Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Duże, jak pięść i okrągłe jak z obrazka. Sprawdziliśmy, co wpływa na wielkość jabłek w uprawie

Zanim zrywając owoce z drzewa poznamy ich smak zwracamy uwagę na inne cechy, jak wybarwienie, struktura skórki, kształt oraz wielkość. W przypadku jabłek rozmiar ma olbrzymie znaczenie, ponieważ wpływa nie tylko na wielkość plonu, lecz także na smak zebranych owoców. Co sprawia, że jabłka rosną wielkie, jak pięść i zachwycają soczystą słodyczą przy każdym kęsie? Tłumaczymy, jaką rolę odgrywa pogoda, czym są kwiaty królewskie jabłoni i radzimy co zrobić, żeby jabłka były duże i zdrowe. 

Duże, jak pięść i okrągłe jak z obrazka.  Sprawdziliśmy, co wpływa na wielkość jabłek w uprawie
Wiele czynników wpływa na wielkość jabłek. Niektóre nie są zależne od sposobu uprawy, inne możesz kształtować tak, by owoce były jak najokazalsze. Fot. leungchopan/CanvaPro

Spis treści:

Co wpływa na wielkość jabłek?

Obserwując kwitnące jabłonie, zawiązujące się owoce i cały ich złożony proces dojrzewania, obcujesz ze sztuką tworzenia, którą natura opanowała do perfekcji. Jest w stanie w krótkim czasie, przy niewielkim wsparciu z twojej strony, wydać idealnie wybarwione, zdrowe i wspaniale soczyste owoce, których smak zachwyca przy każdym kęsie. Jednak nie zawsze jabłka są kształtne, równiutkie i wielkie, jak pięść.

Co wpływa na wielkość jabłek w przydomowej uprawie? Czy warunki pogodowe mają kluczowe znaczenie, czy też to tylko jedna zmienna, która reguluje wielkość plonu oraz jakość zbieranych owoców? Ten artykuł pomoże ci zrozumieć, jak to możliwe, że jeden gatunek wydaje tak zróżnicowany plon oraz będzie stanowić gotową podpowiedź, co powinieneś robić podczas uprawy jabłoni, by mieć naprawdę zachwycające zbiory.

Gdy zaczęłam uprawiać jabłonie w niewielkim, przydomowym sadzie, który otrzymałam wraz z działką, wiedziałam tylko, że zależy mi na jak najsmaczniejszych owocach. Z czasem zrozumiałam, że smak jabłek związany jest z wieloma czynnikami, a jednym z nich jest ich rozmiar. Dużą rolę odgrywa tu genetyka, ponieważ nie wszystkie drzewa wydają równie wielkie owoce.

  • Genetyczne cechy odmiany

Wśród popularnych odmian jabłoni można wyszczególnić te, które mają owoce:

  • drobne, osiągające średnicę ok. 4,5-6 cm, np. Oliwka Żółta;
  • średnie, osiągające średnicę ok. 6-7,5 cm, np. Kosztela;
  • duże, osiągające średnicę ok. 7,5-9 cm, np. Rubin i Lobo;
  • bardzo duże, osiągające średnicę powyżej 9 cm, np. Wolf River i Gloria Mundi.

jabłka Wielkość jabłek zależy między innymi od charakterystyki wybranej odmiany. Nie wszystkie jabłonie dają równie wielkie owoce, niektóre zawiązują smaczne miniaturki. Fot. Serhii Ivashchuk/CanvaPro

Co ciekawe, nawet odmiany wypuszczające zwykle bardzo dorodne owoce mogą z czasem zacząć wydawać mniejsze jabłka, choć wciąż równie smaczne. Wynika to z tendencji jabłoni do zmniejszania rozmiaru owoców wraz z postępem procesów starzenia się rośliny. Tym bardziej dzieje się tak, jeśli sezonowe plony są obfite, wówczas na drzewie pojawia się znacznie więcej drobnych owoców, a duże, przypisane według powyższej kategoryzacji do danej odmiany zdarzają się rzadko.

  • Warunki pogodowe

Jednak genetyka to nie wszystko. Dużą rolę w kształtowaniu owoców oraz ich wzroście odgrywa... pogoda. Jeśli po kwitnieniu, gdy roślina przechodzi do tworzenia zawiązków owoców, pogoda się pogorszy i zamiast ciepłych, słonecznych dni przeplatanych deszczem mamy powrót chłodów i szarugi, jabłka będą mniejsze. Duża dostępność światła słonecznego stymuluje prawidłowe procesy fotosyntezy, a co za tym idzie, pobudza produkcję niezbędnych cukrów, a także reguluje podziały komórkowe. To sprawia, że owoce na drzewach rosną zdrowsze i bardziej dorodne.

Przeczytaj również: Nowe odmiany jabłoni. Mniej chorują, są odporne na parcha

Co zrobić, żeby jabłka były duże i zdrowe?

Okazuje się, że na to, w jaki sposób rosną zawiązane owoce, duży wpływ ma to, jak dbamy o uprawy, jak prowadzimy drzewa oraz zbiory owoców. Dlatego postanowiłam lepiej poznać wymagania uprawowe jabłoni i skupić się na tych zadaniach, które dadzą szansę na wyrównanie jakości plonu i powiększenie owoców. Do ważnych zabiegów należą: nawożenie doglebowe, nawożenie dolistne, przerzedzanie zawiązków, późniejsza przerywka (nie jest konieczna, ale warto rozważyć jej przeprowadzenie) oraz podlewanie po czerwcowym opadzie.

przerywki W uprawie jabłoni ważne jest wykonanie przerzedzania zawiązków, późniejsza przerywka oraz regularny, rozłożony w czasie zbiór dojrzałych owoców. Fot. kirill-bolbatunov/samudri7/CanvaPro

Istotną kwestią w uprawie jabłoni jest poprawa warunków świetlnych drzewa. Aby ją osiągnąć, należy pamiętać o regularnym cięciu sezonowym gałęzi oraz formowaniu korony. Pozostawiona sama sobie korona drzewa potrafi wyrosnąć ponad normę, mocno się zagęścić i doprowadzić do stworzenia niekorzystnych warunków do rozwoju owoców, za to korzystnych do rozwoju rozmaitych chorób, a tego przecież nie chcemy. Dlatego otwarcie korony jabłoni poprzez jej przycinanie i prześwietlanie pędów pomaga doprowadzić światło do jej wnętrza, poprawia cyrkulację powietrza, a co za tym idzie, wspiera procesy prawidłowego wzrostu i dojrzewania owoców.

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby jabłka były duże i zdrowe? Niezbędne zadania należy rozdzielić i wykonać w określonym terminie w zależności od tego, na którą część sezonu przypadają.

Przed opadem czerwcowym, gdy wciąż jeszcze trwają podziały komórkowe, należy przeprowadzić:

  • nawożenie doglebowe;

  • nawożenie dolistne preparatami wapniowymi – pobieranie wapnia w pierwszej części sezonu utrudnia roślinie długo utrzymująca się susza, dlatego jeśli nie pada, koniecznie podlewaj drzewa, a niedobory wapnia uzupełniaj, aby na owocach nie pojawiła się gorzka plamistość podskórna;

  • przerzedzanie zawiązków – największe owoce rozwiną się z zawiązków na kwiatach królewskich, inaczej nazywanych centralnymi i to je koniecznie musisz zostawić, a pozbyć się zawiązków drobnych oraz uszkodzonych.

wapniowe Nawożenie dolistne oraz stosowanie preparatów wapniowych pozwala redukować zaistniałe niedobory i lepiej chronić drzewo oraz jego owoce przed potencjalnymi problemami. Fot. Yomka/CanvaPro

Po opadzie czerwcowym, gdy rozpoczyna się powiększanie objętości komórek jabłka, należy przeprowadzić przerywkę. Nie jest to działanie niezbędne, ale warto wziąć je pod uwagę, jeśli na twoich odmianach jabłoni naturalna skłonność do opadu jest niewielka.

W lipcu przerywa się owoce odmian jesiennych i zimowych, a wcześniej, bo już pod koniec czerwca odmian wczesnych. Zawiązki delikatnie ukręcaj, aż odejdą od gałęzi lub użyj do tego zadania ostrych nożyc, wcześniej dokładnie odkażonych. Zwróć uwagę, aby zabiegi przeprowadzać w suche i słoneczne dni (ale nie upalne).

Jeśli rozmiar zbieranych jabłek jest dla ciebie równie ważny, jak dla mnie, nie zapominaj o roli, jaką odgrywa tu woda. Wszelkie jej niedobory musisz na bieżąco uzupełniać. Najważniejsze jest podlewanie w pierwszych tygodniach po opadzie czerwcowym. Już nawet 2 razy wystarczą, aby podlewanie przyniosło zamierzony skutek, czyli wspomogło zwiększenie średnicy zawiązanych owoców.

jabłko Idealnie okrągłe, mocno wybarwione, twarde z zewnątrz i soczyste w środku jabłka możesz zrywać co sezon, o ile wybierzesz odpowiednią odmianę i zadbasz o właściwą uprawę drzewa. Fot. magicflute002/CanvaPro

Na jabłoni masz już pełno dorodnych owoców? Nie przetrzymuj ich, po zerwaniu energia drzewa, krążące składniki pokarmowe oraz woda trafią do kolejnych owoców, czekających w kolejce do dojrzewania. Zbierz najładniejsze jabłka, a następne już po kilku dniach będą kształtne i bardziej okazałe.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Grusza Baronowa – stara, dobra odmiana. Uprawa i odporność

Sprytna pułapka na mrówki i gąsienice. Posmaruj korę drzewa, żadna nie wejdzie

Co daje przycinanie porzeczki? Te pędy trzeba usunąć latem, krzew będzie porządnie owocował

Co zrobić z borówkami po owocowaniu? Letnio-jesienne nawożenie borówki amerykańskiej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.