Spis treści:
Skąd się wziął turkuć podjadek?
Jego obecność w ziemi sprawia, że rośliny dosłownie marnieją w oczach, wykopywane korzenie są zniszczone, oskubane, a ich części wciągnięte do pieczołowicie drążonych tuneli. Ziemia to dla turkucia podjadka środowisko naturalne – najlepiej funkcjonuje w podłożu żyznym, próchniczym i wilgotnym w obrębie warzywników, gdzie wykorzystany został kompost lub naturalny obornik.
Możliwe, że właśnie w tym momencie (gdy sezon w pełni) szkodnik dobiera się do bulw i kłączy ziemniaków, buraków, podgryza korzenie rzodkiewek, kopru, pomidorów czy młodych sadzonek truskawek. Nie oznacza to jednak, że nie spotkamy go np. w innych częściach ogrodu czy nawet... na trawniku. Tam, gdzie znajdzie dostatecznie dużo pożywienia zadomowi się na dobre.
Skąd się wziął turkuć podjadek? W Polsce dawniej uznawany był on za gatunek pospolity, choć w porównaniu do minionych lat, jego liczebność wyraźnie spadła. Jednak wciąż spotykany w ogrodach, na działkach oraz większych areałach uprawnych turkuć rozmnaża się szybko, żeruje w stadium larwalnym do jesieni, a następnie zimuje w tunelach, by wiosną ruszyć na podbój grządek.
Walka z turkuciem do łatwych nie należy i trzeba uzbroić się w cierpliwość. Jednak jest ona konieczna, ponieważ ten spory jak na szkodnika ogrodowego owad potrafi złożyć aż 300 jaj. Część larw nie jest w stanie przetrwać, lecz te, którym się to uda, szybko rozwiną populację i jeszcze zanim dobiorą się do dorodnych korzeni, zaczną siać spustoszenie, pochłaniając materię roślinną.
Przeczytaj również: Jak szybko pozbyć się turkucia podjadka z ogrodu? Skuteczna metoda ogrodników
Jak się pozbyć turkucia?
Turkuć z jednej strony zagraża uprawom, z drugiej jednak eliminuje larwy innych szkodników, rozwijające się w ziemi, bierze udział w napowietrzaniu gleby czy reguluje parametry wodne podłoża. Tyle że pozwalając na jego aktywność, dajemy mu możliwość zwiększania kolonii. Do ograniczenia liczebności turkucia na działce oraz wysiedlenia z gniazd i pozbycia się żerujących osobników najbezpieczniej jest wykorzystać niechemiczne środki.
Do powszechnie stosowanych, ekologicznych metod na turkucia należą ręcznie wykonane pułapki z wodą lub końskim obornikiem (przyciągnie osobniki, które chętnie podążają za jego zapachem, podobnie jak za wonią pryzmy kompostowej) czy kleiste substancje jak oleje jadalne, wykorzystywane do przepłukiwania tuneli. Istnieje jednak inny sposób, trochę mniej popularny, ale za to bardzo efektywny, dzięki któremu pozbędziemy się szkodnika raz-dwa i to już za pierwszym podejściem.
Gotowy napar z mięty lub wodę z dodatkiem kropli miętowych wlej bezpośrednio do tunelu – turkucie, jeśli tam są, powinny momentalnie wyskoczyć. Fot. romeolu/pascalhuot/123rf.com
Jak się pozbyć turkucia podjadka? Do walki z dojrzałym owadem wykorzystajmy miętę, a dokładniej napar z mięty lub mieszaninę wody z olejkiem miętowym.
Przepis na wodę z miętą na turkucia:
- użyj świeżej mięty (kilka garstek) do wygotowania lub zalej ją wrzątkiem w garnku,
- napar z mięty trzymaj pod przykryciem przynajmniej 10-15 minut, aby "naciągnął",
- poczekaj, aż płyn ostygnie i wlej go bezpośrednio do tunelu wydrążonego przez turkucia.
Owady te nie znoszą zapachu mięty, dlatego szybko opuszczą swoją kryjówkę w ziemi. Zależy ci na oszczędności czasu? Zamiast szykować napar, gdy zlokalizowałeś zajęty tunel i boisz się, że turkuć zdąży przenieść się w poszukiwaniu pożywienia do innego korytarza, po prostu wkrop do niego krople miętowe. Polecaną przez działkowców metodą jest również wlanie do tunelu wody z miętowym płynem do mycia naczyń.
Masz problem z turkuciami? Rozważ też posadzenie na działce lub w ogrodzie roślin, które wabią szkodniki, a jednocześnie stanowią skuteczną pułapkę na nie. Turkucie lubią podgryzać korzenie rącznika pospolitego. Jeśli nie ma przeciwwskazań do posadzenia go u ciebie – spróbuj, bo może okazać się, że najprostszy sposób będzie tym najlepszym.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak walczyć z turkuciem podjadkiem w ogrodzie? Naturalne sposoby na pozbycie się szkodnika
Poskręcana cebula. Jakie szkodniki atakują cebulę i czy da się ją uratować?
Szkodniki drzew i krzewów owocowych. Zacznij przegląd roślin już w lutym