Spis treści:
Nawożenie hortensji na wiosnę – kiedy zacząć?
Obficie kwitnące hortensje sprawiają, że ogród nabiera mnóstwa uroku. Wyjątkowo okazałe, eleganckie kwiatostany występują w rozmaitych kolorach i utrzymują się na krzewie przez wiele tygodni. Nie ulega wątpliwości, że hortensja może być najpiękniejszą dekoracją naszej zielonej przestrzeni. Aby tak się stało, musimy o nią odpowiednio zadbać. Podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie, o którym musimy pamiętać szczególnie wiosną.
Dlaczego jest ono tak ważne? Gatunek ten jest wymagający pod względem obecności składników odżywczych w podłożu. Potrzebuje przede wszystkim azotu, potasu, fosforu oraz mikroelementów, aby zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć. Kiedy zacząć nawożenie hortensji na wiosnę? Dość wcześnie, bo już w marcu, jeśli warunki pogodowe na to pozwalają. Jeżeli ziemia jest jeszcze zamarznięta, możemy wstrzymać się z podawaniem pierwszej odżywki do kwietnia. Nawożenie powinniśmy kontynuować przez cały okres wegetacji, pamiętając, że stosowanie odżywek bogatych w azot trzeba zakończyć wraz z końcem sierpnia.
Nawozy pobudzają hortensję do kwitnienia. Fot. CanvaPro
Przeczytaj również: Jeśli chcesz mieć niebieskie hortensje, zakop je pod krzakami
Czym nawozić hortensje na wiosnę?
W przypadku nawożenia hortensji istotny jest nie tylko odpowiedni termin rozpoczęcia stosowania odżywek, ale również ich rodzaj. Źle dobrany preparat, zamiast wspomóc krzewy, poważnie im zaszkodzi. Warto pamiętać o tym, że inne nawozy powinniśmy wykorzystywać wiosną, odmienne zaś latem czy jesienią. Środek musimy dopasować też do gatunku uprawianej hortensji. Czym nawozić hortensje na wiosnę? O tej porze roku stosujmy gotowe nawozy do hortensji z przewagą azotu, w których składzie znajduje się również fosfor i potas. Sprawdzą się:
- Granulowane nawozy mineralne do hortensji, które podajemy raz w miesiącu. Możemy wykorzystać również preparaty o spowolnionym działaniu – wystarczy rozsypać je wokół krzewu raz na początku sezonu;
- Płynne lub rozpuszczalne w wodzie nawozy mineralne do hortensji stosujemy co 1-2 tygodnie. Najlepiej wykorzystywać je w przypadku roślin uprawianych w donicach;
- Biohumus, kompost lub inne nawozy organiczne poprawią kondycję krzewów, ale jeśli zależy nam na ich bujnym kwitnieniu, mogą okazać się niewystarczające. Dlatego najlepiej łączyć te odżywki z nawozami mineralnymi.
Niektóre nawozy wybarwiają kwiaty hortensji. Fot. CanvaPro
Wymienione wyżej nawozy sprawdzą się w przypadku większości odmian hortensji, ale nie wszystkich. Hortensje ogrodowe zmieniają kolor w zależności od odczynu podłoża, dlatego zasilając je, warto sięgać po preparaty, które pozwolą nam uzyskać określoną barwę kwiatów. Zakwaszając glebę lub podnosząc pH podłoża, możemy zmieniać kolor hortensji z różowej na niebieską i odwrotnie. W przypadku białej hortensji ogrodowej zastosowanie wybarwiającego nawozu nie zadziała, nie warto więc tracić na to czasu i pieniędzy.
Nawożąc hortensję wiosną, trzeba pamiętać o ryzyku przenawożenia. Szczególnie narażone na to są te krzewy, które uprawiamy w pojemnikach. Stosowanie zbyt dużych dawek nawozów lub używanie kilku preparatów równocześnie może doprowadzić do uszkodzeń roślin. Zasilając hortensje, trzymajmy się zaleceń, które znajdziemy na opakowaniu nawozu. Nie zapominajmy przy tym, że młode hortensje w donicach potrzebują tylko 1/3 podanej przez producenta dawki. Musimy uważać też, aby stosowane na podłoże nawozy nie miały kontaktu z liśćmi hortensji, ponieważ powstaną na nich oparzenia.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak ratować rododendrony po zimie? Pielęgnacja różaneczników na przedwiośniu jest kluczowa
Zapomniany kwiatek z babcinego ogrodu. Bodziszek kwitnie całe lato, ślimaki go omijają
Zniesie suchą glebę i brak wody. Posadź rozchodniki w ogrodzie