Porady ogrodnicze

Jak i kiedy przycinać storczyki? Tak pobudzisz rośliny do życia

Storczyki to urocze rośliny o pięknych, kolorowych kwiatach, które przyciągają spojrzenia każdego, kto wejdzie do pomieszczenia. Jednak, żeby utrzymać ich wspaniały wygląd, nie wystarczy ich podlewać i nawozić. Trzeba również pamiętać o przycinaniu. Dowiedz się, które odmiany potrzebują cięcia oraz jak i kiedy to robić. 

Przycinanie storczyków to często polecany zabieg, który ma pobudzić rośliny do wzrostu i kwitnienia Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Które storczyki przycinać? 

Przycinanie storczyków to często polecany zabieg, który ma pobudzić rośliny do wzrostu i kwitnienia. Jednak warto pamiętać, że nie każdy przedstawiciel rodziny storczykowatych wymaga cięcia. Do tej grupy należą okazy z gatunku Phalaenopsis i Paphiopedilum – odmiany te kwitną przez wiele lat na jednym pędzie, więc usunięcie go po przekwitnięciu kwiatów wiązałoby się z ich brakiem przez długi czas. Natomiast korzenie można przycinać wszystkim gatunkom bez względu na ich wiek. Jeśli dzieje się coś niepożądanego, jest to często tzw. "zabieg ratujący życie" rośliny.  

Storczyki przycina się zazwyczaj, dlatego że: 

  • korzenie zmieniły kolor na brązowy – jest to zazwyczaj objaw starości. Ciemne korzenie należy usunąć, ponieważ mogłyby stać się miejscem rozwoju grzybów lub szkodników i zagrozić kondycji całej rośliny, 
  • kwiaty przekwitły – warto pamiętać, że ten zabieg wykonuje się tylko u tych storczyków, które tworzą kwiaty co roku na nowych łodygach, 
  • pęd lub liść uschnął – usunięcie starej części rośliny jest niezbędne do tego, aby przywrócić storczykowi ładny wygląd i pobudzić go do wytworzenia nowych części, 
  • rośliny zostały zaatakowane przez chorobę lub szkodniki – cięcie wszystkich zainfekowanych części pomaga uchronić storczyki przed rozprzestrzenianiem się patogenów lub pasożytów i zwiększa szansę na przywrócenie im dobrej kondycji. 

Jednak ważne jest nie tylko, kiedy należy przycinać rośliny, ale także jak to zrobić. Nieprawidłowo wykonane cięcie może doprowadzić do ich uszkodzenia, a w rezultacie obumarcia. 

Kiedy przycinać storczyki? 

Wiele osób zastanawia się, kiedy jest najlepszy moment na przycinanie korzeni storczyka i jego pędów z kwiatami. Najkorzystniej jest to zrobić, gdy roślina jest w fazie uśpienia i nie wypuszcza nowych pąków, czyli w okresie jesiennym. Dzięki temu nie będzie musiała marnować energii na utrzymanie pędów i będzie mogła skupić ją na wzroście oraz przygotowaniach do kwitnienia. 

Jednocześnie należy pamiętać, że jeśli korzenie gniją, pęd się złamie lub storczyk zostanie zaatakowany przez szkodniki, cięcie chorych i uszkodzonych części należy wykonać niezwłocznie, bez względu na porę roku. Dzięki temu istnieje szansa, że powróci do zdrowia i znów będzie mógł wyglądać zachwycająco. 

Jak przycinać storczyki? 

Zanim przystąpisz do obcinania pędów, korzeni czy liści storczyka, przygotuj najpierw odpowiednie narzędzie. Najlepiej sprawdzi się do tego ostry nóż lub niewielki sekator. Ostrze powinno być czyste, a najlepiej zdezynfekowane, zwłaszcza jeśli narzędzie były wcześniej używane do obcinania innych roślin. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko rozprzestrzeniania się chorób pomiędzy okazami. 

Sposób, w jaki należy wykonać cięcie zależy od tego, jaką część rośliny chcesz usunąć. Jeśli planujesz przyciąć: 

  • pęd z powodu przekwitniętych kwiatów, poczekaj aż sam uschnie. Gdy tak się stanie odetnij obumarłą część tuż nad "żywą" tkanką – specjaliści polecają wykonać cięcie nad drugim lub trzecim oczkiem. Dzięki temu w pozostałej części powstaną keiki, nowe pędy lub kwiaty. Jednak jeśli łodyga jest zielona, nie obcinaj jej nawet, gdy nie wygląda zbyt ładnie. Mogłoby to doprowadzić do zatrzymania kwitnienia, 
  • korzenie powietrzne – wiele osób ich nie lubi, ponieważ rosną w wielu różnych kierunkach, przez co roślina nie wygląda zbyt zjawiskowo. Jednak należy pamiętać, że są one potrzebne storczykowi do pobierania wilgoci z powietrza, dlatego nie wolno ich usuwać, dopóki nie uschną. Gdy tak się stanie, należy odciąć starą część korzenia tuż nad miejscem usychania, bez naruszania zdrowej tkanki, 
  • liście, poczekaj aż same uschną. Choć poparzenia, czy ich uszkodzenia nie wyglądają zbyt estetycznie, naruszenie zdrowej tkanki mogłoby doprowadzić do zahamowania wzrostu rośliny. Dlatego lepiej jest poczekać, aż liście same odpadną, 
  • korzenie właściwe – zrób to jednym, pewnym ruchem poniżej zdrowej tkanki. Miejsca cięcia można posmarować specjalną maścią ogrodniczą, która zawiera składniki wspomagające zwalczanie grzybów. Po obcięciu lub uszkodzeniu korzeni np. podczas przesadzania, należy poczekać z podlewaniem ok. 2 tygodnie.  

Uschniętych kwiatów nie należy obcinać. Wraz z upływem czasu same odpadną pod naporem własnego ciężaru lub delikatnym dotykiem.  

Jak dbać o storczyki po cięciu? 

Po przycięciu roślin należy dać im chwilę na regenerację. Przez najbliższe dwa tygodnie nie wolno ich podlewać ani nawozić, ponieważ woda mogłaby doprowadzić do gnicia, a nadmierna ilość minerałów skutkować poparzeniem korzeni. Niewskazane jest także spryskiwanie liści i pędów, aby nie narazić rośliny na atak grzybów.  

Po tym czasie należy powrócić do tradycyjnej pielęgnacji, czyli: 

  • systematycznego nawadniania poprzez zanurzanie doniczki w wodzie na ok. 30 minut – w ten sposób korzenie absorbują tyle wody, ile jest im potrzebne do rozwoju, a płyn nie zalega w donicy i nie staje się miejscem rozwoju grzybów. Latem podlewanie powinno odbywać się co 10 – 14 dni, natomiast zimą należy je ograniczyć do jednego razu w miesiącu, 
  • regularnego nawożenia – najczęściej stosuje się preparaty w płynie, ponieważ można dodać je do wody podczas podlewania. Co więcej, korzenie bardzo łatwo je przyswajają, więc szybko można zauważyć efekty w postaci nowych kwiatów. Jednak trzeba używać ich co ok. 14 dni, aby roślina miała cały czas zapewniony dostęp do potrzebnych minerałów. Dobrze sprawdzają się także różnego rodzaju żele, pałeczki i granulat. Ich zaletą jest powolne uwalnianie składników do podłoża, dzięki czemu nie trzeba stosować ich tak często jak nawozów w płynie. Storczyki należy zasilać wyłącznie przed kwitnieniem i w trakcie tego procesu. Po uschnięciu pędu trzeba zaprzestać nawożenia na ok. 6 tygodni, aby rośliny zdążyły się zregenerować. 

Istotnym elementem pielęgnacji storczyków jest oglądanie ich korzeni, liści i kwiatów w poszukiwaniu szkodników lub objawów choroby. Im szybciej zostaną wykryte, tym lepiej dla kondycji rośliny.  

W przypadku ataku szkodników dobrym pomysłem jest także wymiana ich podłoża Fot. 123RF/PICSEL

Jak uratować storczyki po ataku szkodników lub chorobie? 

Twoje storczyki padły ofiarą pasożytów lub patogenów? Nie zwlekaj, tylko jak najszybciej zacznij działać! Na początek należy usunąć wszystkie zdeformowane, chore części roślin oraz dokładnie umyć resztę. W przypadku np. przędziorków świetnie sprawdza się do tego roztwór wody z mydłem szarym i płynem do naczyń.  

Dobrym pomysłem jest także wymiana ich podłoża i przeniesienie storczyków w miejsce, gdzie będą mieć zapewnioną dużą ilość rozproszonego światła oraz wysoką wilgotność powietrza. W takich warunkach łatwiej będzie im się zregenerować.  

Następnie warto pomyśleć o wykonaniu oprysku chemicznymi preparatami. Ich składniki pomogą zwalczyć nie tylko dorosłe egzemplarze szkodników, ale także zabezpieczyć przed rozwojem grzybów i larw. W rezultacie rośliny szybciej wrócą do zdrowia. 

Przycinanie storczyków nie jest skomplikowaną procedurą. Zrób to z głową, a roślina odwdzięczy się dużą ilością kwiatów. Sprawdź! 

Przeczytaj również:

Jak pielęgnować bratki?

Czy storczyki lubią słońce? Jak wybrać najlepsze stanowisko?

Jak dbać o storczyki w domu? na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

natalyniedz

To prawda, storczyki nie są trudne w uprawie ;) W tamtym roku dostałam jednego pocztą kwiatową na imieniny, od tego czasu go podlewam, przycinam, stosuję odżywki i pięknie mi kwitnie zdobiąc parapet.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak i kiedy przycinać storczyki? Tak pobudzisz rośliny do życia"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.