Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na czerwiec 2023. Co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu —sadzenie, nawożenie, przycinanie

Czerwiec to czas, gdy można nieco odpocząć po intensywnych pracach w ogrodzie w kwietniu i w maju. W tym miesiącu już wszystkie warzywa — nawet te ciepłolubne — powinny być na grządkach. O tej porze krzewy zaczynają rozkwitać na rabatach i ozdabiać przestrzeń. Natomiast w jagodniku pojawiają się pierwsze owoce. Jednak to nie oznacza całkowitej przerwy od działania. Dowiedz się, co trzeba zrobić w czerwcu w ogrodzie.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec 2023. Co trzeba zrobić w ogrodzie w czerwcu —sadzenie, nawożenie, przycinanie
Choć w czerwcu jest znacznie mniej pracy niż w kwietniu czy w maju, nadal trzeba intensywnie dbać o ogród. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — rośliny ozdobne

Czerwiec to czas, gdy przekwitają ostatnie tulipany. Zatem trzeba zrobić na porządki na rabatach. Przede wszystkim należy usunąć wszystkie kwiatostany. Nie tylko szpecą, ale także stanowią miejsce do rozwoju grzybów, które mogą zainfekować cebulki. Należy także pomyśleć o nawiezieniu gleby — tulipany trzeba wzmocnić, aby w kolejnym sezonie pięknie zakwitły.

Ponadto na rabatach w czerwcu:

 • kwitną róże — ich piękne kwiaty wabią zapylacze, ale także mszyce! Dlatego należy dokładnie obejrzeć okazy i usunąć niepożądane szkodniki. Najlepiej wykonać oprysk — dzięki temu będziesz mieć pewność, że pozbędziesz się wszystkich owadów;

 • rozkwitają lilie — mogą paść ofiarą poskrzypki liliowej, dlatego należy uważnie oglądać ich kwiaty. Warto pamiętać, że pod liśćmi mogą żerować także nagie ślimaki;

 • pojawiają się różne szkodniki, np. miseczniki, które żerują na roślinach i pozbawiają ich części zielonych. Gdy zauważysz objawy ich obecności, wykonaj oprysk;

 • zaczyna się robić gęsto, co przyczynia się do ryzyka rozwoju chorób grzybowych, np. mączniaka. Sprzyja temu zwłaszcza wilgoć. Aby zapobiec pojawieniu się patogenów, warto usuwać porażone części roślin. Pomyśl również o rozsadzeniu okazów, aby przerzedzić nieco rabatę.

W czerwcu żywopłoty wchodzą w fazę intensywnego wzrostu. Zatem to idealny moment, żeby je przyciąć. Ponadto w tym czasie warto wysiać rośliny dwuletnie do doniczek na przyszły sezon. Jesienią wsadzisz je na miejsca docelowe, aby w kolejnym roku cieszyć się pięknymi kwiatami.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — warzywnik

W czerwcu w warzywniku można zebrać wiele warzyw. Rzodkiewka, koper, sałata, szczypior, bób, groch cukrowy to tylko przykłady roślin, które są gotowe do jedzenia. Warto je zerwać, zanim pojawią się szkodniki. Ponadto, np. w przypadku rzodkiewki, kopru czy sałaty, istnieje ryzyko, że pod wpływem ciepła rośliny wejdą w fazę kwitnienia. Wówczas warzywa mogą stać się gorzkie. Dlatego zbierz je wcześniej.

W czerwcu w warzywniku oprócz przeprowadzenia zbiorów warto:

 • odchwaścić grządki — ciepło i wysoka wilgotność sprzyjają nie tylko rozwojowi warzyw, ale także chwastów. Warto je usunąć, zanim osiągną duże rozmiary. Dzięki temu zabieg przebiegnie szybko i bez większego wysiłku;
 • osłonić warzywa kapustne przed bielinkiem — w tym celu najlepiej całą grządkę okryć cienką siatką;
 • usunąć wilki w pomidorach, aby rośliny się nie rozkrzewiały mocno na boki;
 • wysiać warzywa na późny zbiór, m.in. ogórki, buraki i kalarepę;
 • dosiać fasolę szparagową, sałatę i rzodkiewkę, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżych warzyw — aby sałata i rzodkiew nie" wybijały" w kwiatostany, wybierz odmiany letnie;
 • posadzić pory na zbiór zimowy.

Oczywiście w warzywniku należy regularnie nawadniać glebę, zwłaszcza w szklarni. Warto również pomyśleć o sporządzeniu gnojówki z żywokostu, którą będziesz zasilać kwitnące i owocujące warzywa.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — trawnik

Trawnik w czerwcu bardzo intensywnie rośnie. Dlatego należy go kosić regularnie, najlepiej co tydzień. To zapobiegnie rozrastaniu się chwastów, a także kwitnieniu traw. Dzięki temu zielony dywan pozostanie miękki i idealnie równy.

Jeśli w czerwcu będą mocne upały, pomyśl, żeby kosić trawę kosiarką z wysoko ustawionymi nożami. Dzięki temu kłosy będą nieco dłuższe, co pozwoli zatrzymać wilgoć w glebie i zapobiegnie wysychaniu trawnika.

W czerwcu można przeprowadzić także drugie nawożenie. Dzięki temu źdźbła będą bardziej zielone i wzmocnią się przed nadejściem upałów w lipcu.

Przeczytaj również: Sposób na gęsty i zdrowy trawnik

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — szkodniki

W czerwcu w ogrodzie pojawia się wiele szkodników.

 • Na krzewach grasuje mszyca — aby ją usunąć, warto wykonywać opryski. Można także wiązać żółte wstążki, które przyciągają biedronki, czyli naturalnych wrogów tego szkodnika.

 • Na drzewach owocowych pojawiają się m.in. jabłkóweczka czy śliwkóweczka — aby móc cieszyć się zdrowymi owocami, umieść na konarach opaski i pułapki.

 • W warzywniku i na rabatach na dobre rozgościły się nagie ślimaki — należy je regularnie eliminować, ponieważ potrafią całkowicie zniszczyć uprawy. W tym celu można np. wkopać w ziemię wiadro i wlać do niego piwo. Ślimaki uwielbiają ten napój, a więc wejdą do pojemnika i się w nim utopią.

Warto również obejrzeć ziemię w poszukiwaniu gniazd mrówek. Te owady mogą zniszczyć nawet kilkuletnie okazy! Gdy je zauważysz, koniecznie zastosuj środki przeciwko tym szkodnikom.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — nawadnianie i odchwaszczanie

W czerwcu temperatury znacznie rosną i nierzadko przekraczają 30°C. W takich warunkach ziemia szybko wysycha, dlatego należy regularnie podlewać rośliny. Najlepiej robić to:

 • wcześnie rano — o 5 lub 6, zanim temperatura na zewnątrz drastycznie wzrośnie;
 • podczas zachodu słońca — dzięki temu nie ma ryzyka, że promienie poparzą liście.

Pamiętaj, aby nawadniać rośliny dużą ilością wody, ale robić to rzadko. Dzięki temu pobudzisz je do poszukiwania wody w głębi ziemi.

Nie zapomnij również o odchwaszczaniu. Niepożądane rośliny doskonale rosną, nawet gdy na zewnątrz panuje skwar. Dlatego regularnie oglądaj rabaty i warzywnik w poszukiwaniu chwastów.

Kalendarz ogrodnika na czerwiec — balkon i taras

W czerwcu na balkonie i tarasie powinny już zadomowić się liczne kwiaty, m.in. pelargonie, petunie, supertunie czy surfinie. Dzięki nim wokół domu jest pięknie kolorowo. Jednak w czerwcu już nie wystarczy ich tylko podlewać.

 • Nawożenie - miesiąc po posadzeniu roślin ozdobnych należy rozpocząć ich nawożenie. Sięgnij po specjalne preparaty w płynie, które zawierają dużo potasu i fosforu. Te składniki pobudzą do wytwarzania nowych kwiatów.

 • Podlewanie - w czerwcu rośliny na balkonach i tarasach należy regularnie podlewać, nawet dwa razy dziennie. Ziemia w doniczkach bardzo szybko wysycha, przez co kwiaty są narażone na brak wody i mogą zacząć więdnąć.

 • Ogławianie - regularnie usuwaj przekwitnięte kwiatostany. Jeśli je pozostawisz, roślina zacznie wytwarzać nasiona i uzna, że nie musi dalej kwitnąć. W rezultacie stracisz piękną ozdobę balkonu i tarasu.

W czerwcu warto wynieść na zewnątrz, ale nie na bezpośrednie słońce, rośliny doniczkowe. Nieograniczony dostęp do światła, a także ekspozycja na wiatr, wzmocni je przed nadejściem zimy.

Przeczytaj również: Balkon pełen kwiatów

balkon

Malinowy sposób na zdrowie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.