Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Nawóz z czerstwego chleba. Na bujne owocowanie agrestu, porzeczek, pomidorów i ogórków

Nawóz czerstwego chleba jest ekologiczną i tani, a przy tym pozwala zagospodarować kuchenny odpad. W czasach, kiedy odżywki do warzyw nie były powszechnie dostępne, nasze babcie sięgały po ten sprawdzony domowy sposób, by poprawić jakość i ilość plonów. W tym artykule wyjaśniamy zasady, na jakich działa nawóz z czerstwego chleba, podpowiadamy też, jak go zrobić i do jakich roślin używać, by zwiększyć zbiory z własnych upraw. Te porady przydadzą się zwłaszcza osobom, które preferują ekologiczne rozwiązania i unikają stosowania chemii w ogrodzie.  

Nawóz z czerstwego chleba. Na bujne owocowanie agrestu, porzeczek, pomidorów i ogórków
Na obfite owocowanie porzeczki, agrestu i truskawek świetnie działa nawóz z czerstwego chleba. Jak go przygotować? Fot. Oxana Medvedeva/123RF.com

Spis treści: 

Jak działa nawóz z suchego chleba? 

Nawóz z suchego chleba ma wiele właściwości cennych dla roślin. Warunkiem jest jednak to, by pieczywo było pozbawione chemicznych dodatków. Najlepiej sprawdzi się tu chleb na zakwasie lub na drożdżach. Jak działa nawóz z suchego chleba? Dostarcza roślinom niezbędnych białek, aminokwasów i pierwiastków w postaci drożdży. Zakwas chlebowy aktywuje pożyteczne drobnoustroje glebowe, jednocześnie zwalczając patogeny. Rośliny są więc w ten sposób nie tylko stymulowane do wzrostu, ale również rośnie ich odporność. Dzięki użyciu nawozu z suchego chleba poprawia się struktura gleby i rozrasta system korzeniowy, dzięki czemu rośliny mają większe możliwości pobierania składników odżywczych. W przypadku korzystania z suchego chleba trzeba zwrócić uwagę na to, czy pieczywo jest czerstwe, czy też spleśniałe. Pleśń całkowicie eliminuje pieczywo z użycia, to patogen grzybowy, który tylko zaszkodzi roślinom. Trzeba więc dokładnie obejrzeć pod tym kątem chleb czy bułki, których chcemy użyć do sporządzenia odżywki dla upraw ogrodowych.  

Przeczytaj również: Nawóz z chleba. Jak go przygotować i jakie rośliny nim podlewać?

Jak zrobić nawóz z czerstwego chleba? 

Do przygotowania tej prostej i ekologicznej odżywki potrzebujesz więziennie brzmiących składników: suchego chleba i wody. Pieczywo mogą stanowić również bułki czy bagietki. Najważniejsze jest to, by nie zawierały chemicznych polepszaczy, które mogą zaszkodzić roślinom. Świetnie sprawdzą się tu domowe wypieki. Jak zrobić nawóz z czerstwego chleba?  

  • pokrusz 600 g suchego chleba i zalej wodą tak, by całkowicie przykryła kawałki pieczywa;  
  • przykryj całość talerzem i odstaw na tydzień, co jakiś czas mieszając; 
  • po tygodniu, kiedy chleb z wodą zamienią się w papkę, przecedź wodę chlebową i wymieszaj z wodą w stosunku 1:5; wlej do konewki i podlewaj rośliny.  

Nawóz z czerstwego chleba najlepiej zastosować trzy razy w roku: zaraz po posadzeniu, tydzień po posadzeniu oraz kiedy na roślinach pojawią się pąki. Powinien mieć on temperaturę pokojową, żeby warzywa nie doznały szoku termicznego. Najlepiej używać go w ciepły dzień, bo wyższa temperatura stymuluje działanie drożdży.  

Nawóz z suchego chleba bardzo dobrze sprawdza się w uprawie pomidorów. Fot. Kazakova Yana/123RF.com

Jakie rośliny podlewać nawozem z suchego chleba? 

Odżywka z czerstwego pieczywa nie do wszystkich roślin się nadaje, niektórym może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Nawozem z suchego chleba warto podlewać takie rośliny jak pomidory, ogórki czy papryka. Pomidory najpóźniej podlewamy tak podczas kwitnienia, natomiast ogórki można zasilać również w okresie owocowania. W przypadku warzyw sprawdzi się zasada jednego litra roztworu na krzaczek. Owoce, którym pomoże takie odżywianie to truskawki, porzeczki i agrest. Natomiast na rabatach kwiatowych podlewaj tak azalie, wrzosy, hortensje, róże i piwonie. W przypadku kwiatów nawóz z suchego chleba wystarczy zastosować na początku sezonu. Szklanka odżywki pomoże im rozwinąć system korzeniowy podczas adaptacji po przesadzeniu do gruntu. 

Przeczytaj również: Jak przyspieszyć kompostowanie? 7 sposobów na szybko i dobrze zrobiony kompost

Są również rośliny, których nie należy podlewać nawozem z suchego chleba. Należą do nich cebula oraz ziemniaki, które po takiej odżywce stracą swoje walory smakowe. Niektórzy zakopują czerstwy chleb pod roślinami, wiąże się to jednak z pewnym ryzykiem. Pieczywo może zacząć pleśnieć, rozprzestrzeniając wokół patogeny grzybowe. Może też stać się wabikiem dla gryzoni, które zniszczą system korzeniowy roślin. Dlatego o wiele bezpieczniej jest wykorzystywać odżywkę z suchego chleba do podlewania.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Co uprawiać po czosnku i cebuli? Ważne terminy na zbiór

Liście cukinii zaczęły żółknąć? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i działaj

Kluczowa pielęgnacja marchewki w czerwcu. Podlewanie, nawożenie, spulchnianie ziemi

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.