Porady ogrodnicze

Ogród ozdobny: Przesadzanie lilii

Lilie to byliny cebulowe z rodzaju liliowatych. Jest on bardzo liczny i obejmuje ponad setkę różnych gatunków. Jak przesadzać lilie w ogrodzie? 

REKLAMA

fot. 123RF/PICSEL 

Ogólna zasada mówi, że lilie w jednym miejscu powinny rosnąć trzy lata, po czym należy je przesadzić. Ja moje lilie przesadzę również dlatego, że za bardzo rozrosły się w miejscu, które przeznaczyłam dla róż, a także ze względu na przebudowę tego fragmentu ogrodu. Przesadzanie lilii przeprowadza się jesienią, po zaschnięciu pędów kwiatowych lub gdy zaczynają już tracić zielony kolor. Przed nadejściem zimy cebule powinny się zakorzenić. Wykopujemy je ostrożnie i przenosimy na nowe miejsce. Przy okazji warto rozdzielić te, które mocno się rozrosły. Po kilku latach tworzą dość zbitą plątaninę cebul.

Lilie potrzebują żyznej, próchnicznej gleby, jeżeli mamy więc w ogrodzie glebę wyraźnie gliniastą lub piaszczystą, należałoby podczas sadzenia dodać torfu, kompostu lub podłoża do roślin kwitnących. Można też zasilić glebę nawozem przed ich ponownym posadzeniem, ja akurat w tym celu użyłam granulowanego obornika. Zaleca się uprawiać je dość głęboko, tzn. przekopać rabatę na głębokość mniej więcej 40 cm, tak żeby również pod cebulami była warstwa spulchnionej i żyznej gleby.

src: Lilie - jak przesadzać lilie - kwiaty cebulowe, Youtube.com, kanał: Ogród na co dzień

Lilie nie będą się też dobrze czuły w glebie podmokłej, tam, gdzie wiosną długo zatrzymuje się woda. Z kolei na stanowiskach bardzo suchych, konieczne będzie podlewanie, zwłaszcza w upalne lata. Lilie najlepiej rosną w miejscach słonecznych, ale z kilkoma godzinami zacienienia dziennie. Cebule lilii są dość duże i składają się z grubych, mięsistych, dość wyraźnie wyodrębnionych łusek. Umieszcza się je w ziemi na głębokości mniej więcej 15 cm. Tak samo jak w przypadku pozostałych roślin cebulowych możemy kierować się zasadą trzykrotności wielkości cebuli, czyli sadzimy je na głębokości równiej ich trzykrotnej wysokości.

Zobacz więcej zdjęć

Przy okazji rośliny te można rozmnożyć poprzez sadzonki łuskowe lub dbanie o cebulki przybyszowe, które tworzą się najczęściej nad cebulą przy pędzie kwiatowym. Rozmnażanie przez sadzonki łuskowe polega na oddzieleniu wybranych, dużych łusek od cebuli lilii. Sadzi się je niezbyt głęboko na rozsadniku piętką do dołu do czasu aż wytworzą korzenie. Będzie to początek nowej cebuli przybyszowej. Cebule przybyszowe pojawiają się też często samoistnie między cebulą a nadziemną częścią rośliny. Wystarczy je oddzielić i posadzić niezbyt głęboko w wybranym miejscu. Zazwyczaj kwitną już po dwóch, trzech latach. Najpierw niewielkimi kwiatami, potem coraz większymi. Lilie to zdecydowanie rośliny, które warto mieć w ogrodzie. Można je też uprawiać w większych pojemnikach na tarasach czy balkonach. Idealnie nadają się także na kwiat cięty. A dzięki pracy hodowców zajmujących się krzyżowaniem lilii, mamy do wyboru nieprawdopodobną liczbę odmian. Każdy wśród nich znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy też do czytania kolejnych artykułów z cyklu „Ogród Ozdobny”.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogród ozdobny: Przesadzanie lilii"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.