Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora. Jak uratować warzywa?

Sucha zgnilizna wierzchołkowa to jedna z najczęściej występujących chorób pomidorów w sezonie letnim. Porażone owoce przybierają dość charakterystyczny wygląd i stają się niezdatne do spożycia. Na szczęście jest sposób, aby chronić kolejne plony, dokonując niewielkich zmian w pielęgnacji pomidorów. Podpowiadamy, jak zapobiegać suchej zgniliźnie wierzchołkowej pomidorów i tłumaczymy, jak rozpoznać, że mamy z nią do czynienia.

Sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora. Jak uratować warzywa?
Takie plamy na pomidorze to zły omen. Jak zapobiegać suchej zgniliźnie? Fot.123RF.com

Spis treści:

Sucha zgnilizna wierzchołkowa – objawy. Jak wygląda chory pomidor?

Sucha zgnilizna wierzchołkowa latem często atakuje rośliny użytkowe, takie jak: bakłażan czy papryka, jednak jej „ofiarą” najczęściej padają pomidory, niedługo po zapyleniu.

Dobra wiadomość jest taka, że jako choroba fizjologiczna nie jest zaraźliwa, więc nie rozprzestrzenia się na inne gatunki. Zła, że gnijące od spodu owoce nie nadają się już do spożycia.

Jak wygląda chory pomidor? Otóż liście są zdrowe, a ich prezencja nie odbiega od normy. Objawy suchej zgnilizny wierzchołkowej to przede wszystkim suche i wklęsłe, okrągłe plamy na wierzchołkach pomidora w miejscu, w którym wcześniej znajdował się kwiat.

Początkowo są one zielonkawo-brązowe, lecz w miarę upływu czasu robią się czarne, powiększają się (od 1 do nawet 2,5 cm) i zapadają, przez co owoc miejscowo wydaje się spłaszczony.

Jakie są przyczyny suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów?

Jeśli chodzi o to, jakie są przyczyny suchej zgnilizny wierzchołkowej pomidorów, to choroba ta występuje głównie latem, gdy temperatura jest wysoka, wilgotność gleby słaba, a roślinom brakuje przewiewu, np. szklarnia jest przesuszona.

Owoce mogą mieć wówczas utrudniony dostęp do wody i składników mineralnych – zwłaszcza wapnia, którego niedobór zmniejsza przepuszczalność błony komórkowej. To zaś prowadzi do pęcznienia komórek, a następnie wycieku i degradacji struktury błony.

Jak uratować pomidory przy suchej zgniliźnie wierzchołkowej?

Gdy na swoich uprawach zauważymy suchą zgniliznę wierzchołkową pomidorów, powinniśmy szybko reagować. Krokiem, o którym nie możemy zapomnieć, powinno być usunięcie z chorych owoców, gdyż każdy pomidor stanowi obciążenie dla krzewu.

Z zaatakowanymi plonami w kuchni nic już nie zrobimy. Można je jeszcze wykorzystać na kompost, ale nie nadają się już do spożycia.

Przeczytaj również: Czarne plamy na pomidorach? Poznaj najlepsze sposoby na suchą zgniliznę wierzchołkową

Zapobieganie suchej zgniliźnie wierzchołkowej

Są kroki, które możemy podjąć, aby zapobiegać suchej zgniliźnie wierzchołkowej kolejnych roślin użytkowych na naszych grządkach i w szklarni.

W celu uratowania pomidorów należy przede wszystkim:

  • sadzić pomidory w ziemiach żyznych,
  • cieniować rośliny przy silnym nasłonecznieniu,
  • systematycznie wietrzyć szklarnię,
  • zadbać o właściwą wilgotność powietrza,
  • podcinać lub obrywać liście pomidorów,
  • unikać przenawożenia azotem
  • zintensyfikować podlewanie (w okresach suszy nawet 2-3 razy dziennie)

Szczególnie istotne jest regularne nawadnianie pomidorów, ponieważ zabieg ten ułatwia roślinom pobieranie wapnia z podłoża. A to ma wpływ na prawidłowy wzrost i dojrzewanie owoców.

Gdy skala problemu jest niewielka np. przy występowaniu zgnilizny wierzchołkowej na pojedynczych pomidorach, powyższe zmiany powinny w zupełności wystarczyć, aby zapobiec chorobie owoców w przyszłości.

Jednak, jeśli w przeszłości zaatakowane zostały całe uprawy, a latem prognozowane są długie, intensywne upały, zapobiegawczo warto zastosować oprysk dolistny nawozem zawierającym wapń, np. saletrą wapniową (w stężeniu 0,5%) lub specjalnym, dedykowanym preparatem, który pozwoli uzupełnić niedobory wapnia.

Oprysk wapniowy na pomidory wykonujemy co kilka dni. Trzeba jednak pamiętać, aby nie opryskiwać ich z góry, bo rośliny składniki odżywcze pobierają od dołu. Można również posypać podłoże wapnem kredowym, aby składniki odżywcze szybciej dotarły do korzeni.

Przeczytaj również: 

Naturalne nawozy do pomidorów. Jakie są objawy przenawożonych pomidorów?

Kwasek cytrynowy – pierwsza pomoc w ogrodzie. Nawożenie, podlewanie i walka z chorobami grzybowymi

Źródła:

  • https://www.rhs.org.uk/problems/blossom-end-rot,
  • https://www.youtube.com/watch?v=HcX0YUCeVLw

"Rolnicy": Uprawa niezwykłych pomidorów na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.