Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak przyciąć katalpę po zimie? Krótki instruktaż cięcia

Katalpa, a właściwie surmia bignoniowa, to niewielkie i wyjątkowo dekoracyjne drzewko, które zyskuje coraz większą popularność wśród miłośników ogrodnictwa. Wyróżnia się swoimi dużymi liśćmi, przepięknymi kwiatami i efektownym pokrojem, a do tego jest odporna na suszę i zanieczyszczone powietrze. Aby zachować jej zdrowie i piękny wygląd, koniecznie należy ją przyciąć po zimie. Jak to dobrze zrobić? Trzymaj się kilku wskazówek, a katalpa będzie miała ładny pokrój i stanie się punktem centralnym w twoim ogrodzie.        

Jak przyciąć katalpę po zimie? Krótki instruktaż cięcia
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie katalpy jest jej przycinanie. Fot.yuliaserdobintseva/123RF.com

Spis treści:

Katalpa – tlenowe drzewo

Katalpa to piękne drzewo ozdobne, które w ostatnich latach cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród ogrodników i działkowców. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim efektownemu wyglądowi. Wyróżnia się dużymi, oryginalnymi, soczyście zielonymi liśćmi w kształcie serca, ale nie tylko. Wraz z nadejściem lata na drzewku pojawiają się egzotyczne, dzwonkowate kwiaty, które swoim wyglądem przypominają storczyki. Są białe i mają fioletowy lub żółty środek. Po przekwitnieniu kwiaty katalpy przekształcają się w oryginalne owoce podobne do strąków fasoli o długości 40 cm. Utrzymują się na drzewie przez całą zimę, stanowiąc jego wyjątkową ozdobę.      

Katalpa uprawiana jest nie tylko ze względu na swoje walory dekoracyjne, ale również niewielkie wymagania (poradzi sobie zarówno w słońcu, jak i w cieniu). Jest odporna na suszę i niskie temperatury, dlatego jest idealna do sadzenia w różnych regionach. Dobrze znosi także zanieczyszczenia powietrza, które jest częstym problemem w miastach. Ponadto kwiaty katalpy przyciągają pszczoły i inne owady zapylające, jednocześnie odstraszając komary i kleszcze.  

jak przyciąć katalpę po zimie Przycinanie katalpy jest ważne, jeśli zależy ci na utrzymaniu jej pięknego wyglądu. Fot.lapandr/maykal/123RF.com

Jak przyciąć katalpę po zimie – instruktaż

Ważnym zabiegiem w uprawie katalpy, który znacząco wpływa na jej wygląd, jest przycinanie. Drzewko bez obaw można przyciąć dość mocno po zimie, gdyż charakteryzuje się szybkim wzrostem. Warto jednak pamiętać, że częste cięcie może zahamować bujny wzrost rośliny, dlatego lepiej zrobić to raz, a dobrze. Najlepszym okresem na przycinanie katalpy jest wczesna wiosna (przełom marca i kwietnia), zanim drzewko zacznie wypuszczać nowe liście. W przypadku, gdy zima była wyjątkowo sroga, warto zaczekać z cięciem aż do początku maja (wtedy roślina jeszcze nie zdąży wypuścić liści, ponieważ pojawiają się one stosunkowo późno, bo w maju, a nawet w czerwcu).    

Przycinanie katalpy wpływa na formowanie gęstej i atrakcyjnej korony drzewa. Pomoże to zachować jej pożądany i kulisty kształt. Poza tym pobudza wzrost drzewa, a usunięcie uszkodzonych, martwych lub chorych gałęzi poprawia przepływ powietrza. Ważne jest jednak, aby przeprowadzić zabieg po ustąpieniu przymrozków, najlepiej w ciepłe i suche dni. Takie warunki przyczyniają się do lepszego gojenia się ran po przycięciu.

Jak zatem przyciąć katalpę po zimie? W pierwszej kolejności należy usunąć wszystkie chore, uschnięte lub przemarznięte pędy. Wycinamy też gałęzie, które krzyżują się między sobą (by zapobiec tarciom). Poza tym usuwamy wszystkie pędy zbyt cienkie. Z kolei te gałązki, które mają co najmniej grubość ołówka, skracamy, zostawiając 5-6 cm. Tak przycięta katalpa szybko wypuści nowe pędy i ładnie się zagęści. Pomoże to zachować zdrowy wygląd drzewa i odpowiedni kształt, dzięki czemu będzie pięknie prezentować się w ogrodzie. Po zabiegu należy oczyścić katalpę z pozostałości suchych liści i owoców.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Róże odwdzięczą się za tą odżywkę. W sezonie będą miały mnóstwo kwiatów

Zakop wiosną pod drzewami i krzewami owocowymi. To najlepszy naturalny nawóz

Jak uratować laurowiśnię po zimie? Łatwy sposób na piękny i zdrowy żywopłot

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.