Spis treści:
- Przycinanie borówki — ważny zabieg, o którym musisz pamiętać
- Jak ciąć borówkę, żeby miała grube owoce? Instrukcja krok po kroku
Cięcie to dla borówki amerykańskiej bardzo ważny zabieg. To od niego zależy, jak krzew będzie owocował w sezonie. Sprawdź, w jaki sposób prawidłowo je przeprowadzić.
Przycinanie borówki — ważny zabieg, o którym musisz pamiętać
Borówkę amerykańską można ciąć w dwóch terminach. Ogrodnicy polecają jednak tylko jeden – termin zimowy. Zimowe cięcie krzewu można przeprowadzić w końcówce zimy, dokładnie na przełomie lutego i marca. Jest to optymalny czas, ponieważ roślina jest jeszcze okresie spoczynku, a dzięki coraz lepszej pogodzie, przymrozki przestają być dla niej zagrożeniem. Borówkę można ciąć do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych. To ostatnia chwila na bezpieczne wykonanie zabiegu.
Cięcie można też wykonać jesienią. Ogrodnicy jednak rzadko wybierają ten termin ze względu na duże ryzyko przemarznięcia krzewów wczesną zimą. Ma on jednak swoje plusy. Docenią go szczególnie działkowcy, którzy nie mają wprawy w rozpoznawaniu pędów słabych i chorowitych — jesienią pędy, które należy usunąć, przebarwiają się na czerwono. W terminie jesiennym można bez ryzyka przycinać odmiany, które wcześnie owocują. Powinny one sobie poradzić nawet z wczesnymi przymrozkami po cięciu.
Borówkę amerykańską można ciąć w dwóch terminach. Ogrodnicy polecają jednak tylko jeden – termin zimowy. Fot.123RF.com
Podczas przycinania borówki amerykańskiej musimy pamiętać, że wiele czynników i zasad cięcia zależy od odmiany krzewu oraz jego wieku. Dlatego przed wykonaniem zabiegu upewnijmy się, czy ogólne zasady cięcia borówki amerykańskiej odpowiadają krzewom na naszej działce.
Przeczytaj również: Wrzuć 2 kulki do każdej dziury w ziemi. Nornice i krety od razu się wyniosą
Jak ciąć borówkę, żeby miała grube owoce? Instrukcja krok po kroku
Cięcie borówki, szczególnie w przypadku roślin, które się mocno krzewią, rozpoczynamy od dołu. Pierwszym krokiem jest pozbycie się wszystkich słabych, wiotkich, chorych i przemarzniętych pędów. Następnie usuwamy wszystkie pędy, na których roślina już owocowała. Ważne, aby środek rośliny był stosunkowo pusty. Dzięki temu, w przypadku deszczu lub rosa roślina będzie szybko schła, a wszystkie pędy dostaną odpowiednią ilość światła. Skutkiem odpowiedniego cięcia prześwietlającego będzie też to, że owoce będą dojrzewać równomiernie.
Należy pozbawić roślinę także pędów, które się krzyżują oraz pędów płożących. Musimy pamiętać, że kiedy zależy nam na jakości owoców, a nie ilości, korzystniejsza będzie mniejsza liczba pędów owocujących. Dlatego nie musimy się obawiać, że tniemy roślinę zbyt mocno.
Kiedy zauważymy, że jedna z gałęzi wybija się ponad inne, nie bójmy się jej ściąć, aby wyrównać ją do reszty pędów, nawet jeśli będzie owocować. Może być to korzystne ze względu na zdrowie rośliny oraz nasz komfort zbierania owoców.
Możemy pozostawić niektóre młode gałązki, ponieważ będą one odmładzać roślinę w przyszłych sezonach. Powinniśmy jednak pamiętać, że na krzewach wieloletnich po czasie i tak może być konieczne wykonanie cięcia odmładzającego, które jest dość radykalne i może pozbawić nas owoców na jeden sezon.
Źródło: decoria.pl
Przeczytaj również:
Czego nie sadzić obok borówki amerykańskiej? Wybierz najlepsze sąsiedztwo
Wiosenna pielęgnacja truskawki. Zrób to na początku marca
Czego iglaki potrzebują po zimie? Domowe sposoby na ratowanie iglaków
Krzewy do cienia. Co posadzić w cieniu i półcieniu – wybieramy najlepsze gatunki
Jak przyciąć róże pnące? Krótki instruktaż cięcia i wiosennej pielęgnacji