Porady ogrodnicze

Znasz swój kwiat narodzin? Sprawdź, który przypisany jest do ciebie i co symbolizuje

Do każdego miesiąca w kalendarzu przypisane są konkretne kwiaty. Ich symbolika według floriografii w mniejszym lub większym stopniu określa charakter człowieka. Aby sprawdzić, jaki kwiat narodzin jest nam dedykowany, musimy jedynie znać swoją datę urodzenia.

Znasz swój kwiat narodzin? Sprawdź, który przypisany jest do ciebie i co symbolizuje
Sprawdź, co oznacza twój kwiat narodzin. Fot. 123RF.com

Spis treści:

  

W horoskopie kwiatowym każdemu miesiącowi przypisana jest konkretna roślina. W zależności od daty urodzenia tylko jedną z nich uznajemy jednak za nasz kwiat narodzin.

Jaka roślina przypisana jest poszczególnym okresom w ciągu roku i co to oznacza w praktyce? Ponoć, język kwiatów może przekazać nam sporo informacji o charakterze konkretnej osoby.

Floriografia, czyli język kwiatów. Co oznacza?

Floriografia, czyli dziedzina określana również jako język kwiatów, była bardzo popularna w XVIII i XIX wieku. Początkowo interesowali się nią jedynie mieszkańcy krajów takich jak: Chiny, Japonia, Grecja czy Turcja.

Później, stopniowo zaczęła rozprzestrzeniać się po całej Europie dzięki listom Mary Watley Montagu. Żona brytyjskiego ambasadora podróżowała z mężem po Bliskim Wschodzie, skąd korespondowała ze swoimi przyjaciółmi.

Znaczenie kwiatów w Europie w epoce wiktoriańskiej było kluczowe dla klasy wyższej, która za ich pomocą wyrażała wszystko to, o czym nie można było mówić wprost. Przekazując komuś konkretną roślinę, wysyłano niewerbalną wiadomość, w której wyrażano swoje uczucia i stosunek do odbiorcy.

Styczeń. Kwiat narodzin – przebiśnieg

Omawiając zależność: kwiaty, a miesiąc urodzin, za symbol stycznia najczęściej uznaje się przebiśniega. Roślina ta uważana jest za swoistą deklarację wierności i obietnicę bezwarunkowego uczucia. Osoby, których kwiatem urodzenia jest przebiśnieg, najczęściej są troskliwe i godne zaufania. Mają również wysoki poziom empatii.

Luty. Kwiat narodzin – fiołek

Według języka kwiatów fiołek symbolizuje szczerość i stałość w uczuciach. Bukiet z takich roślin śmiało możemy więc wręczyć komuś, kogo chcemy zapewnić o swojej lojalności. Osoby, którym patronują fiołki, są uznawane za prawdomówne i wierne, choć jednocześnie nieco wycofane. Zawsze znajdą czas, aby wesprzeć przyjaciół dobrą radą w trudnych chwilach.

Marzec. Kwiat narodzin – żonkil

W horoskopie kwiatowym osobom urodzonym w marcu, przypisany jest żonkil. Taką roślinę śmiało możemy wysłać koleżance lub koledze na znak, że dobrze im życzymy. Żonkil symbolizuje powodzenie i radość, stąd też osoby urodzone w marcu najczęściej są optymistami. Nie brakuje im również kreatywności.

Kwiecień. Kwiat narodzin – stokrotka

Floriografia najczęściej łączy miesiąc kwiecień ze strokrotką – symbolem czystości, niewinności oraz… nowych początków. Jeżeli więc chcemy prosić kogoś o drugą szansę, możemy wręczyć mu bukiet zrobiony z tych kwiatów. Osoby urodzone w kwietniu w życiu starają się być sprawiedliwe. Brzydzą się obłudą i kłamstwem.

Maj. Kwiat narodzin – konwalia

Ludziom urodzonym w maju patronuje wonna konwalia. Roślina ta uznawana jest za symbol szczęścia w miłości, a także pokory. Zatem, jeśli mamy wyrzuty sumienia wobec kogoś bliskiego, w formie przeprosin powinniśmy wręczyć mu konwalię. Osoby urodzone w maju są skromne, jednak potrafią czerpać z życia radość pełnymi garściami.

Przeczytaj również: Jakie drzewo roztacza nad tobą opiekę? Sprawdź swój horoskop drzewny

Sprawdź, do jakiego drzewa jesteś podobny. Fot. 123RF.com

Czerwiec. Kwiat narodzin – róża

Róża to kwiat narodzin wszystkich tych, którzy przyszli na świat w czerwcu. W zależności od symboliki podarowanie komuś róży może mieć diametralnie różne znaczenie. Ognista czerwień oznacza namiętność i miłość, a żółta zazdrość. Jeśli zaś chodzi o charakter osób, których patronem w horoskopie kwiatowym jest róża, to są to osoby spontaniczne, pełne pasji oraz komunikatywne.

Lipiec. Kwiat narodzin – ostróżka

Osoby, których kwiatem narodzin jest ostróżka, są uznawane za romantyczne i dobre, choć nieco naiwne. To jednostki niezwykle pozytywne i naturalne, jeśli chodzi o sposób bycia. Bezpośrednio wyrażają własne poglądy i niezależnie od wieku, chętnie uczą się nowych rzeczy. Mają doskonale rozwiniętą intuicję.

Sierpień. Kwiat narodzin – mieczyk

Jeśli w horoskopie kwiatowym patronuje nam mieczyk, to w życiu najprawdopodobniej jesteśmy indywidualistami. Takie osoby są uparte i mają niezłomny charakter. Z reguły dobrze wiedzą, czego chcą od życia i nie wahają się dążyć do wyznaczonego celu. Przyjaciół mają co prawda niewielu, ale za to gotowi są za nimi „wskoczyć w ogień”.

Wrzesień. Kwiat narodzin – aster

Jeżeli zależność: kwiaty a miesiąc urodzenia, wskazuje u nas na patronat astrów, to jest to bardzo dobry znak. Takie osoby na ogół nie mają problemu, aby zachować „zimną krew” w kryzysowych sytuacjach. Są cierpliwe i rozsądne, choć oczywiście mają również swoje wady. Bliscy często zarzucają im brak spontaniczności.

Październik. Kwiat narodzin – aksamitka

Przewodnikiem ludzi urodzonych w październiku jest aksamitka – symbol przeznaczenia i bliskości. Tę roślinę śmiało możemy podarować osobie, z którą chcemy zacieśnić więź.

Osoby, których kwiatem narodzin jest aksamitka, są niezwykle kreatywne. To artystyczne dusze, które mają głowę pełną pomysłów. Odnajdują się zarówno, pracując w samotności, jak i w większej grupie.

Listopad. Kwiat narodzin – chryzantema

W Polsce chryzantemy kojarzą się z przede wszystkim z cmentarzami, jednak tradycyjny język kwiatów przypisuje im zgoła inne znaczenie. Nasi przodkowie wierzyli, że roślina ta symbolizuje przywiązanie i wdzięczność. Osoby urodzone w listopadzie są przyjazne i radosne. To również domatorzy, którzy doceniają czas spędzony w gronie najbliższych.

Grudzień. Kwiat narodzin –  ostrokrzew

Kwiatem narodzin osób urodzonych w grudniu jest ostrokrzew. Jako talizman, roślina ta dodaje nam nadziei i wzmacnia wiarę w nasze możliwości. Ludzie urodzeni w grudniu sprawiają wrażenie pewnych siebie, walecznych i honorowych. To osoby, które nigdy nie zrobiłby niczego wbrew sobie. Dla innych mogą być nieco onieśmielające.

Przeczytaj również: Jakie rośliny pasują do twojego znaku zodiaku? Sprawdź, jak idealnie je dobrać

Które rośliny pasują do różnych znaków zodiaku? Sprawdź! Fot. 123RF.com/CanvaPro

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.