Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Naturalny nawóz do pomidorów na dorodne i ładnie wybarwione owoce. Ogromna dawka potasu

Pomidory uznawane są za prawdziwie żarłoczne ze względu na bardzo wysokie wymagania pokarmowe. Dorodne, pełne smaku i pięknie zaczerwienione owoce udaje się uzyskać tylko wtedy, gdy te podstawowe potrzeby zostaną zaspokojone. Zastanawiasz się, jak często i czym nawozić pomidory? W artykule podpowiadam, jaka naturalna odżywka sprawdza się najlepiej w moim ogrodzie.

Naturalny nawóz do pomidorów na dorodne i ładnie wybarwione owoce. Ogromna dawka potasu
Sprawdź, jak często nawozić pomidory gnojówką z ogórecznika. Fot. swkunst/123RF.com

Spis treści:

Jak często nawozić pomidory?

Nie ma nic lepszego niż pomidory prosto z ogródka – zdrowe, soczyste i intensywnie czerwone. Pachnące i pełne smaku owoce może otrzymać każdy ogrodnik, jeśli uda mu się zaspokoić potrzeby pokarmowe pomidorów. A te, jak dobrze wiemy, są bardzo wysokie. Rośliny te na początkowym etapie wzrostu, gdy wytwarzają dużo zielonej masy w postaci liści i pędów, wymagają przede wszystkim azotu. Z czasem ich potrzeby się zmieniają. W trakcie kwitnienia i owocowania wymagają większej ilości potasu i fosforu, choć niezbędne są im również inne pierwiastki (głównie wapń, bor, żelazo oraz magnez).

Zawarte w podłożu składniki odżywcze szybko się wyczerpują, musimy więc je systematycznie uzupełniać poprzez odpowiednie nawożenie. Pomidory zaczynamy zasilać ok. 3 tygodnie po posadzeniu na stałym miejscu, a przestajemy na ok. miesiąc przed planowanym końcem zbiorów. Na to, jak często będziemy je nawozić, ma wpływ sposób prowadzenia uprawy. Pomidory gruntowe trzeba nawozić co 2-3 tygodnie. Rośliny w pojemnikach dokarmiamy częściej, zazwyczaj co 2 tygodnie. Warto przy tym obserwować pomidory, aby nie przesadzić z nawozami i nie doprowadzić do zasolenia gleby, co mogłoby zaszkodzić roślinom.

Rodzaj stosowanego nawozu musimy dostosować do etapu wzrostu pomidorów. W momencie zawiązywania owoców możemy wykorzystywać mniejsze dawki azotu, dostarczając roślinom takie składniki jak potas, fosfor, magnez oraz bor. W tej fazie wzrostu ważne jest również zasilanie pomidorów w wapń, który uchroni je przed rozwojem takiej choroby jak sucha zgnilizna wierzchołkowa.

Zamiast nawozów mineralnych do zasilania pomidorów można wykorzystać gnojówki roślinne. Zamiast nawozów mineralnych do zasilania pomidorów można wykorzystać gnojówki roślinne. Fot. swkunst/123RF.com

Przeczytaj również: Specjalna technika obrywania liści pomidorów. Ogrodnik stosuje zamiast oprysków

Gnojówka z ogórecznika do pomidorów – przepis i stosowanie

Do nawożenia pomidorów możemy stosować rozmaite preparaty. Sklepy ogrodnicze oferują nam szereg nawozów mineralnych przeznaczonych specjalnie dla tych roślin oraz uniwersalne, które możemy wykorzystywać również do innych gatunków. Do wyboru mamy odżywki jednoskładnikowe (np. saletra amonowa) oraz te, które zawierają zbilansowany kompleks składników pokarmowych. Nie oznacza to jednak, że musimy je stosować na swoich uprawach. Równie dobrze sprawdzają się naturalne nawozy do pomidorów, takie jak gnojówki roślinne.

Jedną z moich ulubionych gnojówek jest ta, którą otrzymuję z ogórecznika. Stosuję ją od lat do pomidorów, ponieważ zależy mi na tym, aby mieć zdrowe owoce bez chemii. Gnojówka z ogórecznika zawiera mnóstwo potasu, który jest niezbędny do kwitnienia i owocowania tych roślin. Dzięki takiej odżywce pomidory rosną duże i szybciej dojrzewają – pięknie się czerwienią oraz nabierają słodkiego smaku. Jak zrobić taki nawóz? Oto instrukcja krok po kroku:

  • Zbieramy kwitnące pędy ogórecznika lekarskiego, rozdrabniamy je i wrzucamy do 10-litrowego wiadra. Rośliny powinny zająć 1/3 pojemnika;

  • Następnie wiadro uzupełniamy wodą – najlepiej deszczówką. Odstawiamy na 2-4 tygodnie w zacieniony kąt ogrodu;

  • Zawartość pojemnika codziennie mieszamy, czekając, aż przestanie fermentować (na powierzchni nie będzie tworzyć się już piana).

Gotową gnojówkę z ogórecznika trzeba przecedzić, po czym rozcieńczyć w proporcji 1:10. Stosuję ją co 2-3 tygodnie do podlewania pomidorów latem, dzięki czemu zbieram z krzaczków intensywnie czerwone, pachnące i pełne smaku owoce.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Dlaczego pomidory mają żółte piętki? Przyczyny i zapobieganie

Jak siać koper latem? Ta metoda gwarantuje ogromne plony

Dlaczego ogórki kwitną, ale nie owocują? Problem z zawiązywaniem ogórków

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.