszkodzenia. Co więcej, dużo czasu i wysiłku zajmuje też czyszczenie sprzętu po skoszeniu mokrej murawy.   

Czym kosić mokrą trawę?

Co jednak w sytuacji, gdy ciągle nieustannie pada przez kilka tygodni, a stan trawnika jest opłakany? Pamiętaj, że mokrej trawy absolutnie nie wolno kosić kosiarką elektryczną (zwłaszcza z przedłużaczem). Dlaczego? W kontakcie ze sprzętem elektrycznym mokre źdźbła mogą wywołać spięcie, co wiąże się z ryzykiem poparzenia prądem. Bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie użycie kosiarki spalinowej. Warto przy tym zaznaczyć, że wilgoć może spowodować rdzewienie podzespołów urządzenia. Co więcej, mokra trawa ma też negatywny wpływ na ostrza kosiarki, gdyż będą one się tępić znacznie szybciej.   

Czym kosić mokrą trawę? Na rynku dostępne są automatyczne roboty koszące, które są przystosowane do pracy w każdych warunkach atmosferycznych. Przed przystąpieniem do czynności warto jednak sprawdzić w instrukcji, czy koszenie mokrej trawy jest możliwe.    

Przeczytaj również: Jak pozbyć się perzu z ogrodu? Naturalne sposoby na usunięcie chwastów

trawnik

Agrest chroni wzrok, ale to nie jedyna jego zaleta na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.