Spis treści:
- Dlaczego wskaźnik pH gleby jest ważny?
- Jak sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie?
- Domowe sposoby na zbadanie odczynu gleby
Dlaczego wskaźnik pH gleby jest ważny?
Większość roślin, które uprawiamy w swoich przydomowych ogrodach, nie jest obojętna względem pH podłoża. Część z nich wymaga kwasowego lub zasadowego środowiska, aby zdrowo się rozwijać, a także rodzić obfite plony. Warunki glebowe decydują o kondycji naszych upraw, dlatego warto nauczyć się prawidłowo sprawdzać odczyn podłoża w ogrodzie. To właśnie pH gleby wpływa na jej skład, czyli ilość dostępnych dla roślin substancji odżywczych, a także decyduje o aktywności żyjących w ziemi mikroorganizmów. Te czynniki z kolei przekładają się na to, jak rozwijają się uprawiane w danym miejscu rośliny.
Odczyn gleby jest cechą zmienną, zarówno w przypadku ziemi znajdującej się w doniczkach, jak i na naszych grządkach. Na wartość pH gleby wpływa wiele czynników, zarówno zjawiska naturalne (np. opady), jak i działania podejmowane przez ogrodników. Nawożenie, ściółkowanie czy podlewanie mogą przyczyniać się do zmiany odczynu gleby. Choć zazwyczaj częściej dochodzi do zakwaszenia podłoża niż podniesienia jego pH, czasami musimy zmagać się również z zasadową glebą, szczególnie jeśli przesadzimy z wapnowaniem.
Niektóre pehametry pozwalają również na pomiar wilgotności i temperatury gleby. Fot. CanvaPro
Dlaczego wskaźnik pH gleby jest ważny? Można wymienić kilka głównych powodów:
- Odczyn gleby wpływa na rozwój roślin, a także plonowanie;
- Niektóre rośliny nie tolerują wahań pH. Nieodpowiednie warunki szkodzą im na tyle, że często chorują lub nawet zamierają;
- Niewłaściwe pH gleby w przypadku wielu gatunków powoduje słabsze przyswajanie składników pokarmowych;
- Wskaźnik pH podłoża pozwala nam łatwo dobrać rośliny, które będziemy uprawiać;
- Dzięki znajomości odczynu gleby lepiej zaplanujemy sposób i częstotliwość nawożenia upraw;
- Znając pH podłoża, możemy szybko zareagować i poprawić odczyn gleby. W ten sposób unikniemy niektórych chorób roślin, np. kiły kapuścianej lub parcha rzodkiewki.
Wiemy już, że wskaźnik pH jest ważny, odpowiedzmy zatem na pytanie, kiedy najlepiej go badać. Warto to zrobić już na początku sezonu, przed założeniem upraw, aby mieć pewność, że rośliny będą miały zagwarantowane odpowiednie warunki wzrostu. Najlepiej powtarzać zabieg zawsze wtedy, gdy planujemy nowe siewy i sadzenie roślin. Na szczęście zbadanie wskaźnika pH nie jest trudne i poradzą sobie z tym również te osoby, które będą sprawdzać odczyn gleby pierwszy raz.
Próbki gleby możemy przekazać stacji chemiczno-rolniczej. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Superodżywka za darmo. Wszystkie sadzonki rosną po niej szybciej i nie gniją
Jak sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie?
Sprawdzenie pH gleby na działce lub w ogrodzie nie jest skomplikowanym zadaniem. Możemy je zrealizować na kilka sposobów, przy czym najwięcej będzie nas kosztowało profesjonalne badanie wykonane w stacji chemiczno-rolniczej. Podpowiadamy, jak można sprawdzić odczyn gleby w ogrodzie:
- Badanie pH gleby w stacji chemiczno-rolniczej – pobieramy kilka próbek ziemi w ogrodzie. Najlepiej pozyskać je z kilku różnych miejsc, wykopując glebę z głębokości ok. 20-25 cm. Podczas pobierania ziemi unikajmy grządek świeżo nawożonych, ponieważ wyniki mogą być zafałszowane. Próbki o wadze ok. 500 g pakujemy w torebki foliowe lub szczelnie zamykane pudełka, które zabezpieczą ziemię przed wysychaniem. Dostarczamy je do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej, opłacamy badania i czekamy na wyniki;
- Ocena odczynu gleby za pomocą pehametru (kwasomierza) – urządzenie pomiarowe zakupimy w sklepie ogrodniczym. Możemy skorzystać z kwasomierza Helliga – ziemię nasypujemy na specjalną płytkę i polewamy dołączonym płynem. Barwa roztworu wskazuje określony odczyn. Istnieją też inne pehametry o prostej budowie, które wbija się w wilgotną ziemię, by po chwili odczytać wynik pH. Takie mierniki, składające się z sondy i skali, są niestety mniej dokładne niż np. kwasomierz Hellinga;
- Sprawdzenie pH papierkiem lakmusowym – aby wykorzystać ten prosty wskaźnik do zbadania odczynu gleby, wystarczy pobrać próbkę ziemi i umieścić ją w czystym naczyniu. Następnie zalać wodą destylowaną, wymieszać i włożyć papierek lakmusowy. Wynik będziemy mogli odczytać po ok. 30 sekundach;
Do oceny odczynu gleby możemy wykorzystać papierek lakmusowy. Fot. CanvaPro
Zastanawiasz się, jak interpretować otrzymany wynik? Sprawdź, jaki odczyn ma gleba, korzystając z poniższej skali:
- zasadowa – pH powyżej 7,4,
- obojętna – pH 6,8-7,4,
- lekko kwaśna – pH 6,1-6,7,
- kwaśna – pH 5-6,
- bardzo kwaśna – pH poniżej 5.
Domowe sposoby na zbadanie odczynu gleby
Oczywiście najprecyzyjniej zbadamy pH gleby, przesyłając próbkę do laboratorium lub korzystając z dokładnych urządzeń pomiarowych. Nie oznacza to jednak, że odczynu podłoża nie można określić również innymi metodami. Istnieją proste sposoby, które pozwalają nam orientacyjnie ocenić, jak kwaśna lub alkaliczna jest gleba w naszym ogrodzie. Jak zbadać odczyn ziemi domowymi metodami?
- W ogrodzie pobieramy dwie próbki ziemi i każdą z nich umieszczamy w osobnym słoiczku;
- Następnie do obu naczyń dodajemy wodę destylowaną;
- Do jednej z przygotowanych próbek dolewamy niewielką ilość octu, do drugiej wsypujemy sodę oczyszczoną;
- Obserwujemy naczynia. Jeśli po dodaniu sody płyn się spieni, oznacza to, że gleba jest kwaśna. Jeżeli natomiast pianę zauważymy w naczyniu z octem, ziemia jest zasadowa.
Odczyn gleby możemy rozpoznać również po wyglądzie roślin kwasolubnych rosnących w naszych ogrodach. Różaneczniki, borówka amerykańska, hortensja i magnolia preferują kwaśną glebę, jeśli więc właśnie w takiej rosną, zdrowo się rozwijają i świetnie prezentują. Gorsza kondycja takich gatunków powinna być dla nas podpowiedzią, że odczyn gleby może wymagać poprawy. Ponieważ obserwacja roślin nie jest wystarczająca, aby mieć pewność, że warunki glebowe są sprzyjające dla upraw, warto zastosować miarodajną metodę badania odczynu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najlepszy termin na sadzenie czosnku po zimie. Dzięki tym sposobom główki będą duże i zdrowe
Jabłonie i grusze bez szczepienia. Jest na to stary ogrodniczy sposób
Namocz nasiona przed siewem, a wykiełkują natychmiast. Trik sprawdza się nawet ze starymi nasionami