Porady ogrodnicze

Roślina o ogromnym potencjale. Cymbalaria – uprawa i pielęgnacja

Jedną z najbardziej urokliwych roślin o bardzo niskim pokroju jest cymbalaria. Zachwyca drobnym ulistnieniem i jasnofioletowymi kwiatami. W Polsce występuje pod kilkoma nazwami, z których każda wskazuje na fakt, że jest to roślina okrywowa lub pnąca. Dowiedz się więcej na temat tego gatunku!

Roślina o ogromnym potencjale. Cymbalaria – uprawa i pielęgnacja
Cymbalaria to wciąż niedoceniana roślina, która ma bardzo duży potencjał. Fot.123RF.com

Spis treści:

Charakterystyka cymbalarii

Cymbalaria jest byliną z rodziny babkowatych (łac. Plantaginaceae). Jest nazywana cymbalarią murową, lnicą i cymbalarią bluszczykową. W warunkach naturalnych można ja spotkać na terenach górzystych, w Alpach i na północy Afryki. W Polsce rośnie od XIX wieku. Jest często spotykana przy stawach, na brzegach strumieni i w wilgotnych lasach, na zacienionych, osłoniętych od wiatru łąkach i na skarpach.

Pędy kwiatostanowe wraz z kwiatami osiągają wysokość do 10 cm, jednak same pędy płożą się nawet do długości 1 m. Zarówno pędy kwiatowe, jak i liściowe mają czerwonawe zabarwienie. Liście cymbalarii są pofalowane, o klapowanym kształcie i wyrastają dosyć rzadko, tworząc razem z pędami i kwiatami luźny, płożący lub wspinający się dywan. Są jasnozielone, dłoniasto żyłkowane, od spodu zabarwione na purpurowo. Cymbalaria ma płytko rosnące korzenie i cienkie, mocno rozrastające się rozłogi.

Kwiaty cymbalarii są delikatne, eteryczne i bardzo ozdobne. Przypominają fiołki, jednakże odznaczają się innymi cechami budowy. Mają ciemniejsze pręgi, które z czasem stają się jaśniejsze i jasnofioletową barwę. Cymbalaria kwitnie od czerwca do września.

Cymbalaria Cymbalaria doskonale radzi sobie jako roślina okrywowa na skarpach i murkach. Fot.123RF.com

Najciekawsze odmiany cymbalarii

Jest wiele interesujących odmian cymbalarii, które z powodzeniem mogą zastąpić większość kwiatów okrywowych lub zwisających na rabatach, tarasach i balkonach. Odmiany te różnią się między sobą zarówno barwą kwiatów, jak i liści, dlatego często ciekawym rozwiązaniem okazuje się zestawianie kilku odmian razem, aby uzyskać bardzo efektowny mieszanki. Najczęściej w większych pojemnikach ogrodowych.

  • Globosa Alba to odmiana o białych, bardzo atrakcyjnie prezentujących się kwiatach.
  • Snow Wave to wariant o efektownym ulistnieniu. Liście tej odmiany są ciemnozielone z białymi, nieregularnymi obwódkami. Lubi stanowiska słoneczne.

Jakie są wymagania uprawowe cymbalarii?

Cymbalaria jest rośliną, która zdecydowanie preferuje miejsca zacienione lub półcieniste. Będzie rosnąć również na słońcu, ale jej wzrost na takim stanowisku jest znacznie spowolniony. Wymaga gleby wilgotnej i próchniczej, ze sporą ilością substancji odżywczych. pH gleby powinno być zbliżone do obojętnego. Korzenie cymbalarii są przyzwyczajone do rozwoju w niewielkiej ilości podłoża, co oznacza, że roślina będzie sobie radzić również w szczelinach murów, czy też na bardzo kamienistych podłożach.

Cymbalaria jest mrozoodporna, ale ostre zimy mogą spowodować jej przemarznięcie. Jeżeli chcesz ją zabezpieczyć, możesz na zimę przykryć ją jasną agrowłókniną. Pamiętaj, że nawet jeśli tego nie zrobisz, a roślina zmarznie, najprawdopodobniej świetnie zregeneruje ci się w nowym sezonie.

Jak rozmnażać i uprawiać cymbalarię?

Rozmnażanie i uprawa cymbalarii są wyjątkowo proste. Roślina świetnie rośnie zarówno z nasion, jak i z sadzonek pędowych.

Jeżeli chcesz otrzymać rośliny z siewu, zacznij produkcję rozsady w marcu. Wysiewaj po kilka nasion do jednej doniczki lub więcej do szerszego pojemnika. Kiedy roślina wykształci 2-3 liście właściwe, przepikuj poszczególne okazy do większych doniczek i czekaj, aż zaczną się prawidłowo rozwijać.

Zapewniaj nasionom, a później siewkom minimalną temperaturę 18 st.C, dzięki czemu będą się mogły prawidłowo rozwijać. Kiedy na dworze zniknie ryzyko przymrozków, możesz wysadzić rośliny na miejsca stałe lub ustawić doniczki na tarasach i balkonach. Zwykle można to zrobić dopiero w drugiej połowie maja.

Nie możesz zapominać o okresie hartowania, który pozwoli roślinom na uniknięcie szoku związanego ze zbyt drastyczną zmianą temperatury. To ważne, aby zacząć od przenoszenia roślin na zewnątrz na krótki czas, który stopniowo, każdego dnia będziesz przedłużać. Zacznij od jednej godziny i każdego dnia zostawiaj doniczkę z rośliną na nieco dłużej. W końcu nastanie moment, w którym będziesz mógł pozostawić cymbalarię na zewnątrz lub wsadzić ją do gruntu w wybranym miejscu.

Drugim skutecznym sposobem rozmnażania cymbalarii jest korzystanie z pędów. Możesz je odcinać od rośliny matecznej przez cały okres wzrostu rośliny. Wybieraj zdrowe, zielone końcówki pędów i od razu sadź je w miejscach docelowych. W stosunkowo krótkim czasie powinny się ukorzenić i wypuścić nowe przyrosty, zagęszczając twoją rabatę w efektowny sposób.

Przeczytaj również: Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Jak pielęgnować cymbalarię?

Pielęgnacja tej rośliny jest dosyć prosta, ponieważ oprócz regularnego podlewania wymaga jedynie okresowego cięcia. Samo nawadnianie warto uskuteczniać ostrożnie i raczej mało obficie. Natomiast cięcie wykonuj tylko w przypadku, gdy cymbalaria zaczyna się nadmiernie rozrastać i obejmować sobą inne rośliny. Jeśli do tego nie doszło, nie rób nawet tego!

Co interesujące, możesz posadzić tę roślinę w miejscu, w którym używasz kosiarki, bo świetnie regeneruje się po takim zabiegu, szybko wypuszczając nowe pędy i drobne kwiaty.

Nie jest to okaz podatny na jakiekolwiek choroby i szkodniki. Dlatego sadząc cymbalarię, nie musisz się martwić o jej ochronę przed tego rodzaju zagrożeniami. W jej przypadku nie musisz stosować profilaktycznych oprysków, nawet naturalnymi preparatami z czosnku.

Pamiętaj o zapewnieniu jej właściwych warunków rozwojowych, a odwdzięczy ci się intensywnym kwitnieniem i pięknym, zielonym kolorem sercowatych liści.

A co może jej zaszkodzić? Jest to roślina, która źle znosi ciężkie, zalewowe gleby, dlatego nie próbuj jej sadzić w tego rodzaju miejscach. Tam jej rozwój może zostać całkowicie zahamowany albo cała roślina zacznie zamierać. Cymbalaria zdecydowanie lepiej znosi okresy suszy, a mniej – nawet chwilowe zalewanie korzeni.

Przeczytaj również: Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Gdzie sadzić cymbalarię?

Ze względu na łatwość uprawy i wyjątkowy pokrój, cymbalaria doskonale radzi sobie jako roślina okrywowa na skarpach i murkach. Równie dobrze będzie rosnąć na podporach, które szybko oplecie szybkorosnącymi pędami.

Cymbalaria to dobra roślina między płytki nawierzchniowe w chodnikach ogrodowych lub między kamienie na skalniakach. Dobrze znosi nawet sytuacje, w których się po niej chodzi. W każdym z przypadków pamiętaj, że w pewnym momencie cymbalaria może się zrobić mocno ekspansywna i zacznie się rozrastać na inne rośliny. Dlatego ważne jest przycinanie i okresowa kontrola.

Jeśli chcesz, możesz ją również posadzić w wiszącej doniczce lub skrzynce balkonowej. Tu także będzie się bardzo efektownie prezentować. Jej zwisające pędy to piękna, romantyczna ozdoba w każdej aranżacji.

Cymbalaria doskonale wpasowuje się do aranżacji ogrodowych we wspomnianym stylu romantycznym, ale też rustykalnym. Dzięki dużym zdolnościom adaptacyjnym i stosunkowo małych potrzebach będzie rosnąć nawet wysoko na murach, gdzie czuje się naprawdę dobrze.

Cymbalaria to wciąż niedoceniana roślina, która ma bardzo duży potencjał. Zestawiając ją z wyższymi trawami, czy też z żurawkami i funkiami, można otrzymać wyjątkowo urocze kompozycje kwiatowe, w których poduszki z fioletowych lub białych kwiatów staną się pięknym wykończeniem. Sprawdź koniecznie, jak będzie się prezentować w twoim ogrodzie!

Przeczytaj również: Gnojówka z pokrzywy – przygotowanie krok po kroku. Jak zrobić cenny nawóz na wzmocnienie i podwojenie plonów

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.