Porady ogrodnicze

Zrób specjalny koktajl dla lawendy. Szybko się zagęści i będzie pięknie kwitła

Latem lawenda czaruje subtelnym zapachem i urzeka kwiatami w pięknym kolorze. Gęste kępy możemy posadzić na słonecznym tarasie lub w innym miejscu w ogrodzie, gdzie chętnie wypoczywamy. Odpowiednie stanowisko to jednak nie wszystko, o czym musimy pamiętać, decydując się na uprawę tej lubianej krzewinki. Zatroszczmy się o nią wiosną, by już niedługo ładnie kwitła. Sprawdź, jak przyspieszyć kwitnienie lawendy i samodzielnie zrób odżywkę, która zadziała na nią jak najdroższy nawóz ze sklepu.

Zrób specjalny koktajl dla lawendy. Szybko się zagęści i będzie pięknie kwitła
Chcesz, by gęste kępy lawendy obsypały się kwiatami? Zrób domową odżywkę. Fot. onepony/CanvaPro

Spis treści:

Jak pielęgnować lawendę wiosną?

Uwielbiana przez ogrodników lawenda, którą wielu z nas kojarzy z prowansalskimi polami, ceniona jest za prześliczne kwiaty w intensywnie fioletowym kolorze i przyjemny aromat. Choć często gości w naszych ogrodach, nie każdy wie, jak prawidłowo ją pielęgnować, by długo i obficie kwitła. Lawenda bowiem potrafi być kapryśna – zdarza się, że usycha, słabo rośnie i zawiązuje niewiele kwiatów lub nie wytwarza ich wcale. Jeśli chcemy uniknąć problemów w uprawie tej rośliny, musimy odpowiednio zatroszczyć się o nią już na początku sezonu. Jak pielęgnować lawendę wiosną? Oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Lawenda jako zwarta, gęsta krzewinka potrzebuje systematycznego skracania pędów. Tylko w ten sposób zachowa ładny pokrój i będzie obficie kwitła. Przycinanie lawendy zaplanujmy na wiosnę – marzec lub kwiecień (kolejne trzeba wykonać latem po kwitnieniu). Wtedy wszystkie łodygi ścinamy o połowę, nadając roślinie kształt kuli;

  • Uprawiając lawendę w ogrodzie, nie możemy zapominać o regularnym odchwaszczaniu stanowiska, na którym rośnie;

  • Lawenda dużo lepiej zniesie przesuszenie niż zalanie. Nie oznacza to jednak, że nie powinniśmy jej podlewać w okresach bezdeszczowych (dotyczy to szczególnie młodych, nowo posadzonych roślin). Pamiętajmy, aby podczas nawadniania nie moczyć liści ani kwiatów;

  • Ta piękna roślina nie ma wysokich wymagań pokarmowych, ale wiosną potrzebuje zasilania nawozami o spowolnionym działaniu (gotowymi preparatami ze sklepu lub domowymi odżywkami). O tej porze roku lawendę możemy też dokarmiać niewielką ilością kompostu, choć najlepiej posypywać nim krzewinkę jesienią.

Przycinając lawendę wiosną, najlepiej nadać jej kształt kuli. Przycinając lawendę wiosną, najlepiej nadać jej kształt kuli. Fot. Ewa Leśniewska/Deccoria.pl

Przeczytaj również: Kiedy i jak gęsto sadzić barwinek? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja barwinka

Jak przyspieszyć kwitnienie lawendy? Zrób prostą odżywkę

Jeśli chcemy, żeby lawenda obficie kwitła przez całe lato, musimy odpowiednio zadbać o nią już wczesną wiosną. Poza przycinaniem, odchwaszczaniem i podlewaniem w razie potrzeby, ważne jest jeszcze jedno – rozsądne nawożenie. Ponieważ lawenda ma niskie wymagania pokarmowe, nie musi być ono intensywne. Jak już wspominaliśmy, wystarczające okazuje się zastosowanie gotowych nawozów o spowolnionym działaniu, które stopniowo będą uwalniały niezbędne substancje do podłoża. Jeśli jednak nie chcemy wydawać na nie pieniędzy i mamy pod ręką kilka skorupek jaj, doskonały nawóz przygotujemy samodzielnie.

Każdy, kto chce podziwiać w ogrodzie gęste kępy fioletowych kwiatów, może zrobić odżywkę do lawendy z kuchennego odpadku. Wykorzystamy do niej skorupki jajek, które obfitują w cenny dla tej rośliny wapń. Ponieważ lawenda preferuje glebę o odczynie zasadowym, taki alkaliczny nawóz działa na nią lepiej niż jakikolwiek inny. Jeśli będziemy stosować go już od wiosny, przyspieszymy kwitnienie lawendy. Sprawdź, jak zrobić tę prostą odżywkę:

  • Skorupki z kilku jajek zalewamy 1 l wrzątku. Zostawiamy pod przykryciem na tydzień i od czasu do czasu mieszamy;

  • Następnie płyn przelewamy przez sito, oddzielając skorupki.

Tak przygotowaną odżywką podlewamy lawendę raz w miesiącu przez całą wiosnę i lato, zwilżając nią wyłącznie podłoże wokół rośliny.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty do wiszących donic. Te gatunki będą najpiękniej wyglądać na balkonie i tarasie

Dlaczego bez lilak nie kwitnie? Przyczyna tkwi nie tylko w przycinaniu

Kocha słońce, po rabacie rozlewa kwietny dywan. Sadzenie i pielęgnacja rogownicy kutnerowatej

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.