Porady ogrodnicze

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?

Obecność gryzoni w przydomowym ogrodzie to utrapienie wielu ogrodników. Te niewielkie zwierzęta mogą wyrządzić poważne szkody. Czasem szukają pożywienia również w domach. Jednymi z najbardziej uciążliwych gryzoni są nornice. Co warto o nich wiedzieć? Jak się ich skutecznie pozbyć? 

Jak pozbyć się nornic z ogrodu?
Nornice w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL

Jak wygląda nornica? 

Nornice należą do rodziny chomikowatych. Często są mylone z polnymi myszami. Nornice mają jednak mniejsze uszy i łapki, a także krótszy ogon. Ich futro jest szarobrązowe, czasem rudawe. Stąd bierze się ich nazwa: nornice rude. 

Dorosłe osobniki dorastają do 10 cm. Ich ogony mają długość ok. 5 cm. Są też prawie całkowicie gładkie. Przeciętna nornica waży zaledwie 20 g. Ma duże, czarne oczy. Jej zęby są wąskie i ostre. Dzięki nim bez trudu przegryza korę drzewną, gałązki czy kłącza. 

Nornice nie zapadają w sen zimowy. Dla ochrony przed mrozem budują gniazda. Przez całą jesień gromadzą w nich pożywienie. Są to najczęściej znalezione nasiona, owoce, kłącza, niezdrewniałe części roślin oraz niektóre bezkręgowce. Wiosną i latem gryzonie żywią się głównie liśćmi, pąkami drzew, nasionami, owadami czy larwami. 

Możesz spotkać się z informacją, że istnieją również nornice czarne. Tymczasem nie występuje u nich futro o takim ubarwieniu. Jeżeli zauważysz zwierzę łudząco podobne do nornicy, ale o czarnym futerku, to masz do czynienia z ryjówką. Ryjówki mają też dłuższe i bardziej wydłużone pyszczki. Dzięki temu łatwo je rozpoznasz. 

Podobne do nornic są także norniki. Zwalczanie tych gryzoni nie jest jednak konieczne. Występują one wyłącznie na większych obszarach uprawnych. Nie musisz się martwić, że spotkasz je w swoim ogrodzie. 

Zwalczanie nornic. Fot. 123RF/PICSEL

Może zainteresuje cię również ten artykuł: Myszy i szczury - jak się ich pozbyć z domu?

Czy należy się obawiać nornic w domu? 

Obecność szkodników w domu jest zawsze kłopotliwa. Mogą one wyrządzać szkody. Naruszają zapasy żywności, przegryzają kable, niszczą ubrania i książki, a do tego niemal wszędzie zostawiają odchody. Przyczyniają się do powstawania nieprzyjemnego, specyficznego zapachu w pomieszczeniach. Są także zagrożeniem dla domowników. Roznoszą choroby takie jak m.in. histoplazmoza, tyfus czy szczurza gorączka. 

Nornice należą jednak do gryzoni, które niechętnie wchodzą do domu. W przeciwieństwie do szczurów czy myszy nie szukają pożywienia wewnątrz mieszkań. Wystarcza im przydomowy ogród. Gdy zauważysz nornicę w ogrodzie, nie musisz rozstawiać pułapek w pokojach czy spiżarni. Te małe gryzonie żyją podobnie jak krety. Gniazda zakładają w wydrążonych wcześniej tunelach. Nie obawiaj się więc, że nornice wejdą do domu. 

Jak rozpoznać obecność nornic w ogrodzie? Jakie szkody powodują? 

Nornice często pojawiają się w ogrodach, w których wcześniej bytowały krety. Chętnie korzystają z wydrążonych przez nie tuneli. Dzięki nim mogą podgryzać rośliny od dołu. Zdarza się też, że oba gatunki żyją w symbiozie i wspólnie doprowadzają ogród do ruiny. 

Zasadnicza różnica między nornicami a kretami polega na tym, że działalność kretów pozostawia ślady w postaci wyraźnych kopców. Nornice natomiast drążą korytarze, do których dostają się przez niewielkie otwory na powierzchni. 

Obecność nornic rozpoznamy po tunelach w ziemi. Fot. 123RF/PICSEL

Tunele wydrążone przez nornice w ogrodzie sprawiają, że gleba jest nadmiernie spulchniona i wyjątkowo miękka. Spostrzegawczy ogrodnik zauważy charakterystyczne nierówności na powierzchni ziemi. Jest to efekt przebiegających poniżej korytarzy. 

Przeczytaj też: Nieproszeni jesienni goście. Jak pozbyć się biedronek, pająków i myszy?

Co zwabiło nornicę do twojego ogrodu? 

Najpewniej po prostu próchnicza, żyzna i przepuszczalna ziemia. To idealnie warunki rozwoju dla roślin – ale też i szkodników. Istnieje również zależność między pojawianiem się nornic w ogrodzie a wykonywanymi zabiegami pielęgnacyjnymi. Gryzonie lubią miejsca wilgotne i ciepłe. Gdy okrywasz rośliny na zimę, tworzysz idealne warunki bytowe także dla nornic. Kopce usypane z liści lub siana zapewniają schronienie przed mrozem. 

Co na nornice? Sposoby walki ze szkodnikami w ogrodzie 

Typowe oznaki obecności nornic w ogrodzie to nadgryzione nadziemne części roślin, uszkodzona kora drzew lub zniszczone młode pędy. Wrażliwe są szczególnie kwiaty cebulowe. Jeśli zaczynają usychać i marnieć bez wyraźnej przyczyny, zastanów się, czy czasem w twoim ogrodzie nie pojawiły się nornice. Jak się pozbyć tych szkodników? Istnieje na to wiele sposobów. 

Naturalne metody walki z nornicami 

Najpopularniejszym naturalnym sposobem na nornice jest posadzenie w ogrodzie roślin odstraszających. Zwierzęta te nie lubią zapachu czarnego bzu, czosnku ozdobnego, czarnej porzeczki, mięty czy wilczomleczu. Jeżeli martwisz się o rabaty cebulowe, zwróć uwagę zwłaszcza na czosnek ozdobny. Jego woń skutecznie zniechęci nornice do podgryzania cebul, a twoje kompozycje kwiatowe wzbogacą się o nowy, ciekawy element. 

Możesz zabezpieczyć ogród przed szkodnikami już na etapie sadzenia roślin. Przed wysadzeniem ich do gruntu wyłóż rabaty specjalną siatką PCV o niewielkich oczkach (ok. 15 cm średnicy). Dobrym sposobem na ochronę roślin cebulowych jest też sadzenie ich w specjalnych koszyczkach. Druciane osłonki wkop w ziemię razem z sadzonkami. 

Warto zacząć walkę od metod naturalnych. W większości przypadków nornice dają się łatwo odstraszyć. Jeśli gryzonie są szczególnie uciążliwe, możesz połączyć kilka metod. Pamiętaj, że te niewielkie zwierzęta boją się psów i kotów. Będą unikać miejsc, w których przebywają domowi pupile. 

Psy i koty odstraszają nornice. Fot. 123RF/PICSEL

Jak się pozbyć nornic – sposoby mechaniczne 

Jednym z najpopularniejszych mechanicznych sposobów na nornice są pułapki z zapadającymi się po obu stronach wejściami. Mają one kształt wydłużonego cylindra. Przygotowaną pułapkę włóż do tunelu. Nornica po wejściu już nie ma możliwości wydostania się. Po wyjęciu klatki możesz wypuścić gryzonia w pewnej odległości od domu. 

Możesz szkodnikom utrudnić życie przez zasypywanie i zadeptywanie dziur, którymi wychodzą na powierzchnię. Do takiego otworu włóż czosnek, czarny bez lub gałązki świerku. Zniechęci to gryzonie do korzystania z tych miejsc. Nornice nie lubią też hałasu. Postaw w ogrodzie straszak w postaci dzwoniących na wietrze aluminiowych puszek lub dzwonków. Możesz wykonać je sam albo zakupić gotowe w sklepach ogrodniczych. 

Zwalczanie nornic w ogrodzie – chemia gospodarcza 

Zdarzają się jednak sytuacje, w których naturalne metody zawodzą. Jeśli inwazja nornic w twoim ogrodzie jest szczególnie uciążliwa, sięgnij po chemiczne metody na nornice. Zwalczanie ich tym sposobem wymaga jednak nieco więcej ostrożności. 

Zwalczanie nornic w ogrodzie. Fot. 123RF/PICSEL

Możesz użyć odstraszaczy w płynie. Służą one do opryskiwania terenu. Powtórz zabieg w deszczowe dni. Opady powodują wymywanie nieprzyjemnego dla nornic zapachu. Dostępne są również środki, które wlewa się w każdy znaleziony otwór tunelu. Taką dziurę zaraz po wlaniu preparatu przysyp ziemią. 

Cześć płynów odstraszających nie jest szkodliwa dla zwierząt domowych ani ptaków. Nie powodują także śmierci nornic. Ich działanie opiera się na nieprzyjemnym zapachu i niezwykle gorzkim smaku. 

W skrajnych przypadkach jedynym sposobem na inwazję szkodników może okazać się skorzystanie z usług specjalistycznych firm. Pracownicy firmy dokonają dokładnej inspekcji terenu i przeprowadzą zabieg fumigacji. 

Jeśli nornice zagnieździły się w twoim ogrodzie, pamiętaj, że nie należy łapać ich gołymi rękami. Gryzonie nie są agresywne, mogą jednak zaatakować, gdy się je chwyci. Ugryzienie wiąże się z ryzykiem zakażenia chorobą przenoszoną przez te niewielkie zwierzątka. 

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Zobacz: Ekologicznie. Porządki bez chemii - cytrusowy ocet i mleczko do czyszczenia 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.