Spis treści:
Jak wygląda larwa ćmy bukszpanowej?
Ćmę bukszpanową uważa się w Polsce za stosunkowo nowy gatunek insektów, gdyż był zaobserwowany po raz pierwszy w 2012 roku. Mimo to szybko stała się zmorą wielu ogrodników, ponieważ stanowi zagrożenie dla bukszpanów. Zwykle pojawia się na krzewach od wczesnej wiosny do jesieni. Ćma bukszpanowa jest po prostu motylem, ale najbardziej żarłoczne są jej larwy – zjadają całe liście, a nawet młode zielone pędy, w wyniku czego potrafią całkowicie zniszczyć dorodne krzewy.
Jak wygląda larwa ćmy bukszpanowej? Dorosły osobnik może osiągać 4,5 cm długości. Gąsienice ćmy bukszpanowej są jasnozielone i mają czarne oraz białe paski ciągnące się wzdłuż całego ciała, a także czarną głowę. W miarę wzrostu stają się coraz ciemniejsze, coraz wyraźniejsze stają się też pasy oraz drobne włoski wzdłuż ciała. Niestety ciężko dostrzec ćmę bukszpanową, gdyż najczęściej bytuje w głębi krzewów bukszpanów. Pierwszym wyraźnym sygnałem obecności szkodników jest biała pajęczyna, która pojawia się między gałązkami. Niepokój powinny też wzbudzić poobgryzane brzegi liści. Warto pamiętać, że ćma bukszpanowa rozprzestrzenia się błyskawicznie, a w wyniku jej żerowania na bukszpanach powstają tzw. gołożery (pozbawione liści pędy, pokryte przędzą). W konsekwencji może to doprowadzić do zniszczenia wszystkich krzewów w ogrodzie i okolicy.
Objawy żerowania ćmy bukszpanowej to nadgryzienia na liściach i biała pajęczyna między gałęziami. Fot.CanvaPro
Jak szybko pozbyć się ćmy bukszpanowej? Domowe sposoby
Walkę z ćmą bukszpanową należy rozpocząć jak najszybciej, zaraz po zauważeniu pierwszych objawów jej żerowania. Aby zwalczyć szkodników w ogrodzie, warto przygotować proste, domowe opryski. Warto też wiedzieć, że ćma bukszpanowa jest aktywna głównie nocą, kiedy wyrusza na poszukiwanie pokarmu. Dlatego opryski należy wykonywać późnym wieczorem. Jak szybko pozbyć się ćmy bukszpanowej? Poznaj niezawodne metody.
- Oprysk z sody oczyszczonej – w celu pozbycia się ćmy bukszpanowej, przygotuj domowy preparat. Do litra wody dodaj łyżkę sody oczyszczonej oraz odrobinę płynu do mycia naczyń. Po dokładnym wymieszaniu składników przelej wszystko do butelki ze spryskiwaczem i nanieś na zaatakowane krzewy. Dzięki temu szybko pozbędziesz się szkodników.
- Oprysk z octu i oleju – jeśli ćma bukszpanowa zaatakowała twoje krzewy, do pół litra wody wlej 4 łyżki octu i 3 łyżki oleju rzepakowego. Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, po czym solidnie spryskaj bukszpany, które zostały zaatakowane przez szkodniki. Po kilku godzinach larwy pospadają z krzaków, dzięki czemu można je pozbierać i usunąć z ogrodu.
- Oprysk z olejku neem – to kolejny naturalny sposób na walkę z ćmą bukszpanową. Do przygotowania oprysku należy zmieszać litr wody z 10 ml olejku neem i odrobiną płynu do mycia naczyń. Powstały roztwór rozpylamy na krzewy bukszpanu, a ćma bukszpanowa już nie będzie problemem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Posadź w ogrodzie i warzywniaku, a pozbędziesz się szkodników i groźnych chorób
Mało znane krzewy owocowe do ogrodu. Dają smaczne plony i nie wymagają dużo pracy