Porady ogrodnicze

Kalendarz ogrodnika na marzec. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w marcu?

Koniec zimy i nadchodząca wiosna to najlepszy czas, aby zabrać się za porządki w ogrodzie. Pogoda jest jeszcze bardzo zmienna i można spodziewać się zarówno przymrozków, jak i słonecznych dni. Mimo to zgodnie z rytmem przyrody wszystko budzi się do życia. Nie warto zatem odkładać prac na później. Kalendarz ogrodnika na marzec jest wypełniony po brzegi. Obejmuje takie prace jak przycinanie drzewek i sadzenie niektórych gatunków roślin.

Kalendarz ogrodnika na marzec. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w marcu?
Kalendarz ogrodnika na marzec jest wypełniony po brzegi. Fot.123RF.com
REKLAMA

Spis treści:

Co trzeba zrobić w marcu w ogrodzie?

Początek wiosny to najlepszy czas, aby przyjrzeć się rabatom i klombom. Okres zimy z pewnością nie był dla nich korzystny. Na trawniku i w innych miejscach nadal mogą znajdować się resztki zaschniętych liści oraz połamane gałęzie. Należy je usunąć, aby wzbijające się rośliny miały miejsce do swobodnego wzrostu.

Marzec to także najlepszy moment, aby zaplanować ewentualne zmiany w ogrodzie. Od tego zależy, czy trzeba będzie przygotować miejsce do nowych nasadzeń lub zmodyfikować dotychczasowy układ na rabatach. Ten czas można poświęcić też na drobne naprawy i prace konserwacyjne. Na dworze nie jest jeszcze zbyt ciepło, łatwiej będzie zatem pomalować płot lub uzupełnić kamienie w skalniaku.

Marzec w ogrodzie — przygotowanie sadu

Nadejście wiosny to okres, gdy dobrze jest zadbać o drzewka owocowe. Jedną z najważniejszych prac, jakie trzeba wykonać, jest kontrola stanu gałęzi i formowanie korony. Te zabiegi mają wpływ na późniejsze owocowanie drzewek. Co przycinać w marcu? Najlepiej zacząć od jabłoni, gruszy i śliw. Następnie można przejść do moreli i brzoskwiń.

Starsze śliwy potrzebują przede wszystkim cięcia prześwietlającego. Fot. 123RF.com

Przystępując do tego zadania, warto sprawdzić, czy na gałęziach nie ma już przypadkiem zawiązków pąków. Jeśli są one widoczne, to najlepiej zostawić ten obszar i pozwolić mu na dalszy rozwój. Starsze pędy lub nadłamane po zimie odnogi można spokojnie przyciąć.

Marzec jest dobrym czasem na sadzenie młodych drzew owocowych i krzewów. Trzeba jedynie pamiętać, że pogoda powinna już być stabilna. Przymrozki mogą zaszkodzić młodym drzewkom i utrudnić ich ukorzenienie się. Sadzonki najlepiej umieścić w wykopanych wcześniej dołkach. Po zasypaniu warstwą ziemi roślinę dobrze jest intensywnie podlać.

Przeczytaj również: Zbliża się wiosna, a wraz z nią cięcie malin w ogrodzie. Kiedy i jak przycinać maliny?

Marzec w ogrodzie — przygotowanie warzywnika

Marcowe prace na rabatach warzywnych najlepiej zacząć od przekopania ziemi. Ten zabieg pozwoli na spulchnienie gleby oraz przygotowanie miejsca na umieszczenie sadzonek. Dobrym pomysłem będzie również rozsypanie przygotowanego wcześniej kompostu.

Początek wiosny to także właściwy czas, aby zastanowić się, jakie warzywa zostaną posadzone w nadchodzącym sezonie. Można już wysiać do pojemników pomidory, paprykę, sałatę, seler, kalafior, brokuły. Gdy sadzonki podrosną, przyjdzie moment, aby umieścić je na grządkach.

Przeczytaj również: Podwyższone grządki warzywne. Jak założyć i co uprawiać?

Marzec w ogrodzie — przygotowanie rabat kwiatowych

Jeśli w ogrodzie jest przewidziane miejsce na kwiaty, to należy zająć się także tym obszarem. Najlepiej zacząć od dokładnego spulchnienia gleby. Potem można rozsypać nawóz lub rozłożyć kompost. Tak przygotowane podłoże warto zagrabić warstwą ziemi, aby nie straciła ona wilgoci.

Marzec to jeszcze za wcześnie, aby sadzić cebulki kwiatów. Lepiej wstrzymać się z tym do kwietnia, gdy nie ma już tak częstych przymrozków. Można za to wysiać gatunki wczesnowiosenne takie jak bratki czy prymulki. Te rośliny dobrze znoszą niskie temperatury i wprowadzą nieco koloru do szarego o tej porze roku ogrodu.

W kalendarzu ogrodnika na marzec powinien się też znaleźć czas na to, aby ponownie wsadzić te gatunki, które zostały wykopane jesienią i zimowały w pomieszczeniach. Najczęściej są to mieczyki, dalie oraz kanny. Można też zabrać się za przejrzenie bulw i usunięcie tych, które zaczęły gnić lub uległy uszkodzeniu. Będą wtedy gotowe, żeby je wsadzić, gdy już zrobi się cieplej.

Marzec w ogrodzie — przygotowanie trawnika

Po zimie dobrze jest też zająć się trawnikiem. Należy za pomocą grabi usunąć z niego zaschnięte źdźbła, liście oraz inne zbędne elementy. Gdy już obszar będzie oczyszczony, czas na napowietrzenie ziemi. Daje to gwarancję, że trawa wyrośnie bujna i intensywnie zielona. Kolejnym etapem w kalendarzu ogrodnika na marzec będzie wyrównanie całej powierzchni trawnika.

Wiosną należy dokładnie wygrabić trawnik i zebrać śmieci. Fot. 123RF.com

Przy sprzyjających warunkach już pod koniec miesiąca zrobi się zielono i przyjdzie wtedy czas na pierwsze koszenie. Wykonując te prace, trzeba pamiętać, aby nie przycinać młodej trawy zbyt intensywnie. Może to osłabić delikatne jeszcze źdźbła. Najlepiej skrócić je o ⅓ wysokości.

Przeczytaj również: Przygotowanie ziemi pod trawnik. Tak przygotujesz miejsce przed domem krok po kroku

Co można wysiewać w marcu?

Początek wiosny to czas kapryśnej pogody i ciągła groźba tego, że przymrozki zniszczą uprawy. Jednak są gatunki, które doskonale poradzą sobie nawet w tak niesprzyjających warunkach. Co sadzić w marcu?

Co sadzić w marcu? Gatunki warzyw sadzone wczesną wiosną

To dobry moment, aby wysiać wiele gatunków warzyw. Można już spokojnie posadzić sałatę, rzodkiewkę, pietruszkę, marchewkę oraz cebulę dymkę. Dla zabezpieczenia młodych sadzonek warto przykryć je agrowłókniną, która ochroni warzywa przed zgubnym działaniem niskich temperatur. Za tym, aby zdecydować się na wczesny wysiew, przemawia też to, że po zimie w glebie nadal znajduje się sporo wilgoci. Takie warunki gwarantują, że rośliny będę szybko wzrastać i wcześnie można spodziewać się pierwszych plonów.

Druga połowa marca to czas na uprawę rozsad takich gatunków jak pomidory, bakłażan oraz papryka. Sadzonki najlepiej pozostawić do wykiełkowania w pojemnikach lub doniczkach. Należy trzymać je w zamkniętych pomieszczeniach, a gdy się ukorzenią, mogą już trafić na grządki w ogrodzie.

Pod koniec marca, gdy w nocy temperatura nie spada już poniżej zera, można wysiewać do gruntu warzywa wrażliwe na działanie mrozu. To właściwy moment, aby wysiać bób, jarmuż, pasternak oraz szpinak.

Jakie kwiaty można sadzić w marcu?

Marzec to idealny miesiąc na pierwsze rozsady na kwiatowych rabatach. Bez problemu powinny przyjąć się tulipany, hiacynty czy bratki. Pozostałe, bardziej wrażliwe gatunki lepiej jest uprawiać początkowo w doniczkach i dopiero po ustabilizowaniu pogody przesadzić je do ziemi.

W marcu wysadza się do doniczek bulwy bylin kwitnących latem i jesienią. Są to gatunki takie jak: dalia, begonia bulwiasta i paciorecznik. Kiełkujące w tym okresie rośliny szybciej zakwitną, a lepiej rozrośnięte bulwy łatwiej przyjmują się w gruncie. Przed posadzeniem bulw należy je dokładnie przejrzeć. Początek wiosny to także właściwy czas, aby posadzić cebule gatunków, które zakwitną dopiero jesienią. Należą do nich głównie liliowce.

Przeczytaj również: Jak pielęgnować trawnik po zimie? Trzymaj się tych zasad, a zapomnisz, co to mech i chwasty!

Wiosna na balkonie i w ogrodzie. Ostatni moment na sadzenie tych roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz ogrodnika na marzec. Jakie prace trzeba wykonać w ogrodzie w marcu?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.