Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei

Budleja Dawida znana jest również pod nazwą „motyli krzew”. Intensywny, słodki zapach jej kwiatów przyciąga bowiem motyle. Ta efektowna roślina jest coraz chętniej wybierana do ogrodów, przy czym występuje w wielu odmianach. Jakie są najpiękniejsze? Jak sadzić budleję i jak ją pielęgnować po posadzeniu?

Budleja Dawida - król ogrodu. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja budlei
Budleja Dawida dostępna jest w wielu odmianach, wśród których każda osoba znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Budleja – charakterystyka

Budleja to rodzaj roślin należących do rodziny trędownikowatych, które dzielą się na liczne gatunki. Budleja Dawida, znana również jako motyli krzew, to wyjątkowo okazały krzew ozdobny, który przyciąga mnóstwo pięknych motyli – stąd wzięła się jego nazwa. Szybko się rozrasta i uprawiany jest na całym świecie, ale naturalnie występuje w Chinach i Japonii.

W zależności od odmiany może osiągać od 1 do nawet 5 metrów wysokości. Wytwarza długie pędy, wyginające się pod ciężarem kwiatów. Kwiatostany tej rośliny mogą osiągać nawet 70 cm długości, rozwijają się stopniowo i przyjemnie pachną. Drobne kwiaty mogą mieć różne kolory – biały, różowy, purpurowy czy fioletowy.

Przeczytaj również: Dlaczego budleja nie chce kwitnąć, słabo rośnie i więdnie? Sprawdź, co robisz źle!

Najpiękniejsze odmiany budlei

Budleja Dawida dostępna jest w wielu odmianach, wśród których każda osoba znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Wśród najpiękniejszych odmian warto wymienić:

  • Black Night – kwiaty tej odmiany budlei mają tak silnie fioletową barwę, że wyglądają na niemal czarne. Roślina osiąga 2-3 metry wysokości.

  • Empire Blue – odmiana budlei o niebiesko-fioletowych kwiatach.

  • Royal Red – krzew tej odmiany dorasta do około 2 metrów, a jego kwiaty mają ciekawy, czerwono-purpurowy kolor.

  • Ile de France – najczęściej krzew osiąga około 2,5 metra wysokości. Ma piękne, fioletowe kwiaty. Jest to jedna z najpopularniejszych odmian budlei.

  • Nanho Blue – roślina dorasta do 1,5 metra wysokości, a jej kwiaty są niemal całkowicie niebieskie.

Wśród odmian budlei Dawida, które są popularne i efektowne, warto wymienić także dość niską odmianę Blue Chip o jasnofioletowych kwiatach czy Nanho Purple o kwiatach w kolorze purpury.

Przeczytaj również: Budleja trójkolorowa – niezwykły okaz do ogrodu. Sprawdź, kiedy najlepiej ją posadzić

Jak sadzić budleję?

Uprawa budlei wcale nie jest szczególnie skomplikowana. To roślina, która potrzebuje przepuszczalnej, żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby. Jej odczyn pH powinien być obojętny lub zasadowy. Budleja Dawida dobrze się rozwija na stanowiskach ciepłych, nasłonecznionych. Najlepiej sadzić ją w miejscach osłoniętych od wiatru.

Do sadzenia nadają się jednoroczne lub dwuletnie rośliny. Trzeba umieścić je w spulchnionej uprzednio glebie na takiej głębokości, na jakiej rosły w pojemnikach. Sadzenie budlei Dawida przeprowadzamy wiosną lub jesienią. Po posadzeniu krzewu ziemię wokół niego ściółkujemy, wykorzystując do tego odkwaszony torf lub korę sosnową.

Pielęgnacja budlei

Budleja Dawida to roślina wymagająca, ale przy tym niezwykle efektowna. Warto więc włożyć nieco wysiłku w jej należytą pielęgnację – odwdzięczy się wspaniałymi kwiatami o wyjątkowym, intensywnym zapachu. Należy skupić się przede wszystkim na regularnym podlewaniu rośliny – zwłaszcza podczas suszy, ponieważ pomoże to dłużej utrzymać się kwiatom. Budleja Dawida preferuje wilgotne podłoże, ale ziemia nie może być mokra. Co ciekawe, lubi też twardą wodę.

Wiosną krzew można przyciąć, ale dopiero gdy uzyskamy pewność, że duże mrozy już nie powrócą. Najlepszy termin to druga połowa marca lub kwiecień. Bardzo stare pędy przycinamy tak, by około 10 cm pozostało nad ziemią. Wówczas szybko wyrosną z nich pędy nowe i świeże. Resztę przycinamy około 30 cm nad ziemią. Warto pozbyć się też pędów martwych, słabych i przemarzniętych. Cięcie należy wykonać lekko skośnie, a sam zabieg wykonać w dzień ciepły, suchy i słoneczny.

Budleja wyglądem i zapachem zwabia motyle. Fot. 123RF.com

Istotne jest nie tylko przycinanie budlei Dawida, ale też zabezpieczenie krzewu przed przemarznięciem zimą. To roślina wrażliwa na mróz. Dolne pędy warto przykryć liśćmi lub usypać kopczyk z kompostu. Roślina powinna też zostać okryta agrowłókniną, chyba że rośnie na stanowisku ciepłym i osłoniętym przed wiatrem. Wówczas można tylko usypać kopczyk, a ewentualne, przemarznięte po zimie pędy wyciąć wiosną. Warto pamiętać również o ścięciu kwiatostanów po przekwitnięciu i o nawożeniu rośliny. Gdy budleja Dawida przekwitnie, odżywmy ją nawozem wieloskładnikowym dla roślin kwitnących.

Przeczytaj również:

Cięcie budlei na wiosnę - kiedy i jak przycinać budleję Dawida, by pięknie kwitła?

Motyl w ogrodzie to skarb. Sprawdź, jakie rośliny wabią motyle

motyle w ogrodzie Większość kwiatów przyciągających motyle nie tylko pięknie wygląda, lecz także przyjemnie pachnie. Fot.123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.