Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak uratować bukszpan? Rzadko stosowany, ale skuteczny sposób na ćmę

Dojrzały, szary motyl nocny na bukszpanie nie jest groźny, ale larwy ćmy bukszpanowej, atakujące krzewy wiosną, to niezwykle inwazyjne szkodniki. Nie można ich zignorować, niezwalczane wyjadają liście i pędy krzewów od wewnątrz, dziesiątkując w krótkim czasie nawet całe żywopłoty. Ręczne usuwanie gąsienic jest jak przysłowiowa walka z wiatrakami, dlatego potrzebny jest lepszy sposób na ćmę bukszpanową. Co zrobić, gdy wszystko zawodzi? Sąsiadka podpowiedziała mi pewną metodę  wykorzystuje kuchenny proszek, a ćmy padają jak muchy.

Jak uratować bukszpan? Rzadko stosowany, ale skuteczny sposób na ćmę
Ćma bukszpanowa dziesiątkuje krzewy już od kwietnia, żeruje na liściach i świeżych pędach, ogołacając krzak. Fot. MiaZeus/CanvaPro

Spis treści:

Ćma bukszpanowa dziesiątkuje krzewy 

Gdy wydaje się nam, że cały ogród jeszcze tkwi bezpiecznie w pozimowym spoczynku, na krzewach bukszpanów budzą się larwy nocnego motyla, które niewzruszone niską temperaturą zaczynają żer. Ćma bukszpanowa pochodzi z Azji. To inwazyjny gatunek, który według tego, co wskazują dostępne źródła, pojawił się w Polsce dopiero w 2012 roku. Sprzyjały temu zachodzące zmiany klimatyczne  wyraźne ocieplenie oraz łagodniejsze zimy sprawiły, że rozpoczęły one migrację na kolejne tereny z południa na północ kraju, budując nowe kolonie.  

Szkodnik ten w drugim i trzecim stadium larwalnym zimuje na roślinach, a już z końcem marca ćma bukszpanowa dziesiątkuje krzewy wiecznie zielone w przydomowych ogrodach. Gąsienice o charakterystycznym, zielonożółtym wybarwieniu i czarnobiałych wzorkach żywią się liśćmi oraz pędami wszystkich gatunków bukszpanów, coraz chętniej atakują też ostrokrzewy, irgi czy trzmieliny. W ciągu jednego sezonu ten dalekowschodni szkodnik potrafi wytworzyć nawet 3 pokolenia, które z łatwością przelatują na kolejne rośliny, wyjadając je, jedną po drugiej. Najgorszy okres przypada w kwietniu po pełnym wybudzeniu, a im larwy są starsze, tym bardziej żarłocznie niszczą świeże pędy.

Przeczytaj również: Zrób napar i spryskuj gąsienice żerujące na bukszpanie. Znikną i nie wrócą

Sposób na ćmę bukszpanową – co robić, gdy wszystko zawodzi? 

Ze smutkiem spoglądasz na pojawiającą się na bukszpanach białą przędzę? Nie czas załamywać ręce, musisz natychmiast zacząć działać. Na początku inwazji, gdy dopiero dostrzegasz pierwsze objawy bytowania ćmy, masz szansę wyeliminować ją ze swojego ogrodu.

bukszpan Wypielęgnowane, estetycznie uformowane krzewy bukszpanów zielonych są piękną dekoracją. Dlatego koniecznie trzeba chronić je przed szkodnikiem, który w chwilę potrafi zniszczyć je zupełnie. Fot. nobtis/emer1940/CanvaPro

Nie próbuj strząsać larw ani wybierać ich ręcznie, te metody są mało skuteczne i czasochłonne. Możesz wypróbować spłukiwanie gąsienic mocnym strumieniem wody, jednak w ten sposób też trudno położyć im kres. Istnieje inna metoda, podpowiedziała mi ją sąsiadka  gdy usłyszałam, czego używa, przetarłam oczy ze zdumienia. Wiedziałam już o ziemi okrzemkowej i mączce bazaltowej, ale wykorzystanie suchych drożdży i to w formie oprysku nie przyszło mi dotąd do głowy.

Aby od razu rozwiać wątpliwości, przedstawiam przepis na oprysk z suchych drożdży – na ćmę, która zjadała mi krzewy, podziałał zadziwiająco szybko.  

  1. Przygotuj opakowanie suchych drożdży.

  2. Wsyp proszek z opakowania do pojemnika z odmierzonym 1 litrem wody, najlepiej, żeby była to deszczówka lub przefiltrowana woda kranowa. 

  3. Wymieszaj dokładnie roztwór drożdży, pilnując, aby nie wytworzyły się w nim grudki. 

  4. Tak przygotowany płyn przelej do dozownika i wykonaj oprysk liści z góry oraz od dołu. 

Kurację tę można powtarzać, ale dla bezpieczeństwa roślin postaraj się zachować przerwy pomiędzy zabiegami, trwające ok. 1-2 tygodni. Drożdże w proszku powszechnie stosowane do setek wypieków nie są toksyczne, a wykazują znaczną skuteczność przy stosunkowo łagodnej inwazji tych żarłocznych szkodników.

ćma To zadziwiające, jak szybko i jak dokładnie te małe szkodniki wyjadają całe krzewy bukszpanów wiecznie zielonych. Co gorsza, wydaje się, że na tym gatunku nie zamierzają skończyć, dlatego należy je skutecznie zwalczać. Fot. maykal/123rf.com; ogiana/CanvaPro

Sięgnąłeś po nie odrobinę za późno i efektów oprysku nie widać, za to liście z krzewów znikają w przyspieszonym tempie? Na szczęście to nie jedyny sposób na ćmę bukszpanową. Co robić, gdy wszystko zawodzi? Rozważ użycie środków do oprysków mikrobiologicznych na bazie bakterii Bacillus thuringiensis. Ostatecznie zawsze pozostają jeszcze silne insektycydy, ale dopóki można walczyć naturalnie, warto to robić, by chronić nie tylko rośliny, ale i żyjące wokół nich stworzenia.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Gdy robi się ciepło, larwy wychodzą na żer. Najlepsza metoda, by pozbyć się ćmy bukszpanowej

Szkodniki na lawendzie. Jak rozpoznać i skutecznie z nimi walczyć?

Gęsty i zdrowy trawnik bez pędraków. Recepta jest prosta

Spryskaj, zanim pomidory chwyci grzyb lub zaraza. Prewencyjny oprysk z jodyny

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.