Fot.123RF.com
Przycinanie roślin to zabieg konieczny dla ich prawidłowego wzrostu, kwitnienia, a także obfitego owocowania. Zwykle cięcie roślin przeprowadza się na przedwiośniu lub w sezonie wiosenno-letnim, ale czasami dobrą porą na przeprowadzenie zabiegu jest także jesień. Cięcie w tym okresie szczególnie polecane jest przede wszystkim dla drzew i krzewów liściastych, świeżo zakupionych i posadzonych w ogrodzie jesienią. Jeśli na początku odpowiednio je przytniemy, później możemy liczyć na ładne rozkrzewianie i zawiązywanie większej ilości paków kwiatowych. Zabieg cięcia wzmacnia również system korzeniowy roślin, może się on wówczas skupić na rozrastaniu, zamiast na odżywianiu części nadziemnych.
Uwaga. Jesienią nie wolno przycinać drzew i krzewów zimozielonych (w tym takaże iglaków), ponieważ młode odrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą.
Przeczytaj również: Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych
Krzewy owocowe
Oprócz świeżo posadzonych drzew i krzewów liściastych, w miesiącach październik - listopad warto przyciąć również krzewy owocowe – owocujące na pędach tegorocznych. Dotyczy to głównie późnych malin, u których po zakończeniu owocowania, wycina się tuż nad ziemią wszystkie pędy oraz jeżyn i malinojeżyn - w ich przypadku tuż nad ziemią wycina się pędy, które w danym sezonie wydały owoce. Jesienią tnie się również stare krzewy czarnych porzeczek, usuwając z nich wszystkie pędy czteroletnie lub starsze, gdyż najobficiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.
Przeczytaj również: Domowa uprawa malin
Leszczyna i orzech włoski
Późna jesień (listopad) to doskonały moment na przycięcie leszczyny. Należy usunąć wszystkie pędy słabe, chore, uszkodzone lub krzyżujące się, co poprawia wygląd i kondycję krzewu. Natomiast od połowy października warto zająć się orzechem włoskim, usuwając pędy krzyżujące się, uszkodzone i zdeformowane. Warto wiedzieć, że drzewa orzecha włoskiego nie powinno ciąć się w okresie zimowym, gdyż przemarznie, ani wiosną, ponieważ wtedy z ran wypłynie sporo soku, osłabiając roślinę.
Przeczytaj również: Orzech włoski: Uprawa, zbiór, przechowywanie owoców
Listopadowe cięcie sanitarne i odmładzające
W listopadzie warto przeprowadzać sanitarne cięcia starszych okazów (co najmniej 3-4 letnich), kwitnących wczesną wiosną na pędach zeszłorocznych. Całkowicie pozbywamy się pędów starych, chorych, uszkodzonych, zdeformowanych i krzyżujących się. Pozostałe pędy warto skrócić o połowę.
Gatunki: porzeczki ozdobne, tawuły, jaśminowiec, forsycja, dereń, krzewuszka
Późna jesień to również dobry czas na odmładzanie niektórych krzewów. W tym celu należy usunąć z nich wszystkie słabe, cienkie, powyginane gałązki oraz skrócić na wysokości ok. 30 cm ponad ziemią grube gałęzie. Po tak radykalnym zabiegu w kolejnym sezonie o tej samej porze roku, ostatecznie wybieramy najładniejsze, najsilniejsze i odpowiednio ułożone pędy, a wszystkie pozostałe całkowicie usuwamy.
Gatunki: lilak, tawuła, krzewuszka, kalina, berberys, leszczyna, głóg.
Przeczytaj również: Tawuła, kwitnący krzew, który ozdobi każdy ogród
Jesienne przycinanie – o tym pamiętaj!
- Po cięciu, każda ranę zabezpiecz maścią ogrodniczą z środkiem przeciwgrzybicznym.
- Jesienią nie należy też przeprowadzać cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych (gdyż wtedy usuwa się pędy wraz z pąkami).
- Nie przycinaj w tym okresie krzewów zimozielonych, które z powodu zabiegu zimą mogą przemarzać (młode pędy nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą).
Deccoria.pl
Przeczytaj również: Jesienne prace w ogrodzie: Sadzenie roślin cebulowych