Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Odżywka na zdrowe plony i ochrona przed chorobami. Jak zrobić naturalny nawóz z glistnika?

Glistnik, czyli jaskółcze ziele, to popularny naturalny środek stosowany w farmakologii i ziołolecznictwie. Tymczasem jest mocno niedoceniany w ogrodnictwie. Ogrodnik z YouTube radzi, jak używać glistnika w ogrodzie. Będziesz zaskoczona!

Odżywka na zdrowe plony i ochrona przed chorobami. Jak zrobić naturalny nawóz z glistnika?
Glistnik, szerzej znany jako jaskółcze ziele, z powodzeniem sprawdzi się też w ogrodzie jako nawóz i środek owadobójczy. Fot.Helin Loik-Tomson/CanvaPro

Spis treści

Glistnik (jaskółcze ziele) – niedoceniana roślina w ogrodnictwie

Glistnik to dość popularna bylina, która rośnie zazwyczaj w półcieniu, przy drogach. Charakteryzuje się wysokością wynoszącą około 90 cm, nieregularnymi liśćmi i żółtymi kwiatami. Po przełamaniu części rośliny wypływa z niej pomarańczowy sok, który może uszkodzić powierzchnię skóry. Odpowiednim momentem na zbiory jest maj i czerwiec, ale warto pamiętać, aby chronić przy tym dłonie rękawicami.

Jaskółcze ziele zyskało na popularności w leczeniu kurzajek oraz łagodzeniu bólu. Nie do końca natomiast jest doceniane w ogrodnictwie. A tutaj również może zdziałać dużo dobrego jako naturalny środek owadobójczy oraz ekologiczny nawóz.

Przeczytaj również: Podagrycznik rozpanoszył się w jagodniku? Chemia nie zawsze daje radę, wykorzystaj sposób ogrodnika

Jak używać glistnika w ogrodzie?

  • Glistnik jako środek owadobójczy

Ciekawostką jest to, że glistnik świetnie sprawdza się jako środek owadobójczy, o czym przekonał się pewien ogrodnik prowadzący kanał na YouTube. Pokazał on, w jaki sposób przygotować i stosować preparat sporządzony na bazie jaskółczego ziela.

glistnik (jaskółcze ziele) Glistnik jest rośliną stosowaną w leczeniu kurzajek, ale również zwalcza szkodniki i bakterie w ogrodzie. Fot.orestligetka/123RF.com 

  • Jak przygotować naturalny środek owadobójczy z glistnika?

W roli środka owadobójczego napar z glistnika stanowi skuteczną broń w zwalczaniu szkodników, w tym uciążliwych mszyc. W bardzo prosty sposób można go pozyskać samodzielnie. Wystarczy przygotować:

  • kilka roślin glistnika,
  • 10-litrowe wiadro wody.

Roślinę namacza się w wiadrze przez 10 godzin, a uzyskany w ten sposób roztwór używa się do opryskiwania roślin zaatakowanych przez ćmy oraz mszyce.

  • Glistnik jako ekologiczny nawóz

Glistnik okazuje się także cennym nawozem, szczególnie dla roślin takich jak pomidory. Jest bogaty w azot oraz witaminę C (zwłaszcza jego korzeń). Dlatego z powodzeniem możesz wykonać z niego wartościową gnojówkę, obfitującą w substancje odżywcze i wspierającą rozwój roślin na każdym etapie uprawy.

  • Jak przygotować naturalny nawóz z glistnika?

Aby stworzyć własny nawóz z glistnika, należy zebrać potrzebne składniki, takie jak:

  • liście glistnika,
  • pokrzywa,
  • podbiał,
  • mniszek lekarski,
  • żywokost

w równych proporcjach. Następnie rośliny należy rozdrobnić i poddać procesowi fermentacji przez okres około 2 tygodnie w beczce z wodą. Po tym czasie gotowy napar należy rozcieńczyć w stosunku 1 (dawka nawozu) do 10 (dawka wody) i podlewać nim uprawy. To przepis mojej babci, która regularnie stosowała nawóz z glistnika w swoim ogrodzie. Jej pomidory były duże, pachnące i słodziutkie. Podobnie było z ogórkami i papryką.

nawóz z glistnika Nawóz z glistnika ziele zawiera wiele cennych substancji, które wykazują pozytywny wpływ na rośliny. Fot.Lipatowa Maryna/CanvaPro

Do jakich warzyw stosować nawóz z glistnika?

Nawóz z glistnika może być stosowany do wielu upraw. Z uwagi na swój skład oraz właściwości najlepiej jednak sprawdzi się w przypadku:

  • pomidorów,
  • ogórków,
  • papryki,
  • bakłażanów,

Ze względu na to, że obfituje on w azot, warto stosować nawóz z glistnika szczególnie na początku uprawy, aby przyspieszyć ukorzenienie roślin i wzmocnić je na starcie.

Drogocenne właściwości glistnika

Glistnik jest nie tylko źródłem cennych składników aktywnych, takich jak flawonoidy, fenolokwasy, enzymy proteolityczne, alkaloidy izochinolinowe czy olejki eteryczne, ale również zawiera liczne związki mineralne. Te właściwości czynią go nie tylko doskonałym środkiem ochrony roślin przed chorobami, ale także wsparciem dla zdrowego wzrostu roślin.

W związku z tym, wykorzystanie glistnika w ogrodzie nie tylko przyczynia się do obfitych plonów, ale także zapewnia naturalną ochronę przed chorobami, co czyni go niezastąpionym sojusznikiem każdego ogrodnika dbającego o zdrowie swoich roślin.

Źródła: YouTube, deccoria.pl

Przeczytaj również:

Wyższe koszty i nowe obowiązki. Rodzinne Ogródki Działkowe w 2024 roku – to trzeba wiedzieć

Koniecznie posadź w ogrodzie. Skończą się problemy ze szpakami

Orlaya – kwitnące koronkowe cudo. Uprawa, pielęgnacja i zastosowanie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.