Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zbierać deszczówkę z dachu i rynny. Czy można zbierać deszczówkę bez rynny?

Montaż zbiornika na deszczówkę pozwoli nam zmniejszyć rachunki za wodę. Nie jest tajemnicą, że istnieją różne metody na to, jak zbierać deszczówkę we własnym domu. Okazuje się jednak, że mieszkańcy bloku również mogą na tym zaoszczędzić. Jak zbierać deszczówkę bez rynny? Wystarczy stosować prosty trik z plandeką lub doniczką.

Jak zbierać deszczówkę z dachu i rynny. Czy można zbierać deszczówkę bez rynny?
Sposobów, jak zbierać deszczówkę na działce jest kilka. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak zbierać deszczówkę z rynny i dachu?

Najprostszym sposobem, aby zbierać deszczówkę, jest wykorzystanie do tego celu rynien, które ochraniają nasze elewacje. Idealnie, jeżeli ciecz spływa z dachu pokrytego dachówkami. Konstrukcje metalowe i azbestowo-cementowe mogą bowiem negatywnie wpływać na jakość wody deszczowej.

Deszczówka musi być przefiltrowana przez sitko, aby do zbiornika przypadkiem nie wpadały liście, owady lub inne nieczystości. Zaś za sam transport wody deszczowej do zbiornika odpowiedzialne są zbieracze, które standardowo montuje się na rurach spustowych.

Do niniejszych zbieraczy przymocowane są korytka przelewowe albo króćce do zamontowania węża. Umożliwiają one przepływ odpowiednich ilości części cieczy do zbiorników nadziemnych, podczas gdy nadmiar wody spływa rurą spustową.

Standardowo nadziemne "łapacze deszczu" mają od 300-2000 litrów pojemności, a woda czerpana jest z nich za pomocą kranu lub pompy ciśnieniowej. Takie "beczułki" dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych i wykonuje się je z rożnych materiałów. Niektórzy traktują je jako dodatkową dekorację ogrodu, np. inwestując w pojemnik na deszczówkę przypominający pień drzewa lub amforę, pień czy misę.

deszczówka Najprostszym sposobem, aby zbierać deszczówkę, jest wykorzystanie do tego celu rynien. Fot.123RF.com

Czy są inne sposoby zbierania i gromadzenia wody deszczowej?

Oczywiście, system zbierania deszczówki może być zarówno nadziemny, jak i podziemny. W drugim przypadku zbiorniki wkopuje się do gruntu lub przechowuje w piwnicy, a odprowadzana z rynien woda może być wykorzystywana do prac domowych.

Podziemne zbiorniki na deszczówkę są spore. Przyjmuje się, że mają minimum 2000 litrów pojemności. Pod ziemią często montuje się również specjalne skrzynki rozsączające tak, aby ciecz po zgromadzeniu mogła stopniowo wsiąkać w znajdujący się wokół grunt.

Jak zbierać deszczówkę bez rynny?

Powyższe metody często stosuje się w domach, a jak zbierać deszczówkę bez rynny np. w bloku? Okazuje się, że i na to jest prosty sposób.

Jeżeli lokalizacja naszego balkonu nie pozwala nam na to, by odprowadzić rurę spustową, wodę deszczową np. do podlewania roślin w budynku wielorodzinnym możemy gromadzić na dwa sposoby:

  • Plandeką – Materiał montujemy na balkonie i zebraną wodę przelewamy z niej bezpośrednio albo specjalnie wydrążoną dziurką do zbiornika na wodę.

  • Donicą – lub specjalną miską montowaną od zewnętrznej strony balkonu. Woda będzie do niej stopniowo spływać podczas opadów deszczu. Dla lepszego efektu warto rozstawić kilka pojemników.

Na działce deszczówkę bez rynny gromadzić możemy również bezpośrednio do oczka wodnego. Wówczas nie zaleca się wykorzystywać jej do późniejszego wykorzystania, a jedynie do bieżących prac ogrodowych.

To z uwagi na możliwość występowania glonów, które mogą wytwarzać się w przydomowych zbiornikach m.in. pod wpływem promieniowania słonecznego.

Przeczytaj również: Zbiornik na deszczówkę: jaki wybrać? Ile kosztuje i czy możliwe jak otrzymać dofinansowanie?

Do czego stosować deszczówkę?

Jeżeli chodzi o to, do czego stosować deszczówkę, to może ona okazać się przydatna zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Bez problemu możemy myć nią samochody, elewacje czy brudne podłogi,.

Nie zawiera chloru, więc posłuży nam również do podlewania kwiatów i trawy. Zabieg ten ułatwić może nam zamontowanie prostego układu zasilającego z pompą i wężem ogrodowym w zbiorniku.

Możemy podłączyć  zbiornik z deszczówką do systemu nawadniającego całą działkę. A jeżeli zlecimy montaż odpowiednich instalacji i filtrów, będziemy mogli wykorzystać wodę opadową w toalecie, pralce czy zmywarce.

Co więcej, niektórzy zalecają, aby po przefiltrowaniu spłukiwać nią włosy z uwagi na niską zawartość wapnia i magnezu, co wpływa na miękkość wody deszczowej.

Jak długo można przechowywać wodę deszczową?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jak długo można przechowywać wodę deszczową. Jeżeli zadbamy o to, aby w naszym systemie poza zbiornikiem (naziemnym, podziemnym, ozdobnym) i pompą znalazły się również dobre filtry, to powinny one skutecznie zneutralizować kolor, zapach oraz florę bakteryjną opadów.

Oczywiście jakość gromadzonej w zbiornikach wody zależna jest od metody zbierania deszczówki i jakości powietrza w naszej okolicy.

Czy opłaca się zbierać deszczówkę?

Woda deszczowa nie nadaje się do spożycia, a systemy jej gromadzenia wymagają regularnej konserwacji w celu utrzymania swej wydajności.

Zbieranie deszczówki może jednak zredukować zużycie wody w gospodarstwie o 30-50 procent, co okaże się korzystne – zarówno dla środowiska, jak i naszego portfela.

W instalację zbiornika, filtrów i innych niezbędnych elementów do odprowadzania wody najpierw musimy zainwestować minimum kilkaset złotych, ale ten wydatek powinien zwrócić się w miarę upływu czasu. Szczególnie w dobie wysokich rachunków gromadzenie wody deszczowej zbiorniku może okazać się dobrym sposobem na ograniczenie opłat.

Jak już wcześniej podkreśliliśmy, można ją wykorzystywać do różnych celów, a skoro do codziennych porządków nie zużywamy wody pitnej, ograniczamy wydatki, ograniczamy ryzyko suszy i zwiększamy samowystarczalność swojego gospodarstwa domowego.

Przeczytaj również: Ekologicznie. Deszczówka i jej niewykorzystany potencjał

"Ekologicznie": Kompostownik na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.