Porady ogrodnicze

Prace w ogrodzie: Jesienne przycinanie w ogrodzie

Niektóre drzewa i krzewy wymagają ciecia jesienią. Sprawdź, które gatunki i jaki rodzaj cięcia należy wykonać.

Prace w ogrodzie: Jesienne przycinanie w ogrodzie

Fot.123RF.com

Przycinanie roślin to zabieg konieczny dla ich prawidłowego wzrostu, kwitnienia, a także obfitego owocowania. Zwykle cięcie roślin przeprowadza się na przedwiośniu lub w sezonie wiosenno-letnim, ale czasami dobrą porą na przeprowadzenie zabiegu jest także jesień. Cięcie w tym okresie szczególnie polecane jest przede wszystkim dla drzew i krzewów liściastych, świeżo zakupionych i posadzonych w ogrodzie jesienią. Jeśli na początku odpowiednio je przytniemy, później możemy liczyć na ładne rozkrzewianie i zawiązywanie większej ilości paków kwiatowych.  Zabieg cięcia wzmacnia również system korzeniowy roślin, może się on wówczas skupić na rozrastaniu, zamiast na odżywianiu części nadziemnych.

Uwaga. Jesienią nie wolno przycinać drzew i krzewów zimozielonych (w tym takaże iglaków), ponieważ młode odrosty nie zdążą zdrewnieć przed zimą.

Przeczytaj również: Kalendarz cięcia drzew i krzewów ozdobnych


Fot. 123rf.com

Krzewy owocowe

Oprócz świeżo posadzonych drzew i krzewów liściastych, w miesiącach październik - listopad warto przyciąć również krzewy owocowe – owocujące na pędach tegorocznych. Dotyczy to głównie późnych malin, u których po zakończeniu owocowania, wycina się tuż nad ziemią wszystkie pędy oraz jeżyn i malinojeżyn - w ich przypadku tuż nad ziemią wycina się pędy, które w danym sezonie wydały owoce. Jesienią tnie się również stare krzewy czarnych porzeczek, usuwając z nich wszystkie pędy czteroletnie lub starsze, gdyż najobficiej owocują na pędach jednorocznych i dwuletnich.

Przeczytaj również: Domowa uprawa malin


Fot. 123rf.com

Leszczyna i orzech włoski

Późna jesień (listopad) to doskonały moment na przycięcie leszczyny. Należy usunąć wszystkie pędy słabe, chore, uszkodzone lub krzyżujące się, co poprawia wygląd i kondycję krzewu. Natomiast od połowy października warto zająć się orzechem włoskim, usuwając pędy krzyżujące się, uszkodzone i zdeformowane. Warto wiedzieć, że drzewa orzecha włoskiego nie powinno ciąć się w okresie zimowym, gdyż przemarznie, ani wiosną, ponieważ wtedy z ran wypłynie sporo soku, osłabiając roślinę.

Przeczytaj również: Orzech włoski: Uprawa, zbiór, przechowywanie owoców

Listopadowe cięcie sanitarne i odmładzające

W listopadzie warto przeprowadzać sanitarne cięcia starszych okazów (co najmniej 3-4 letnich), kwitnących wczesną wiosną na pędach zeszłorocznych. Całkowicie pozbywamy się pędów starych, chorych, uszkodzonych, zdeformowanych i krzyżujących się. Pozostałe pędy warto skrócić o połowę.

Gatunki: porzeczki ozdobne, tawuły, jaśminowiec, forsycja, dereń, krzewuszka

Późna jesień to również dobry czas na odmładzanie niektórych krzewów. W tym celu należy usunąć z nich wszystkie słabe, cienkie, powyginane gałązki oraz skrócić na wysokości ok. 30 cm ponad ziemią grube gałęzie. Po tak radykalnym zabiegu w kolejnym sezonie o tej samej porze roku, ostatecznie wybieramy najładniejsze, najsilniejsze i odpowiednio ułożone pędy, a wszystkie pozostałe całkowicie usuwamy.

Gatunki: lilak, tawuła, krzewuszka, kalina, berberys, leszczyna, głóg.

Przeczytaj również: Tawuła, kwitnący krzew, który ozdobi każdy ogród

Jesienne przycinanie – o tym pamiętaj!

  • Po cięciu, każda ranę zabezpiecz maścią ogrodniczą z środkiem przeciwgrzybicznym.
  • Jesienią nie należy też przeprowadzać cięcia formującego krzewów kwitnących wiosną na pędach zeszłorocznych (gdyż wtedy usuwa się pędy wraz z pąkami).
  • Nie przycinaj w tym okresie krzewów zimozielonych, które z powodu zabiegu zimą mogą przemarzać (młode pędy nie zdążą dostatecznie zdrewnieć przed zimą).

Deccoria.pl

Przeczytaj również: Jesienne prace w ogrodzie: Sadzenie roślin cebulowych

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.