Spis treści:
Kiedy najlepiej zebrać cebulę?
To pytanie często zadawane przez początkujących ogrodników, którzy zaczęli przygodę z uprawą cebuli. To właśnie od tego zależy, czy warzywa będą się dobrze przechowywały. Wiadomo, że każdy chce cieszyć się ich smakiem i wartościami odżywczymi przez długi czas. Cebula jest wszechstronnym i niezastąpionym składnikiem w naszej kuchni, nadaje potrawom bardziej wyrazistego smaku i wzbogaca ich aromat. Poza tym oferuje szereg właściwości leczniczych, które mogą znacząco wpłynąć na poprawę naszego zdrowia.
Nie ma ściśle określonego terminu zbioru cebuli, ponieważ wszystko zależy od odmiany, metody uprawy oraz warunków pogodowych. Ważna jest obserwacja, ponieważ wszystko zależy od wyglądu szczypioru. Gdy zauważymy, że 70-80 proc. roślin ma miękki i załamany szczypior, możemy przystąpić do ich zbioru. W przypadku, gdy będzie już całkowicie uschnięty, istnieje duże prawdopodobieństwo, że plony mogą zacząć gnić, co skraca okres ich przechowywania.
Kiedy najlepiej zebrać cebulę? Zbiór warzyw ozimych, posadzonych na zimę, przeprowadza się na przełomie czerwca i lipca. W przypadku cebuli posadzonej wiosną zbiory następują zwykle na przełomie lipca i sierpnia. Warzywa uprawiane z rozsady zbiera się najczęściej w sierpniu, choć są też odmiany wcześniejsze.
To, kiedy najlepiej zbierać cebulę, zelży od wyglądu szczypioru. Fot.romiri/CanvaPro
Suszenie i przechowywanie cebuli
Na zbiór cebuli należy przeznaczyć suchy i słoneczny dzień. Jest to niezwykle ważne, ponieważ deszczowa pogoda ma negatywny wpływ na jej trwałość przechowalniczą – wilgotne główki źle się przechowują i łatwiej gniją. Po wykopaniu cebuli trzeba ją dosuszyć, dzięki czemu zachowa swoją świeżość przez długie miesiące. Wystarczy pozostawić warzywa na kilka lub kilkanaście godzin na słońcu, aby mogły doschnąć na świeżym powietrzu. Doświadczeni ogrodnicy zalecają pozostawić szczypior na cebuli do uschnięcia, co pozwala na jeszcze dłuższe przechowywanie.
Po wysuszeniu warzywa można przenieść do domu lub piwnicy. Ważne jest, aby miejsce było chłodne, suche i przewiewne, co pomoże zapobiec gniciu główek. Do przechowywania należy przeznaczyć tylko zdrowe, nieuszkodzone cebule bez zmian chorobowych. Przy zapewnieniu optymalnych warunków można je magazynować nawet przez kilka miesięcy. Warto jednak pamiętać o regularnym sprawdzaniu plonów, aby wyeliminować zepsute egzemplarze.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co uprawiać po czosnku i cebuli? Ważne terminy na zbiór
Pielęgnacja cebuli w czerwcu, duże i zdrowe główki. Te zabiegi zwiększają plony