Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu? Najpiękniejsze rośliny na balkon, taras i do ogrodu

Marzec jest okresem, gdy możemy już rozpocząć nasze działania na balkonie, tarasie i w ogrodzie. To dobry czas na posadzenie niektórych kwiatów i bylin. Nie możemy także zapominać o prawidłowej pielęgnacji nowych roślin. Sprawdź, jakie kwiaty sadzimy w marcu na balkonie i jak o nie zadbać.

Jakie kwiaty możemy sadzić w marcu? Najpiękniejsze rośliny na balkon, taras i do ogrodu
Sprawdź, jakie kwiaty można sadzić w marcu. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jakie kwiaty sadzimy w marcu na balkonie?

Marzec to czas, gdy na balkonie sadzimy kwitnące wiosną rośliny dwuletnie. Wśród kwiatów, które świetnie sprawdzają się w wiosennej aranżacji, znajdują się pierwiosnki. Wybierając odmianę na swój balkon, warto zwrócić uwagę m.in. na pierwiosnek bezłodygowy, który o tej porze roku dostępny jest w wielu wariantach kolorystycznych. Rozważyć można również sadzenie pierwiosnka ząbkowanego, wyniosłego lub różowego.

Oprócz tego w marcu na balkonach dobre prezentują się także kwiaty jaskrów azjatyckich. To roślina, która o wiele lepiej będzie czuła się na tarasie lub balkonie, niż w przegrzanym mieszkaniu. Jaskry również dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych.

Wiosenne przymrozki niestraszne są też stokrotkom, dlatego bez trudu poradzą sobie na balkonie już w marcu. Najczęściej wybierane kolory stokrotek to biel, czerwień i róż.

Od wielu lat popularnością cieszy się również bratek ogrodowy. Dostępny jest w ogromnej ilości barw i w różnych rozmiarach. Dzięki tak szerokiemu wyborowi możemy stworzyć kompozycję wielobarwną, wybierając mix kolorów rośliny lub jednokolorową, decydując się na jeden kolor, ale w kilku odcieniach. Dodatkowo między bratki, możemy sadzić dostępne już w marcu:

  • prymulki,
  • stokrotki,
  • dzwonki,
  • pędzone cebule hiacyntów,
  • miniaturowe żonkile.

jakie kwiaty możemy sadzić w marcu Stokrotki możemy sadzić już w marcu. Fot.123RF.com

Jakie byliny sadzimy w marcu?

Marzec to także czas wysadzania do doniczek bulw bylin kwitnących latem i jesienią. Należą do nich m.in. rośliny takie jak:

  • dalia,
  • begonia bulwiasta,
  • paciorecznik.

Rośliny wysadzone w tym okresie o wiele szybciej zakwitną, a bulwy później łatwiej przyjmą się w gruncie. Jednak należy pamiętać o tym, aby przed posadzeniem dokładnie przejrzeć bulwy. Musimy odrzucić wszystkie, które są uszkodzone oraz te, które mają pierwsze ślady gnicia.

Oprócz tego w marcu sadzimy w ogrodzie cebule późno kwitnących odmian lilii. To także dobry czas na posadzenie trawy ozdobnej i paproci ogrodowej, ponieważ te gatunki roślin źle znoszą sadzenie na jesień, co powoduje, że wymarzają zimą.

Jednak musimy pamiętać o tym, że wszystkie te rośliny możemy sadzić w naszym ogrodzie, dopiero wtedy, gdy ziemia całkowicie odmarznie. W przypadku traw ozdobnych, dzień przed posadzeniem, musimy obficie je podlać. Sprawi to, że łatwiej będzie usunąć z pojemnika bryłę korzeniową rośliny.

Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika na marzec. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w marcu?

Jakie kwiaty można sadzić w marcu w ogrodzie?

Oprócz wyżej wymienionych bylin możemy również sadzić niektóre z kwiatów w ogrodzie już w marcu. Jeśli chcemy latem cieszyć się kwitnącym i olśniewającym ogrodem, to już w tym okresie powinniśmy zabrać się do pracy.

Wśród kwiatów, które można sadzić w marcu w ogrodzie, znajdują się takie rośliny jednoroczne, jak:

  • łyszczec,
  • szarłat zwisły,
  • nagietek lekarski,
  • aster chiński,
  • portulaka wielokwiatowa,
  • chaber bławatek,
  • pędzone tulipany.

Możemy także wysiać na rozsadę begonię, niecierpek Waleriana, lwią paszczę, słonecznik, mak polny, czy aksamitkę.

Jak pielęgnować rośliny po posadzeniu?

Jednak samo posadzenie roślin w odpowiednim terminie nie wystarczy. Musimy jeszcze zadbać o prawidłową pielęgnację okazów. Z reguły większość kwiatów będzie miała podobne wymagania.

Jeśli umieściliśmy nasze rośliny w donicy, to należy ustawić je w półcieniu. Kwiaty warto podlewać wodą z odżywką. Równocześnie musimy pilnować, aby ziemia nie przeschła, ale też nie była zbyt mokra, gdyż młode, rozwijające się korzenie, mogą wtedy zacząć gnić.

Kwiaty umieszczone w donicy możemy przesadzić do ogrodu, gdy już przekwitną. Nie dotyczy to jedynie bratków. Dzięki temu zabiegowi będą one cieszyły nasze oczy również podczas następnej wiosny.

Oprócz tego młode egzemplarze kwiatów balkonowych musimy zasilać nawozem wieloskładnikowym. Dodatkowo rośliny, które są słabo rozkrzewione, można uszczykiwać, jednak spowoduje to opóźnienie ich kwitnienia.

Przeczytaj również: TOP 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów. Dzięki nim ogród rozbłyśnie paletą barw

Oczyszczacz powietrza? Lepiej trzymaj w domu te rośliny na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.