Spis treści:
Jak dbać o róże w lipcu?
Róże to niezwykle charakterystyczne rośliny odznaczające się wspaniałymi kwiatami, które mogą przybierać zróżnicowane kolory uzależnione od konkretnej odmiany. Odpowiednia pielęgnacja róż w lipcu jest niezbędna do tego, by mogły one stanowić rewelacyjną ozdobę ogródka przez cały okres letni.
Jak powinno się dbać o róże w lipcu? W tym miesiącu możemy zaobserwować dość dużą aktywność różnego typu szkodników. Stworzenia, które zagrażają omawianym roślinom to między innymi przędziorki, skoczki różane, błonkówki, nimułki różane, wciornastki, zwójki czy mszyce. W walce z nimi mogą pomóc domowe opryski na bazie olejku neem lub wywaru z czosnku.
Róże warto nawozić mniej więcej co 2-3 tygodnie. Do tego celu nadadzą się środki bogate w fosfor – ów pierwiastek pozytywnie wpłynie na kwitnienie roślin. Ponadto ważne jest podlewanie, szczególnie w trakcie upałów. Wówczas krzewy róż lepiej jest nawadniać wczesnym rankiem. Dobrze jest również rozważyć zastosowanie ściółki, która ograniczy parowanie wody z podłoża oraz może przyczynić się do zmniejszenia ilości chwastów.
Przeczytaj również: Dlaczego róże nie kwitną? Jak pobudzić róże do kwitnienia?
Ważne zabiegi na kwitnienie róż
Istnieją pewne zabiegi, których nie można pominąć, jeśli chce się mieć pięknie kwitnące róże. Jednym z najważniejszych działań okazuje się usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Rzeczony zabieg może pobudzić róże do wytwarzania kolejnych kwiatów. Wycinanie przekwitłych kwiatostanów najlepiej wykonać za pomocą ostrego sekatora. Co istotne – po tym zabiegu dobrze jest od razu wykonać kolejny, czyli zasilić krzewy nawozem.
Przekwitnięte pąki róż trzeba regularnie usuwać. Fot. Mariia Boiko/123RF.com
Rozwój róż może wesprzeć również tak zwane widłowanie. Czynność polega na wbijaniu wideł w podłoże sąsiadujące z krzewami i delikatnym podważaniu ziemi. Dzięki temu można nieco rozluźnić zbitą glebę i tym samym ułatwić wodzie dotarcie do systemu korzeniowego róż. Jest to szczególnie ważne w okresie suszy.
Ostatni, czwarty zabieg dotyczy obfitego podlania róż. Podłoże musi dokładnie nasiąknąć wodą, w czym z pewnością pomoże wcześniej przeprowadzone widłowanie. Podlewanie najlepiej przeprowadzić za pomocą niewielkiego strumienia wody – w trakcie jego wykonywania dobrze jest omijać kwiaty oraz części zielone roślin. Opisane zabiegi sprawią, że róże będą kwitły znacznie dłużej.
Przeczytaj również:
Kiedy przesadzać róże ogrodowe i jak to robić? Czy można przesadzać stare róże?
Najlepsze róże pnące na płot. Które odmiany wybrać i jak je pielęgnować?