Porady ogrodnicze

Jeśli chcesz mieć niebieskie hortensje, zakop je pod krzakami

Do barwienia kwiatów hortensji można użyć gotowych preparatów chemicznych, jednak nie każdy z nas chce wprowadzać je do swojego ogrodu. Intensywnie chabrowe, niebieskie jak niebo lub jasnobłękitne płatki na krzewach uzyskamy również prostszym, domowym sposobem. Wyrzucasz owocowe obierki do kosza lub na kompost? Od teraz zostawiaj garść i zakop pod krzakiem hortensji – zmieni kolor na niebieski.

Jeśli chcesz mieć niebieskie hortensje, zakop je pod krzakami
Co zrobić, żeby hortensje kwitły na niebiesko? Do ich zabarwienia potrzebujesz... owocowych skórek, które zakwaszą glebę. To nie wszystko. Fot. CanvaPro

Spis treści: 

Co zrobić, żeby hortensje kwitły na niebiesko?

Gatunków i odmian krzewów hortensji jest naprawdę wiele – krzewiaste, pnące, dębolistne to tylko garstka propozycji okazów do posadzenia w ogrodzie. Do najbardziej popularnych należą jednak hortensje ogrodowe, mające duże, kuliste kwiaty w kolorach od bieli, przed wszelkie tonacje różu i fioletu, po intensywny niebieski.

Oczywiście można od razu kupić krzew kwitnący w danym kolorze, nawet niebieskim, wybierając jedną z poniższych odmian:

 • 'Endless Summer',
 • 'Early Blue',
 • 'Nikko Blue',
 • 'Pfau',
 • 'Bluebird',
 • 'Cityline Venice'.

Tyle że samo posadzenie krzewu nie zapewni kolorowego kwitnienia przez wiele lat  najważniejsza jest odpowiednia pielęgnacja, która pozwoli utrzymać jednolite wybarwienie. Warto spróbować samodzielnie zabarwić kwiaty sadzonki, którą już mamy w swojej kolekcji. Nie każdy krzew podda się tym zabiegom, np. okazy o białych kwiatach pozostaną białe niezależnie od warunków glebowych. Ale w przypadku odmian różowych, fioletowych i błękitnych możemy wpływać na to, jaki ostatecznie przybiorą kolor.

Kluczowe są tu wartości podłoża, jego odczyn oraz zawartość konkretnych składników chemicznych takich, jak żelazo i glin. Dlatego, jeśli zastanawiamy się, co zrobić, żeby hortensje kwitły na niebiesko, powinniśmy zacząć od wyregulowania składu i pH gleby. Da się to zrobić za pomocą specjalnych preparatów barwiących, wodą z dodatkiem siarczanu glinu czy ałunu potasowego. Jeśli jednak nie chcemy wykorzystywać tego rodzaju substancji, istnieje pewien trik, który pozwoli naturalnie przemalować hortensję na niebiesko. Potrzebujemy do tego jedynie... skórek z obranej pomarańczy.

Przeczytaj również: Hortensja ogrodowa ma dużo liści, ale nie kwitnie. Jak pobudzić hortensje do kwitnienia?

Zakop pod krzakiem hortensji – zmieni kolor na niebieski

Kwasowość gleby można zwiększyć poprzez dodatnie siarki lub mchu torfowca, wówczas barwa kwiatów będzie stopniowo zmieniać kolor na niebieski. Z kolei przejście do odcieni różu zapewni dodanie wapna, które sprawi, że gleba stanie się bardziej zasadowa. Określone wartości sprzyjają pojawieniu się oczekiwanego wybarwienia:

 • pH podłoża 4,5-5,5 – kwiaty niebieskie,
 • pH podłoża 5,5-6,5 – kwiaty w odcieniach fioletu,
 • pH podłoża 6,5-7,5 – kwiaty różowe.

Aby ziemia wokół krzewu hortensji zmieniła odczyn, konieczne jest dodatnie składnika, który skutecznie ją zakwasi. Domowym sposobem na wprowadzenie kwaśnego odczynu jest użycie garści skórek z pomarańczy. Zakopmy je pod krzakiem hortensji, a zmieni kolor na niebieski. 

skórki Dodanie skórek hortensji do ziemi, poprzez ich zakopanie w pobliżu systemu korzeniowego, pozwoli zakwasić glebę. Garść obierek powinna wystarczyć. Fot. CanvaPro

Warto trzymać się kilku prostych zasad, aby efekt był taki, jakiego oczekujemy.

 1. Powinniśmy zakopać skórki, gdy gleba nie jest przesuszona, a delikatnie wilgotna – najlepszy okres to przedwiośnie oraz pierwsze tygodnie jesieni.
 2. Pilnujmy, aby naraz w glebie nie znalazło się zbyt dużo obierek  garść w zupełności wystarczy.
 3. Zakopujmy skórki w pewnej odległości od korzeni tak, aby ich nie dotykały.

Dodanie skórek pomarańczowych nie zadziała na krzew od razu. Zmiana koloru to proces długotrwały, a efekt nie raz może nas zaskoczyć. Wszystko dlatego, że osiągnięcie idealnej wartości pH dla oczekiwanej barwy kwiatów nie jest wcale takie łatwe. Zakopanie skórek pomoże zakwasić glebę i płatki zaczną z czasem wybarwiać się w tym niezwykle atrakcyjnym kolorze, ale istnieje ryzyko, że na jednym krzewie pojawi się kilka różnych odcieni. To wynik wahań kwasowości podłoża. Ciekawie będzie prezentować się np. hortensja z kwiatami pocieniowanymi na różowo i niebiesko.

Jeżeli dążymy do jednolitego, czystego wybarwienia, możemy dodatkowo:

 • zasadzić hortensję w podłożu o odpowiednim odczynie, przeznaczonym dla hortensji, różaneczników lub krzewów borówki amerykańskiej,
 • raz na jakiś czas podlać hortensję kwaśną wodą (np. z sokiem z cytryny),
 • regularnie odżywiać ziemię kwaśnym kompostem,
 • wmieszać w podłoże kwaśny torf,
 • ściółkować krzewy w ogrodzie szyszkami i korą,
 • kontrolować odczyn gleby za pomocą papierków lakmusowych albo mierników pH.

Najpiękniejsze wybarwienie kwiatów uzyskamy wtedy, gdy zapewnione przez nas warunki uprawy hortensji będą w pełni zgodne z jej potrzebami. Stanowisko z rozproszonym światłem, podlewanie miękką wodą, regularne nawożenie oraz odpowiednia ochrona zimą przed gwałtownym spadkiem temperatur i przemarzaniem to podstawa. Do tego wystarczy garść skórek pomarańczowych zakopana w ziemi przy wybranej odmianie i festiwal barw na płatkach hortensji gotowy.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Jedna z najstarszych odmian hortensji, odporna, wydaje mnóstwo kwiatów. Hortensja otaksa – wymagania i uprawa

Co posadzić obok hortensji? Jakiego sąsiedztwa hortensja nie zniesie?

Przycinanie hortensji krzewiastej. Zrobisz to dobrze i w odpowiednim czasie, hortensja będzie kwitła bez przerwy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.